| DanionM a întrebat:

,,Fereşte-te de acel duşman care vrea să te întoarcă şi pe tine împotriva ta" (-Iorga-)

Vedem astăzi din ce în ce mai des lucruri care ne întorc împotriva propriilor noastre interese sufleteşti. Care sunt aceşti duşmani perfizi?

9 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pacatele, nesinceritatea, patima cea mica e cel mai mare dusman

| BlackSulphur a răspuns:

Societatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Corect. Societatea, parinti, familia, prieteni etc. Nu poti fi tu insuti daca te lasi influentat

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma tot ei iti corup mintea inca de mic... Stii cum este, invata-i de mici ca nu au drepturi, si vor ramane cu aceasta idee toata viata (doar un exemplu).

| doctorandus a răspuns (pentru BlackSulphur):

Lol. Google feral children.

| Aiwendil a răspuns:

Se intampla asta pentru ca nu avem suficienta incredere in noi.

| RaduMD a răspuns:

Proverbul "viata este o lupta" are cu totul alt inteles pentru crestini decat are pentru infideli. Pentru crestini, aceasta lupta are:
-o miza, care e salvarea eterna
-inamici, care sunt trei: diavolul, noi insine si lumea
-teatru de lupta, care are trei scene suprapuse: lupta are loc in noi insine, in Biserica si in lume.

Cei trei dusmani perfizi sunt, asadar: diavolul, noi insine si lumea.
Cand spunem "noi insine", avem in vedere aplecarea noastra spre pacat. Orgoliul nostru, invidia noastra, lacomia noastra, necuratia noastra, lenea noastra. Cele sapte pacate capitale, de la cel mai diabolic (mandria) la cel mai uman (lenea) sunt cele sapte capete ale balaurului despre care ne-au pregatit atatea povesti.

Cand spunem "lumea", noi nu avem in vedere "lumea-cu frumusetile ei", ci lumea cu necredinta ei, cu goana ei dupa cele care nu ne sunt de folos, lumea cu apologia pacatului, in care raul este numit bine, iar binele, rau.

| kira30 a răspuns:

Eu cred ca partea corupta, tradatoare, desfranata si misela a societatii ne influenteaza negativ, dar noi suntem propriul nostru dusman, noi suntem obstacolul de care "nu putem trece.

http://www.youtube.com/watch?v=xTI-G0b3BkQ

| LordVoldemort a răspuns:

Dusmanii de care orbesti sunt toate lucrurile care ne trag in jos de la a ne implini.