| Inferno a întrebat:

Cand ma jucam GTA 4 am remarcat modul absolut remarcabil in care NPC-urile reactioneaza la interactiunea cu fortele exterioare. Felul in care incearca sa isi mentina echilibrul,se agata de o balustrada pentru a nu aluneca sau duc mana in locul in care au fost impuscati fiind vizibil afectati,pentru o scurta perioada.
Spre deosebire de alte jocuri,in care exista o simpla animatia, aici oamenii au un schelet simulat fizic,asa ca incercarea lor de a isi mentine echilibrul este incredibila.
Exista o infinitate de posibilitati si pentru fiecare in parte NPC-ul ia decizia corecta. Poti sa aplici o forta de orice modul in orice punct al corpului,din orice directie.
NPC-ul va stii cum sa isi mentina echilibrul. Si chair daca nu va fi de fiecare data posibil in absolut orice situatie va incerca miscarea potrivita. Sa nu mai vorbim de elementele inconjuratoare,cu care NPC-ul interactioneaza fizic, ce fac contextul chiar si mai complex: borduri, masini, fatadele cladirilor si multe altele.

Pe atunci intrebarea mea era: Cum e posibil asa ceva?
Sa creezi asa ceva prin simple animatii ar fi efectiv imposibil. Ar trebui miliarde de animatii, teoretic chiar un numar infinit.

Este limpede vorba de o simulare fizica, insa nu e doar un simplu ragdoll fizic.

Cum creezi ceva atat de complex? Raspunsul e simplu: evolutie.
Neuroevolutie mai exact.

Creezi un numar cat mai mare de NPC-uri, iar fiecare se misca dupa un cod complet random (variabilitate).
Ai un target anume. Spre exemplu ca NPC-ul sa ramana in picioare.

Dintre cei 100 de "indivizi" testati se poate intampla ca unul sa fie mai bun decat ceilalti la ceea ce face. Aici apare selectia artificiala.
Fiecare NPC este analizat si raportat ca performanta la targetul stabilit, iar codul NPC-urilor performante este selectat.

Codul e ulterior multiplicat, dar cu mici variatii intamplatoare, mici modificari (echivalentul mutatiilor genetice) si alte NPC-uri sunt create.
Pentru o mare parte modificarile vor diminua performantele, pentru o alta vor fi neutre, iar pentru cativa chiar benefica, in sensul ca acestia vor avea performante superioare originalului.
Procedeul se repeta iar in final se obtine rezultatul complex pe care-l intalnim in GTA 4.

Intrebari:
1.) De ce in GTA V Rockstar s-a reintors la ragdollul clasic?
2.) Ce sens are sa mai punem la indoiala capacitatea mecanismului evolutiv de a produce complexitate?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In fapt inferno sa stimulat universul nostru pe un pc care a demonstrat ca daca exista un nr infinit de posibilitati acel univers devine tot mai complex http://documentare-online-subtitrate.blogspot.ro/......volutia%3F
aici putem vedea cum matematic evolutia este posibila prin mecanismele, evolutia nu este haotica, nu este la intamplare, eu cand joc gta 5 nu ma uit la acele personaje, doar conduc atat, nu m-am jucat inca gta 4, multumesc de recomandare, ai dreptate ce sens are, dar daca ai convingeri fara dovezi doar credinta oarba ignori totul

| SG1995 a răspuns:

1. Probabil din cauza costurilor imense.
2. Nu inteleg intrebarea e cumva o referinta la teoria evolutiei?

| 6684464 a răspuns:

1.) Bani? Timp?