| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți ca ar fi următoarea etapa a evoluției noastre? Ce abilitați am putea câștiga sau pierde?

11 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Au mai fost etape, sau cum "urmatoarea"?
Nu cred ca ne transformam in nimic, nu cred ca primim vreo abilitate noua.

| xSuntUnCascaval a răspuns:

Posibil ca in viitor sa atingem nemurirea. Pare sf dar din pacate cu timpul se ajunge sa distrugem anumite "legi ale universului. Cine stie, poate doamne fereste, incepe WW3 si murim toti, si aia a fost, sfarsitul evolutiei umane.

| danbnz a răspuns:

Sa ne nastem cu smartphone in mana big grin

| Catrice a răspuns:

Sa descoperim piatra filosofala, cum sa transformam fierul în aur sau chiar sa avem puteri supranaturale...

| Plato a răspuns (pentru xSuntUnCascaval):

"Dar piara oamenii cu toti, s-ar naste iarasi oameni" - Eminescu. Hmm...

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Asta depinde. Evolutia depinde de mutatii genetice si selectie naturala. Acum nu prea mai axista selectie naturala, deoarece traim intr-un mediu controlat, nu mai trebuie sa fi adaptat pentru vanatoare ca ai supermarket-ul la doi pasi, nu trebuie sa ai o anumita aciditate a stomacului pentru ca oricum ne gatim mancarea etc. Dar tehnologia avanseaza si e probabil ca peste ceva timp sa fie o norma sa ii poti modifica ADN-ul copilului tau ca sa aiba o anumite culoare a parului sau a ochilor sau mai stiu eu ce alte modificari.
Cum sistemul medical e si el atat de avansat, specimenele umane slabe pot trai si sa isi raspandeasca genele slabe asadar si cei cu corpuri mai slabe si firave au aceleasi sanse de supravietuire ca specimenele sanatoase.

| AFR81 a răspuns:

Nu avem de unde sa stim cu exactitate care va fi urmatorul pas, urmatorul nivel, insa cert e ca lumea este intr-o continua si tot mai sustinuta evolutie. Pare ca vom fi din ce in ce mai inalti, mai inteligenti si, datorita progreselor din sanatate, vom trai mai mult.

| OchiCaprui1997 a răspuns:

Nu cred ca vom castiga nimic fratioare

| minrest a răspuns:

Pentru selectia naturala este nevoie de presiune evolutiva, adica de conditii noi la care o specie sa se adapteze, iar aceasta presiune nu exista acum, mai mult, omul poate schimba imprejurarile. Adica, daca este prea frig, face focul, nu se adapteaza. Urmatoarea adaptare este adaptarea la supraalimentatie; configuratia genetica exista deja intr-un oras din Italia si in cateva zeci de mii de ani se va raspandi in toata lumea. Dar in general vorbind, de acum incolo va actiona selectia centripeta, in mai mare masura decat cea centrifuga.

| RAY a răspuns:

Barbati feminizati,jalnici,patetici care se cred mari alfa in spatele unui ecran, femeile cred ca vor reprezinta viitorul,inteligenta feminima va aduce pace,iubire,inovatie, stiinta in lume, vezi cum e lumea construita de barbati, o lume a femeilor ar fi total diferita, mult mai buna, cred in power of women

| Teffan a răspuns:

Abilitatea de a fi sculați din pat cu ajutorul unor roboti care sa ne tragă de brate.
Noi involuam, nu evoluam.
Omul este dependent de tehnologie pe zi ce trece într-un ritm accelerat.
Peste 300 de ani omul va fi complet dependent de tehnologie. Asta este doar începutul.