| IoanaRusu a întrebat:

Ca tot am vazut ca cineva a spus ceva de Obama si de premi`ul Nobel pentru pace, pana la urma de ce a luat el acel premiu? cand din cauza Americii se poarta atatea razboaie prin Asiabig grin.

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Premiile Nobel la categoriile care contează (ştiinţă, pace şi chiar literatură uneori) se acordă de vreo 20-30 de ani încoace pe criterii politice.
Mai întâi i-au acordat premiului obambi (Ştii cum se numeşte un negru care are un loc de muncă? Preşedinte!) iar acum au acordat premiul nobel unui dizident antisocial chinez. Practic, Academia Nobel din Norvegia şi-a pierdut neutralitatea şi a trecut de partea Vestului, în special de partea SUA.
Salut.

| anyia a răspuns:

Auzi, nu-s fan Obama dar hai sa nu dam vina pe el pentru ce face America. Pur si simplu, (ca si in tara noastra) oamenii sunt de vina. Noi l-am ales pe Basescu presedinte iar ei pe Obama...
Acest premiu i-a fost acordat probabil ca sustine ceva in legatura cu pacea(desi sunt de acord cu tine ca nu-l prea merita). Dar ce sa faci, fiecare om are doua fete.Sorry:d

| unikat a răspuns:

Pentru ca trebuie sa il pupi in fund pe cel mai puternic om din cea mai puternica natiune din lume laughing cred ca nu trebuie sa spun mai mult...