| Enigmă a întrebat:

Cand e bine sa fii tu insuti si cand e mai bine sa ascunzi anumite parti ale personalitatii tale? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Nu trebuie sa ai o imagine perfecta ca sa ti se raspunda la intrebari.Ca dovada, eu ti-am raspuns happy
Ceva prostesc am facut si nu o singura data dar :
1)nu mi-as ridica poalele-n cap in public vorbind vulgar, chiar daca personalitatea mea are si latura asta.In preajma sunt utilizatori care poate merita respectul meu, de ce sa-i agresez?
2)N-as spune orice, oricand la Trivia/Amuzante doar pentru ca aceasta Categorie poate inghiti toate aberatiile.Vine unu`, râgâie cu voce tare cateva cuvinte pe muchie de cutit si imediat sar 10 negri mititei sa-l felicite ca a avut curaj sa râgâie ziua-n amiaza mare si li se pare si foarte amuzant sa poata face asta.Personalitatea lor cica triumfa daca citesc "cur" si "f4c".Dar,pana la urma, unde este gluma? care-i amuzamentul?
3)N-as formula o intrebare pe TPU ca dupa nici 2 zile sa vin cu faza pe care ai facut-o tu: "m-am plictisit.Pa,pa!" desi adminii vad ca ti-au facut cinstea si te-au cocotat frumos pe prima pagina, lor intrebarea ta li se pare importanta.La fel si mie, sa stii.Si ma mir ce putini au raspuns.
Avem un fel de exemplu pe TPU: se cheama Cretaker.E clar ca umbla cu mintea deschisa pe-aici dar nu l-a prins nimeni cu faze jenante, penibile.Pentru ca stie cat sa intinda coarda.E si asta o arta, nu?

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu sunt eu însumi tot timpul însă n-aş recomanda nimănui asta.
Fiind eu însumi tot timpul mi-a adus imense bucurii dar şi o serie consistentă de neplăceri pe care eu le-am depăşit mulţumită caracterului puternic şi sictirului ce mă caracterizează, DAR asta nu merge la toată lumea happy.

| Vizitiul a răspuns:

Ideal este sa fii tu insati tot timpul. Dar vezi tu, cand mergi sa te angajezi, nu le spui alora ca esti lenes si delasator, ca n-o sa mai vezi post de munca veci in locul ala. In general, unde-i vorba de competitie, este bine sa nu apari chiar exact cum esti, cu defecte si calitati. Ar fi cazul sa mai reduci din defecte, ca altfel risti sa pierzi. Stiu ca-i ceva grozav sa pierzi si sa fii sincer, dar in zilele noastre, nu ne permitem sa pierdem de prea multe ori.

| danut a răspuns:

Tot timpul este bine sa fi tu insuti dar este bine sa ti puternic in frau (lesa) (si chiar bine inchise si ascunse) pornirile rele si nefiresti care exista in fiecare dintre noi.

| Leocerba a răspuns:

Enigmă,iti recunosti intrebarea? ai adresat-o zilele trecute celor 150678 utilizatori:"Voi ce faceti cand va ramane curul in buda? [se blocheaza acolo'sa]
Sau ar trebui sa scriu "c*rul?" "
(ăăăăăă,moment jenant)
Daca erai tu cand ai pus intrebarea atunci pe mine nu ma intereseaza deloc acele parti ale personalitatii tale.Dar deloc-deloc. Nu vad unde-i umorul,care-i ironia,ce rezolvi,nu vad cum iti inalti tu personalitatea cu o astfel de intrebare.
E bine sa fii Tu dar daca "iti ramane curul in buda" des, fie te transformi cat de cat, fie cand te apuca te ascunzi cumva.

| Leocerba a răspuns:

Enigma,dar...dar eu nu ti-am aratat cat de perfecta sunt,poate nici nu-i cazul sad am vrut doar,cu sinceritate,de la egal la egal,sa numaram nisipul pe intrebarea ta, sa vezi cum gandesc, ce cred ...pentru nimic in lume n-am vrut sa fac sa te simti aiurea.
Imi pare rau.
(Pe de alta parte, cand folosesti cuvintele pe care tu le-ai folosit la Amuzante, se presupune ca ai obrazul suficient de gros ca sa nu te deranjeze prea rau ceea ce ti-am spus)

| NickiMinaj a răspuns:

Cand ai crapa capul cuiva, e bine sa te metamorfozezi psihic intr-un flower-power people.

Răspuns utilizator avertizat
| Sconcsiş a răspuns:

Cand e bine sa fii tu insuti?
Joi

Cand e mai bine sa ascunzi anumite parti ale personalitatii tale?

Marţi

| Enigmă explică:

@Leocebra, depinde de categorie.
Nu stiam ca trebuie sa ai o imagine perfecta ca sa ti se raspunda la intrebari.
Nu ma ascund. Tocmai asta e si ideea. Incerc sa fiu eu insumi dar iata de ce intrebam cand e mai bine sa ascunzi anumite parti ale personalitatii tale.
Serios. Voi nu ati facut ceva prostesc niciodata? raised eyebrows
M-am plictisit. Pa pa!

| Enigmă explică:

Si acum ca mi-ai aratat cat de perfecta si superioara imi esti eu ce ar trebui sa spun?
Trebuie sa fi demn de a pune o intrebare la S/F?
E o tara libera. Ajunge oh go on ai demonstrat ca esti superioara la capitolul acesta, acum las-o balta.
Nu vad ce e gresit in incheierea postarii mele la raspunsul anterior.
Sunt un adolescent la urma urmei. Nu cred ca agresez pe nimeni daca spun "ma plictisesc".
Si tot nu imi dau seama ce te roade pe tine, in legatura cu intrebarea mea. Am inteles ca e de prost gust dar te rog mult sa ma lasi in pace.
MULTUMESC.
pfs: D-na perfectiune, comparati varstele noastre si apoi mai vorbim.

| Enigmă explică:

Leocebra, multumesc pentru intelegere.
Acum sincer, ai dreptate.
Nu cred ca trebuie sa mai fiu atat de impertinenta daca pretind seriozitate la restul intrebarilor mele.
Mersi. happy

| Lluvia a răspuns:

Cum ar fi daca i-am putea citi pe toti ca pe o carte deschisa?
Unde ar mai fi misterul, magia vietii?

| dollydee a răspuns:

In ziua de azi, cu cat te ascunzi mai mult cu atat esti mai in siguranta...In general se spune ca e bine sa fim noi insine, sa ne exteriorizam opiniile, ideile, sentimentele etc dar cum cel mai adesea nimanui nu prea ii pasa, ce rost ar mai avea?
E bine sa fii tu insuti. Da...cu persoanele foarte apropiate, familie, anumiti prieteni, cei in care stii sigur ca poti avea incredere si care te vor sprijini, ajuta, si vor crede in tine indiferent de situatie sau de anumite laturi ale personalitatii tale. In cele din urma e alegerea fiecaruia cat anume doreste sa destainuie din felul sau de a fi, nu cred ca ar trebui neaparat sa concepem o idee de genul "asa e mai bine". Fiecare se comporta in functie de ceea ce simte si, desigur, in functie de experientele anterioare. Daca tu alegi sa fii sincer in totalitate cu cine nu trebuian si te arzi, C'est la vie...

| TheCritic a răspuns:

E bine sa fi tu insati mereu insa, sunt unele lucruri, cum ar fi punctele sensibile(acolo unde sti ca cineva te poate rani). Acele lucruri ai putea sa le ascunzi ca sa nu suferi mai tarziu.big grin

| minnieee a răspuns:

E bine sa fii tu insuti,mai ales cu familia si prietenii.
Unele parti ale personalitatii noastre trebuie ascunsa atunci cand lucrurile merg mai rau, cand nu mai poti avea incredere in nimeni, cand viata iti joaca feste.Atunci trebuie sa fim puternici, sa nu lasam durerea sa iasa la suprafata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In toate situatile cu exceptia celor in care ai de-a face cu o persoana care iti va cauta orice slabiciune pentru a putea profita de pe urma ta.