| KM3 a întrebat:

Cand un om este bun in adevaratul sens al cuvantului? ( si nu ma refer in sensul de sexy ).

12 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cateodata e asa de simplu sa fii om bun, ajunge sa nu faci ceva rau.
Dar treaba cu bunatatea e complicata, pentru ca e subtire limita de la care esti etichetat de fraier, fiind prea bun.
Si cred ca nimeni nu e nici sfant 100%, nici drac.

| T0T a răspuns:

Un om bun face fapte bune si se comporta ca atare.

| suffarstar a răspuns:

Cand vrei tu, tu definesti termenul.

| FemeiaPisică a răspuns:

Atunci când are un suflet bun şi evită răutatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand se comporta frumos si bla bla bla, dezinteresat etc si na na na...Cand ma trateaza cu indiferenta si la la la, si nu se supara cand ii zic du-te' n Spania la munca.

| soloangel01 a răspuns:

Este buna atunci cand se comporta frumos cu cei din jur si este in stare sa inghita prostia celorlalti. Trebuie sa mai aiba mila de cei mai slab decat el... dar daca are multe calitati din astea devine fraier in ziua de azi. Dupa mine, o persoana buna trebuie sa fie cat de cat zgarcita si sa nu puna botu' la toti smecherii.

| a3e6u9 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, om bun înseamnă om altruist. Om cu adevărat altruist nu poate exista fiindcă ar însemna să-i pese mai mult de cei din jur decât de el însuși și asta ar însemna să fie cât de sărac se poate, fiindcă ar da și ultima bucată de pâine unuia mai sărac decât el.

Egoismul e ceea ce definește orice animal, inclusiv omul. Când există altruism, e tot din motive egoiste, e trist, dar adevărat. Totuși, nu toți oamenii sunt la fel de egoiști.

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Ca sa iti dai seama ca un om este bun este atunci cand te ajuta orice s-ar intampla si nu i-ar sta nimic in cale ca sa-l opreasca, un om bun este atunci cand nu te minte si iti va fi mereu alaturi! PS:Cunoaste-i sufletul!

Răspuns utilizator avertizat
| Sfetnicul a răspuns:

Când îi ajută pe ceilalți oameni, dând răspunsuri bune pe TPU.

| 1man1 a răspuns:

Un om ar trebui sa fie bun tot timpul. Fiind inzestrati cu constiinta acest simt innascut al binelui si raului ne indeamna pe cei mai multi dintre noi sa actionam in limitele bunei-cuviinte. Cu toate acestea bunatatea si alte calitati poarta pecetea vremurilor pe care le traim sau a conceptiilor pe care le impartasim. In copilaria mea, faptul de a fi respectuos era o dovada a unei educatii potrivite, astazi insa nu esti obraznic, ci funny; nu esti razvratit ci cool. Vremurile se schimba si prin urmare si perceptia noastra referitoare la a fi bun. Confucius a afirmat : „Să nu faci altuia ceea ce nu ai vrea sa ti se faca tie" si ca urmare a fi bun inseamna a nu face cuiva rau. Pe de alta parte, dogma crestina, prin cuvintele lui Isus Cristos enunta:"Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel..."(Matei 7:12). Aceasta formulare indeamna la a face ceva bun in folosul celorlati. Mai e ceva: bunatatea nu ar trebui sa fie asemenea unui accesoriu de imbracaminte pe care il luam cand e la moda, ci o constanta a vietii noastre. De obicei la sfarsit de an vezi o revarsare de bunatate pentru cei apropiati dar si fata de straini. Ce se intampla mai apoi? Nu mai in trend, altceva ii ia locul. Bunatatea este o calitate care ne indeamna la actiuni in folosul altora si se caracterizeaza prin generozitate. Bunatatea este desavarsire morala. Ea se refera nu doar la ceea ce facem, ci, si mai important, la ceea ce suntem.

| Emmily a răspuns:

Hey...Ca sa iti dai seama ca un om este bun este atunci cand te ajuta orice s-ar intampla si nu i-ar sta nimic in cale ca sa-l opreasca, un om bun este atunci cand nu te minte si iti va fi mereu alaturi dar nu iti poti da seama din prima ca aceea persoana este buna ci iti trebuie destul de mult timp pentru a l cunoaste....credema eu am patit asta credeam ca este o persoana buna dar pe cand nu a fost de loc asa Sper ca te-am ajutatwinking Funda?