| Diva_1037 a întrebat:

Care e aproximativ lungimea unui copac cu umbra de 80 m?

Răspuns Câştigător
| membrugirl2010 a răspuns:

Pai 40?

9 răspunsuri:
| Marcian a răspuns:

Depinde de pozitia Soarelui. Daca e mai spre amiaza copacul e mai mare, daca e mai spre seara sau mai spre dimineata atunci e mai mic.
Optica de clasa a VII-a.

| CosteaVlad a răspuns:

Dacă specifici ziua şi luna, precum şi ora (GMT), se va putea calcula cu exactitate. Altfel e imposibil, pentru că este esenţial locul de unde bate soarele, că de exemplu vara pe la ora 13 când razele soarelui cad perpendicular pe planul copacului respectiv, lungimea umbrei va fi zero, de asemenea şi la apus, sau la răsărit, umbra acelui copac ar putea fi chiar şi de câteva ori mai lungă decât copacul. Aşadar nu ai dat destule informaţii, iar în acest caz întrebarea nu prea este relevantă. happy
O seară frumoasă!

| DanielJackson a răspuns:

Copacii nu au lungime, au doar inaltime si grosime. si cred ca poti masura inaltimea cand soarele e la 45 de grade, nu temperatura, ci inclinatie fata de sol. cred ca atunci lungimea umbrei ar fi egala cu inaltimea copacului.

| zetmada86 a răspuns:

Depinde de unghiul la care se afla soarele fata de axa longitudinala a copacului, asa ca umbra poate masura 200 de metri si la fel de bine poate sa fie de 10 metri

| zetmada86 a răspuns:

Lungimea copacului se poate masura si cu un simplu bat, stai la aprox 100 m de copac tinand batul vertical cu mana intinsa, incadrezi copacul intre un capat al batului si deget ( cum fac pictorii cu pensula) apoi mentii dimensiunea si pui batul orizontal plecand de la baza copacului si zona din dreptul degetului corespunde varfului copacului, iti iei un reper apoi masori distanta de la baza copacului pana la acel reper si asta e inaltimea copacului

| Psihiatra a răspuns:

Umbra variaza in functia pozitiei soarelui.Deci,nu prea pot sa-ti spun cu exactitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de unghiul sub care cade raza de lumina a soarelui: unghiul depinde, la randu-i, de pozitia pe cer a acestui astru al luminii, pozitie pe care specialistii o pot determina daca stiu ora si locul de referinta (latitudine si longitudine) precum si data.

| ErickEmil a răspuns:

Pai conteaza de pozitia soarelui fata de copac

| iulicadobrin a răspuns:

Sunteti foarte zlabi. se poate afla inaltimea copacului cu ajutorul umbrei. Se foloseste un etalon la scara mai mica de un 1 metru inaltime se masuara umbra acestuia si observi lungimea umbrei ( ex: este de 60 cm). Apoi folosesti informatia la scara mare