| DyaElla a întrebat:

Care a fost cartea care "v-a marcat personalitatea"? Adica acea carte care v-a facut sa plangeti sau sa va impresioneze foarte mult? As vrea sa citesc ceva fascinant (viata unui om ce s-a deosebit de cei din jur, nostalgia, dragostea... povesti impresionante ale unor oameni tristi). Ce carti din categoria asta cunoasteti? (sau cv care sa fie palpitant, sa te faca s-o citesti si recitesti la nesfarsit) happy

Vot pentru toate raspunsurile happy MS >big grin

23 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Este ciudat ca am citit citeva si inca n-am personalitate si nici caracter. Fericiti cei care le au pe toate.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu știu.am citit și eu destule cărți, dar parcă niciuna nu mi-a dat acele învățături pe care mi le-a dat însăși viața. Dacă vrei într-adevăr să citești ceva inspirant, îți las ceva ce pe mine m-a marcat enorm ca om. Nu știu dacă îți plac sau nu povestirile cu tâlc, dar s-ar putea să înveți ceva de la ele. Îți las aici două site-uri, lectură plăcută!
Cât despre cărți, pe mine m-a inspirat foarte mult cam tot ce a scris Octavian Paler:)
http://www.povesticutalc.ro/
http://povestiri-cu-talc.blogspot.com/

| CoquineNoire a răspuns:

Emile Zola - La paradisul femeilor
Dickens - Marile Sperante
Stendhal - Rosu si negru
Mihail Drumes - Scrisoare de dragoste

si altele, dar nu le mai tin minte.

| Skylar a răspuns:

Chuck Palahniuk-Fight Club
Daca cartea asta nu iti schimba modul de gandire inseamna ca esti retardat, sau consumator.Ca sa o intelegi mai bine vezi filmul "Fightclub"

| shadovv a răspuns:

In categoria carti gen "viata unui om" pe primul loc ar fi Mircea Eliade - Memorii (sunt doua volume). O intoarcere in timp la perioada interbelica, cea mai infloritoare in materie de cultura pentru Romania, o calatorie in mistica Indie si "cum trece un scriitor prin razboaiele mondiale".
Ca mod de gandire, cu o influenta foarte mare a fost: Petre Tutea - Intre Dumnezeu si neamul meu. Un erou acest om!

| Shammal a răspuns:

Adrian Nuta - Ghidul Iluminarii Pentru Lenesi
Arta de a Iubi de Don Miguel Ruiz
Paramhansa Yogananda - Autobiografia unui yoghin

| DyaElla explică:

laughing mie nu imi spune asta. dragostea nu are varsta, dar trebuie sa tinem cont de unele limite happy Fiecare cu perceptia lui... oarecum e o dragoste unica, fara seaman. Multe regrete si neintelegeri, dar in cele din urma linistea vorbeste- un final tragic
Toate par f palpitante. Le voi incerca. Multumesc!

| cosmin2344 a răspuns:

Citeste pe aripile vantului.si discutam dupa.

| samiZiciPompier a răspuns:

Jurnalul meu.

| shogoru_2741 a răspuns:

Arta persuasiunii - Juliet Erickson
Talentul nu e suficient (Talent is Never Enough) - John C Maxwell

Mai incearca si cateva filme
The Secret (exista si carte, scrisa de Rhonda Byrne)
The Thirteen Floor
Peacefull Warrior

| AlexCrb a răspuns:

Nu prea m-am omorat cu lectura dar mi-a placut Gestapo de Sven Hassel. O carte despre niste soldati nazisti si ceea ce faceau ei prin al doilea razboi mondial. E o carte destul de dura dar si amuzanta... big grin

| DyaElla explică (pentru AlexCrb):

Se pare ca iti place istoria happy

| AlexCrb a răspuns (pentru DyaElla):

Da si nu

| Kesariona a răspuns:

Marile sperante - Charles Dickens
Adam si Eva - Liviu Rebreanu
Astea sunt must, iti recomand cu multa caldura sa le citesti. M-au marcat. big grin

| DiaaDiaa a răspuns:

Depinde ce varsta ai... poti incerca cartea "Singur pe lume" de Hector Malot

| DiaaDiaa a răspuns:

Sincer pe mine cartea "Print si cersetor" nu m-a incantat, dar depinde de persoana poti incerca mai multe desii cartea ce ti-o recomand Este "singur pe lume" sigur te va lasa masca prin experienta de viata pe care a trait-o personajul si te vei cufunda intr-o emotie profunda. Succes! big grin

| enigmatica a răspuns:

1. Portretul lui Dorian Gray
2. La rascruce de vanturi
3. Mataniile
4. Winnetou

| Alanda18 a răspuns:

Pai cred ca cartea care contine o lectie de viata extraordinara este:
Hector Malot - Singur pe lume.
Dar am mai citit doua carti cu lectii de viata extraordinare:
Jack London - Colt Alb
Mark Twain - Print si cersetor (se potriveste mai bine cu ce`ai zis uh)
sper ca te-am putut ajutahappy

| radu1993 a răspuns:

Tess d'Urberville-Thomas Hardy

| torsi a răspuns:

Sir Conan Doyle - Aventurile lui Sherlock Holmes.

| marelemik a răspuns (pentru torsi):

Ai perfecta dreptate.cea mai tare serie de carti ...Sherlock Holmes este preferatu meu

| torsi a răspuns (pentru marelemik):

Eu numai asta o am... ca daca as face rost si de restul le.as citi cu cea mai mare placere! big grin

| melisa19 a răspuns:

Elevul Dima dintra saptea.e foarte buna.de fapt toate cartiile de Mihail Drumes mi-au marcat "existenta " pe acest pamant.