| Inferno a întrebat:

Cand tu esti singurul tau dusman, cand mecanisme de supravietuire, ca frica, ce s-ar presupune ca ar trebui sa te ajute, se intorc impotriva ta, limitandu-ti actiunile, cand constati ca ceva este gresit dar nu reusesti sa-ti dai seama ce, cand toate aceste lucruri se intampla simultan, care este cel mai bun lucru pe care-l poti face?

Atunci cand instinctul intra in contradictie cu logica spunandu-ti ca ar trebui sa fugi de "ceva" invizibil ratiunii, pe cine asculti?

Răspuns Câştigător
| Buresbista123 a răspuns:

Stii cum e -you can run but you can t hide...-trebuie sa ti infrunti frica daca vrei sa fii liber

8 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Pe cine asculti? - majoritatea ar spune instinctul. Dar ce este de fapt acest,, instinct''?! - adevarul este ca acest instinct pe care il numim noi este doar alter ego-ul din tine, un alter ego care este construit pe baza invataturilor, credintei, societatii, trairilor si emotilor experimentate de-a lungul vietii. Si bineinteles ca acest,, instinct'' intervine de multe ori in viata ta si de fiecare data ia decizia in locul tau. Da, uneori iti poate salva viata...dar esti sigur ca ar trebui sa o faca?!
Deci pe cine sa ascult?! - mai intai trebuie sa-mi anulez cumva acest instinct ca sa imi dau seama ca nu mi-e frica de NIMIC si ca acel,, ceva'' de care ar trebui sa-mi fie frica se bazeaza pe ceea ce am invatat sau am vazut. Pana atunci nu am cum sa ascult cu adevarat, pot doar sa fiu martor la deciziile pe care le ia acest instinct in numele meu, adevaratul eu.
Concluzie: Daca uiti tot ceea ce sti nu va mai exista frica nu?!

PS: So step into the unknown to have a clue about freedom!

greece12
| greece12 a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care-l poti face e sa te opresti.
Si sa-ti mobilizezi toate argumentele rationale ca sa descoperi fisura de logica.
E bun instinctul,dar acolo unde esti,nu te-a dus instinctul,ci ratiunea.
Rational, vei gasi argumente care sa-ti calmeze instinctul.
Instinctual, greu vei reusi sa-ti impaci ratiunea.
Deci, la "clopotelul de alarma", opreste-te.
Si rationeaza.

| Exilee a răspuns:

Ma bazez atat pe ratiune( linistindu-mi astfel constiinta si gandind optimist, detinand si o ''raza'' de speranta), cat si pe instinct. Ultima ''arma'' pe care o ai in stare de frica este sa te sacrifici cu riscul fie salvarii vietii, fie cu sfarsitul acesteia.
Dar totusi, cand risti, e de prisos sa ai si ratiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai adesea omul ascuta de proriul instict decat de propria ratiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ratiunea trebuie sa triumfe asupra instictului, deoarece bazadu-te pe instinct iti micsorezi sansele, pe cand cu ratiunea calculezi posibilitatiile.Instictul e cea mai veche"arma" a omului, dar si cea mai inselatoare, daca nu gandesti poti fi pacalit de propriu-ti creier (exemplu cel mai tipartor e religia) mai bine am incerca sa ne bazam pe ratiune decat pe instict, acesta e si el important, dar e important sa gandesti inainte sa lasi impulsul momentului sa te controleze deoarece sunt efecte pe care omul daca nu le analizeaza nu le poate controla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dat fiind ca noi vedem zub 5% din tot ce exista, lucru dovedit de oamenii de stiinta, si pentru a face o alegere rational corecta e nevoie de cat mai multa informatie, atunci cel mai destept este sa alegi instinctual. daca se vede si se cunoaste mai putin de 5% nu inseamna ca restul nu exista.

| LifeisALL a răspuns:

Crede-ma, asculta instinctul si vezi ce iese. Mai bine sa regreti ce ai facut decat ce nu ai facut

| theallamericanrejects a răspuns:

Cel mai mare obstacol (in multe lucruri) este mintea ta.
Intrece-o! Imi pare rau dar restul nu poti afla decat tu singur(sau poate este cineva destul de priceput sa-ti explice).