| eugeniu_6685 a întrebat:

Care a fost primul imperiu, atestat istoric, cand a aparut, cat a durat?

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Primul stat din lume a fost Egiptul, anterior tuturor celorlalte, înzestrat cu o administrație, o fiscalitate, o justiție și o armată comparabile cu cele ce-au luat naștere mai apoi în țările de pe toate continentele, înainte și după era noastră. Tot Egiptul a format cel mai vechi imperiu(prin unirea primelor protostate):Imperiul Vechi 5004i. e. n.-3064 i. e. n, cuprinzind 10 dinastii, Imperiul de Mijloc 3064-1073 i. e. n(7 dinastii) si Imperiul Nou 1073-527 i. e. n. (9 dinastii). In 527 i.e.n.Egiptul a fost cucerit de persi (Imperiul Persan s-a infintat prin anul 700 i. e. n)

| laurentiu a răspuns:

''Primul stat din lume a fost Egiptul''
laughing ce?
primul stat din lume a fost Israelul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imperiul otoman in rest nu stiu

| iulian2476 a răspuns:

Ce spune laurentiu sunt aiureli. In primul rand e vorba despre imperiu si nu despre state. Israelul a fost facut cu japca in 1949 ca stat. Cum sa fie Israelul primul stat? Aia erau ciobani nomazi, cresteau capre, cand in Sumer si in Egipt exista civilizatie. Ei ar trebui samultumeasca sumerienilor si egiptenilor ca prin preajma lor au mai invatat si ei cateceva. Sunt multi oameni spalati pe creier de mass-media care ridica in slavi pe evrei pe toate palierele, desi nu au facut decat plagiate si copi de la cei pe la care au trecut.
Nu sunt isotric si nu pot spune care a fost primul imperiu, dar as considera primul imperiu pe cel persan. Desi in Sumer si Egipt si in toata semiluna fertila au existat cuceriri de cetati invecinate, eu unul nu le-as considera imperii nici pe cel egiptean cu victoriile sale asupra Canaanului, nici pe cele babilionene sau asiriene, etc. Erau doar niste cuceriri de cetati pe areale restranse. Pe cand persii au subjugat ceteva sute de ani mai multe popoare pe o suprafata considerabila la vremea respectiva, flota, marimea si structura armatei, infrastructura, satrapii, etc.