| anonim_4396 a întrebat:

/Buna!
Din ce an se știe că Luna reflectă de fapt lumina Soarelui?

4 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Google ai încercat?

| Darkmagic a răspuns:

Sa mor daca am identificat vreun an. laughing
Pot sa-ti dau insa un secol:
Se stie din secolul III i.e.n., in "Cartea lui Enoch".

P.S. Ca sa NU mai sara vreun..."destept" cu:
"Nu e dom'le adevarat, am vazut eu pe wiki ca nu scrie in cartea lui Enoch asa ceva!", iti voi da capitolele si randurile in care apare clar acest aspect:
Capitolul 38, randul 4, Capitolul 69, randul 47, Capitolul 70, randul 7 si Capitolul 75, randurile 4 si 8-9, unde (in randul 8) avem:

- "Atunci luna reflecta toata lumina pe care o primeste de la soare".

Mai clar de atat...
Asadar: Google - Cartea lui Enoch - deschizi, cauti ce ti-am dat mai sus...si spor! happy
Daca gaseste cineva o lucrare mai veche, as fi curios...

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu as fi pus asta la Religie, numai ca sa rad de fetele ateilor militanti. laughing
Imi e dor de tine, abia astept decembrie! ❤️

| Darkmagic a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pe TPU exista un singur ateu real, cu care as avea ce discuta, nu doar la Religie, ci in multiple domenii.
Restul, sunt niste caricaturi care si-au facut conturile ca sa para importanti, ei necitind nici Biblia in totalitate, nemaivorbind de Cartea lui Enoch, Cartea lui Baruch, Kabbala, etc...
Cel mai bun exemplu este faptul ca la intrebarea de mai sus...am raspuns doar eu. :))
Cam CE ai vrea tu sa discut cu un "ateu militant" :)) de tipul astora?
https://www.tpu.ro/......tputernic/
De astia razi...si treci mai departe.

PS Cred ca am sa vin la jumatatea lunii decembrie, nu stiu inca data exacta.