| Cita a întrebat:

„Cand o usa se închide, o alta se deschide; dar deseori ne uităm atât de mult la ușa închisă că nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi."
Ce parere aveti despre acest citat?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

''Vedem usa, dar nu mereu manerul'' -Babaman

Eu cred ca vorbeste despre incapatanarea, si prostia omului, care se plange de a nu ii fii bine dar fericirea lui este foarte aproape.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este foarte adevarat.Eu l-am experimentat in viata mea si am vazut cat este de adevarat!

| harciog a răspuns:

Nu stiu ce vrea sa spuna pentru ca sint adeptul circulatiei libere, fara nici o usa, nici inchisa si nici deschisa.Voi circula liber atit in trecut cit si pe cele care se vor deschise pentru ca oricum le desfiintez pe toate.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Mai pe scurt: nu privi in urma, nu trai in trecut, nu trai din amintiri!

| WR104 a răspuns:

Ai dreptate.

| Cita explică:

Multumesc pentru pareri! happy

| Wøodenpints a răspuns:

Când o uşă se închide, iei barosul şi o deschizi la loc, după care îi dai foc să fii sigur că nu se mai închide niciodată.

| 994 a răspuns (pentru Wøodenpints):

hee hee frumos raspuns :X :*

| WhatheWow a răspuns:

"Cand o usa a fericirii se inchide, o alta se deschide; dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi." Helen Adams Keller Da frumos,. si circula destul de mult pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm ce sa zic ESTE CEL MAI SENTIMENTAL SI FRUMOS CITAT DIN VIATA MEA PE CARE L-AM AUZIT cel mai tare domnisoara foarte sentimental are bucurie mandrie si invatam ceva din el Bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta inseamna ca nu pretuim ceea ce avem. Cand ni se ofera sansa, ne uitam inapoi in trecut si este posibil sa nu ni se mai ofere acea sansa niciodata. De aceea trebuie sa pretuim ceea ce avem cat timp avem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne uitam mai mult inapoi decat inainte.

| anonima1995 a răspuns:

Acest citat se refera la modul in care unii dintre noi ne incapatanam sa traim in trecut si refuzam sa acceptam prezentul. Sunt momente in care cu totii spunem "As vrea sa dau timpul inapoi sa fie iar ca alta data." Din pacate, timpul nu poate fi dat inapoi. Chiar daca amintirile pe care le avem sunt atat de frumoase incat am da orice sa retraim acele momente, trebuie sa acceptam ca totul s-a schimbat. Trebuie sa privim atent in jurul nostru, deoarece in mod sigur vom putea sa ne gasim linistea si fericirea, doar ca in alt mod sau langa alte persoane. Trebuie sa fim deschisi la nou pentru a nu ramane blocati in trecut.

| Katherineeeeeeee a răspuns:

Sincer imi cam da de gandit...
poate ca citatul se refera ca de exemplu daca iubim o persoana foarte mult, iar intr-o zis acea persoana pleaca si vine alta persoana mai buna, mai intelegatoare, mai frumoasa etc... noi nu o vedem pe acea persoana doar pe cea care pleaca.
pentru mine orice sfarsit e un nou inceput in orice. happy

| Antonescu_Ciprian_1977 a răspuns:

Nu alexander graham bell a spus asta? pe net am gasit acelasi citat dar alt autor...