| Ioananmt a întrebat:

Care a fost imnul national inainte de "Desteapta-te Romane" dau fundita?

Răspuns Câştigător
| Goblinoid a răspuns:

Traiasca regele(1884-1948)
Zdrobite catuse(1948-1953)
Te slavim, Romanie!(1953-1977)
Trei culori(1977-1989)
Desteapta-te, Romane!(1989-prezent)

25 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Hou ba patriotilor, daca a primit raspunsul, de ce il tot repetati? Aveti toti sange de roman in voi, a? Mari patrioti cu Google-ul in fata ca de-i pui sa recite 2-3 versuri din Desteapta-te Romane habar n-au.

| karellen a răspuns:

Trei culori

Răspuns utilizator avertizat
| Zoki a răspuns:

Trei culori laughing

| Meryem027 a răspuns:

Trei culori.

| Meryem027 a răspuns:

Trei culori cunosc pe lume
Ce le ştiu ca sfânt odor,
Sunt culori de-un vechi renume
Amintind de-un brav popor.

Cât pe cer şi cât pe lume,
Vor fi aste trei culori,
Vom avea un falnic nume,
Şi un falnic viitor.

Roşu-i focul vitejiei,
Jertfele ce-n veci nu pier
Galben, aurul câmpiei,
Şi-albastru-al nostru cer.

Multe secole luptară
Bravi şi ne-nfricaţi eroi
Liberi să trăim în ţară
Ziditori ai lumii noi.

| Pufuleti a răspuns:

Trei Culori
De pe vremea lui nenea Ceausescu.

| Dropia a răspuns:

Inainte de ce ai spus tu a fost ala cu 3 culori cunosc pe lume (altele nu am avut voie sa le cunoastem) si ala spus de tine nu a ajutat cu nimic ca nu ne-am desteptat

| crisS a răspuns:

Trei culori

| Tucică a răspuns:

Buna! Trei culori cunosc pe lume!

http://www.youtube.com/watch?v=dzLbdsEV9iQ

Pa, Pa!

| LayLow a răspuns:

Trei culori

| Iuliaana a răspuns:

Trei culori
fundita?happy

| Didu a răspuns:

Treeei culori cunosc pe lumee laughing) \:d/

| dyna_1486 a răspuns:

Tricolorul.

| PrivateGod a răspuns:

Trei culori cunosc pe numebig grin

| Sophii a răspuns:

Imnul era "Tricolorul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yoana te ajut eu. Imnul national inainte de '' Desteapta-te, romane'' a fost '' Trei culori cunosc pe lume''. Sper ca ti-a fost de ajutor.

| Marynna a răspuns:

Trei Culorihee hee

| aLaLa a răspuns:

Nu am mai avut alt imn. Acesta a fost primul pe care l-am ales. Dar românii mai au Hora Unirii, pe versurile scrise în 1855 de poetul Vasile Alecsandri şi adaptate la muzică de către compozitorul Alexandru Flechtenmacher. Hora Unirii a fost mai întâi cântată în timpul unirii Principatelor (1859). Astăzi, se interpretează la diverse ocazii festive, mai cu seamă la sărbătorirea unirii din 1859 (24 ianuarie). Melodia este cântată pe ritmul unui dans lent, dar energic, care reuneşte întreaga adunare. Dansul în cerc, (hora), este el însuşi un vechi ritual, simbolizând comunitatea spirituală, egalitatea.

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 a răspuns:

Inainte de ''Desteapta-te Romane'' imnul a fost : "Trei culori" (dar nu a fost primul)
Au fost asa :
1.traiasca regele
2. Zdrobite catuse
3. te slavim, romanie
4.trei culori
5. desteapta-te romane

Fundita?

| Andreea_3863 a răspuns:

Salut! big grin... 3 culorihee hee

| blue_9062 a răspuns:

Era parca "3 culori", sau ceva de genul asta

| jorry4 a răspuns:

Imnul romaniei a fost TREI CULORI

| amorphid a răspuns:

Trei culori