Întrebare recomandată | DragosConstantin a întrebat:

Ca sa reusim sa ne atingem scopul trebuie sa ne depasim propriile limite?

40 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că limitele sunt ca hainele; depăşim unele, devenindu-ne mici - se stabilesc altele, poate imperceptibile pe moment.

Cât despre scop, depinde de măreția lui, dacă ne pune limitele la încercare sau nu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

In momentul in care ti-ai depasit limita, ar trebui sa-ti fie rusine de tine!
Scopul scuza mijloacele nu?
Nu! Fa-ti principii si ai grija de ele!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu este corectă această afirmație.

| DragosConstantin explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Justifica de ce nu e corecta.

| 7Dany a răspuns:

Limita cred ca e facuta ca sa nu fie intrecuta. Scopul se afla undeva sub limita.

| Hopefree a răspuns:

Nu neaparat. Daca reusesti sa iti atingi scopul fara sa iti depasesti limitele deja ai facut ceva maret.Nu stiu de ce dar chiar asta consider eu a fi ceva important.Aceea de ati atinge scopurile fara a recurge la ati depasi propriile limite.Bafta!

| lpavel a răspuns:

Uneori Da! Depinde si de scopuri...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu trebuie sa le depasim, ci sa umplem cat mai mult spatiu dintre aceste limite, sa lasam cat mai putin gol.Depasirea fortata a propriilor limite poate insemna depresie, modificare a personalitatii, artificialism.Dar trebuie sa intelegem intai ce inseamna aceste,, limite,,. Oriunde ar fi ele, cuprind suficient spatiu in care sa ne atingem scopul.

| dragos9234 a răspuns:

Nu!

| suffarstar a răspuns:

Nietzsche:"Scopul scuza mijloacele."
Dar uneori sunt bariere peste care trebuie sa ne inaltam ca sa putem trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Nici n-ai cum sa-ti depasesti limitele. De aia li se si zice asa. Daca le-ai putea depasi nu s-ar mai chema 'limite'.

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Există limite temporare care pot fi remediate, și limite permanente.Despre astea zici tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Daca a zis 'propriile limite,' e clar la ce limite se referea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa te straduiesti mai mult sa le intelegi decat sa le depasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai inteles macar intrebarea asta? Se referea la PROPRIILE limite. Daca stii ce-s alea.

| xClementine a răspuns (pentru anonim_4396):

Si-atunci de ce iti dai cu presupusul in ceea ce priveste parerea MEA despre limitele, posibil, ale MELE? Fii mai detasat si n-o mai lua asa de personal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xClementine):

Singurul motiv pentru care ti-am raspuns e pentru ca ai zis :'cei care afirma astfel de chestii, ca limitele nu pot fi depasite, au auzit vreodata de vointa?'.
Am luat-o personal pentru ca eu am spus ca limitele nu pot fi depasite. Ceea ce e si adevarat. Nu mi-am dat cu presupusul, am comentat numai la ce ai zis tu gresit.

| xClementine a răspuns (pentru anonim_4396):

Este gresit din punctul tau de vedere, nu este recunoscuta ca fiind o greseala universala, e ceea ce cred EU. Evident ca voi toti, si de ce nu, si eu, tind sa analizez opiniile altora si sa-mi dau cu presupusul in legatura cu ceea ce mi se pare mie gresit, dar asta nu inseamna ca e universal GRESIT. Tocmai de-aia ti-am zis sa te calmezi, are dreptul fiecare la o parere exprimata, fara sa sari cu gura.Crezi ca tu esti singurul de pe planeta asta care sustine ca limitele nu pot fi depasite? Eu m-am referit la intreaga sfera. Nu mai fii mucos si frustrat, cu cearta pe net nu rezolvi nimic. Buh-bye!

| anonim_4396 a răspuns (pentru xClementine):

laughing Eu sunt foarte calm si nu ma certam, dar vad ca tu te certi. Tu oricum te-ai contrazis si singura de cateva ori in raspunsurile pe care le-ai dat, asa ca n-are rost sa te mai contrazic si eu. Vreau doar sa-ti zic sa inveti sa ai o discutie si fara sa jignesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce-ti propui! multi isi propun sa nu mai fumeze, dar asta nu e o limita.Limitele noastre merg mult prea departe sau poate chiar nu exista.Dar exista lenea asta, combinata cu frica de a gandi mai departe, ce ne tine pe loc.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la "poate chiar nu exista".
Am cochetat şi eu cu această idee.
Dar dacă e să ne gândim că pentru un pui de om de 2-3 ani ar fi imposibil să ridice 60 de kile sau să rezolve vreo problemă de fizică sau chimie - are limitele lui - în schimb pentru un adult acestea ar fi nişte sarcini realizabile, limitele lui fiind mult mai permisive, atunci această teorie pică. La fel e şi în cazul oamenilor cu handicap, cu probleme de sănătate...sau, de fapt, oricărui alt om.

Toţi avem limitele noastre, atât fizice, cât şi mentale, numai unele reuşim să le depăşim (sau să le lărgim, înlocuim, redimensionăm după mărimea noastră), condiţiile fiind favorabile, altele nu, rămân fixe.

Am ajuns la concluzia (provizorie posibil) că o mare parte din limite variază de-a lungul vieţii, restrângându-se din ce în ce mai mult spre bătrâneţe, neputinţele fiind tot mai dese.
Dacă e să ne raportăm la graficul limitelor, bătrâneţea este un fel de întoarcere în copilărie, ca o floare, ce odată deschisă, trebuie să se şi închidă...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Si atunci, raspunsul pentru el trebuia sa fie: Nu exista reusita in vise prea mari, pentru ca dai cu capul de un zid ce-ti arata propriile capacitati.
Inca nu ne stim propriile capacitati, iar daca ajungi la un punct si spui stop "eu atata pot", inseamna ca esti un las, nu inseamna ca ai ajuns la capat.
Nu stiu ce autor negativist te-a influentat pe tine, sau poate e doar propria meditatie la unele idei, dar ti-ai dat seama ca nu sunt chiar de acord.
Iar batranetea nu impune nici ea limite, o sa-ti zic eu intr-o zi cam ce lucruri face un om de 89 de ani cu un handicap locomotor, si nu din senilitate, pentru ca eu la asta m-am gandit prima data, ci din simplul motiv ca nu vrea sa adopte o gandire de om cu nevoi speciale.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Înseamnă că suntem doar nişte nelimitaţi lipsiţi de ambiţie, nesimţiţi şi laşi, dacă încă nu ne-au crescut aripi, ochi de vultur, organe amputate, IQ-uri spre o mie, dacă nu ne teleportam, nu citim gândurile, nu devenim invizibili, nemuritori, supermani...

Da, e şi acesta un punct de vedere. Poate ceea de ce ne lovim sunt de fapt doar nişte semi-limite, pe care însă nu am reuşit să le depăşim.
Dar dacă nu le-am depăşit, asta nu le face totuşi limite?
Zic şi eu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Superman, invisible man, is din alta poveste. Vorbeam pe plan local, la ce poti realiza asa in viata, fara sa intru domeniul SF.
Da, e o nesimtire si lasitate sa nu incerci sa zbori, din mai multe incercari prin sarituri de pe bloc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa-ti depasesti limitele.

| xClementine a răspuns:

Hm, eu consider ca limitele-s puse pentru a ne motiva si mai tare, evident, nu se aplica in toate situatiile. Cei care afirma astfel de chestii, ca limitele nu pot fi depasite, au auzit vreodata de vointa? Ce, daca esti de 7 la mate, n-ai posibilitatea sa-ti depasesti propriile limite si sa iei un 10? Nu tot timpul, dar sunt si cazuri fericite. Limitele sunt doar de fatada, sunt o iluzie a noastra. Ele pot fi depasite oricand, cu putin efort si motivare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xClementine):

Iluzia ta e ca poti sa depasesti limite. Asta poate din cauza ca nu stii ce inseamna cuvantul asta.

| xClementine a răspuns (pentru anonim_4396):

Really? Tu esti inca prea mic, de-aia intampini limite si traiesti cu senzatia ca iti sunt impuse. Societatea si familia iti pune o eticheta frumusica si-ti repeta de n ori ca esti capabil doar de-atat. Adevarata putere consta in a depasi standardele astea si limitele astea imaginare. Abia ce-ai te-ai lovit cu nasul de viata asta si deja iti dai cu presupusul aiurea. Se aplica oarecum varstei tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xClementine):

Cum ar veni, cand esti mai mare nu mai ai limite. Poti face orice daca vrei cu adevarat. Eu cred ca nu te vezi ce scrii big grin

| xClementine a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh, asta intelegi tu. Uite-o limita.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu stii? Daca tu esti ala din poza de profil, uitate unpic in oglinda si dupa aia deschide gura. Sfat prietenesc, te poate scuti de umilinte si faze penibile, asculta ce zic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Stiu ce inseamna limita. Tine sfaturile astea prietenesti pentru tine.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru anonim_4396):

TIpule, sincer, ar trebui sa-ti revizuiesti atitudinea.Intotdeauna ai de invatat, indiferent de la cine si in ce ocazie.

| AndyDeiu a răspuns:

Cu incredere deplina in tine poti depasi cu usurinta limitele laughing ...Intotdeauna daca vrei ceva un lucru anume sa fi asa de convins de acel lucru de parca l-ai si terminat deja sau il ai.Dac ai increderea asta in tine obtii multe. daca ceva n-a mers inseamna ca n-ai incredere destula in ceea ce faci happy

| DarkStarGW a răspuns:

Da

| Iuliana186 a răspuns:

Da! Pentru a-ţi duce scopul la bun sfârşit, trebuie să iţi depăşeşti limitele.

| dragos9234 a răspuns (pentru Iuliana186):

Cum asa?
Daca scopul meu este sa dau drumul unei pietre intr-o balta trebuie sa imi depasesc limitele?

| copilucreed a răspuns:

Odata ce ceri ajutor pe TPU inseamna ca ti-ai gasit limitele!

| DragosConstantin explică (pentru copilucreed):

E doar o intrebare pusa din curiozitate sa aflu diverse raspunsuri.