| AvalohAlyn a întrebat:

Cand o sa avem un sistem public de Sanatate mai de calitate si macar decent? Cand nu vor mai muri oameni din cauza sistemului prost si deficitar de sanatate din Romania si cand nu o sa mai fie necesar"cadoul in bani"(spaga) la medicii avari pentru ca acestia sa te bage in seama mai mult decat ca pe un caine? Cand? Cand? Cand?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand productivitatea muncii va fi suficient de mare incat salariile si implicit taxele sa creasca suficient. Cand oamenii vor iesi la vot in proportie de 80-90% si vor vota informat, oameni cinstiti. Cand nimeni nu va mai da spaga si toti vom anunta imediat politia cand ni se va cere. Cand toti von fi educati si ne vom respecta si apara medicii pana in panzele albe, asa incat ei sa se simta protejati si sa vina de drag la munca. Cand vor fi suficiente posturi in sistem in asa fel incat medicii buni sa nu mai plece in alte zari.
Totul depinde de noi, oamenii simpli, cand vom vrea cu adevarat sa avem un sistem de sanatate bun, vom pune umarul in a-l construi si intretine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Usor de spus, nu da spaga. Probabil fiind medic nici nu realizezi ce inseamna sa nu te bage efectiv in seama nimeni. Ai o perceptie diferita de a noastrã, a astora care nu avem cunoştințe care sa dea doi bani pe noi sau pe programarea noastra la medic.
Oamenii nu dau spagã la medici ca asa sunt ei niste corupti nenorociti asa cum iti place tie sa crezi, pentru ca e facil sa crezi asta.
Oamenii dau spaga la medici pentru persoanele dragi aflate in suferinta si pentru serviciile pe care le merita si pe care VÃD efectiv cã nu le vor primi daca nu vor face asta.
Mã faci sã râd când spui cã doctorul cere spaga. Nu cere, iti garantez. Te lasa sa mori de durere si dai singur. Nimeni nu cere,, da si mie 100 de lei".
Nimeni nu da 100 de lei doctorului care ii primeste la ora stabilita, ii explica in amanunt tot, frumos si se ingrijeste de el ca la carte. Crede-ma, nimeni, nimeni, nici cel mai prost om de pe pamant.
Intotdeauna parintii vor plati ca doctorii sa aiba grija asa cum trebuie de copiii lor. Asta nu o poti schimba. Si tu crede-ma ca ai da spaga daca ai avea copilul in brate si si vedea cum sufera si nu te baga NIMENI in seama iar daca incerci sa te bagi in seama esti rugat sa pleci in altã parte.
Ce putem schimba ar fi studentii la medicina care de multe ori nu primesc nici restanta daca sunt prinsi cã copiazã. ASTA putem schimba.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am luat in viata mea un leu de la nici un pacient. Intotdeauna fac totul, dar absolut tot ce este omeneste si legal posibil pentru a-i ajuta pe pacientii mie. Nu cer, nu astept spaga si ii dau afara cu paza pe cei care incearca sa imi dea. Cu toate astea, la jumatate din contactele mele cu pacienti, ei incearca sa imi dea spaga. Fie fiindca asa stiu ca trebuie si e normal, fie fiindca vor sa ma convinga sa fac ceva ilegal sau imoral, fie fiindca vor, pur si simplu, sa aiba un avantaj fata de muritorii de rand care au aceeasi problema cu ei. Deci teoria ta ca nimeni nu da spaga fara motiv real e profund falsa.
Eu sunt medic si astept si eu la programari. Tocmai am nascut, dar sa stii ca am stat si 3 ore in picioare asteptand, gravida in 6, 7, 9 luni, medicul sa iasa din sala de operatii. Nu fiindca nu ii dadusem spaga sau fiindca nu stia ca sunt medic (stia), ci fiindca pur si simplu medicina nu e mecanica auto, nu stii dinainte cat dureaza o consultatie, o manevra, o operatie. Langa mine, alte paciente, ne-medic, unele mai putin gravide decat mine, vociferau neintelegatoare.

| Catrice a răspuns:

Când nu va mai exista corupție. Când omul va înceta sa le mai ofere 'cadouri'.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul si primul rand de ce vrei un sistem public de sanatate? In ceea ce priveste spaga ar putea fi eliminata foarte usor daca am avea un sistem privat de sanatate precum si multe alt probleme. Poti sa astepti mult si bine dupa un sistem public eficient. Eu spun ca singura solutie e sa eliminam sistemul public si sa-l inlocuim cu unul privat

| Darkmagic a răspuns:

Vorbesti despre "sistemul public".
Sistemul public este exact asa cum il platesti.
Doresti un altfel de tratament?
Te duci la privat...SI PLATESTI.

Cam asa vad eu "lamentatiile" romanilor, si mai vad ca nu ai invatat nimic, chiar daca raspunsul asta:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16648999/
...l-am dat tot la o intrebare de-a ta...si apoi s-a facut liniste.
Sunt curios daca aici apare vreun vorbaret, sau poate imi spui tu cat platesti Sanatatea, apoi iti spun si eu, si vedem care e mai "vanjos". :D

Pe bune...CE dracului aveti?
Si mai exact, pe ce lume traiti?