| StillAlive a întrebat:

Care e cel mai groaznic sentiment pe care il puteti simti? Eu cred ca vina si neputinta.

Ce e mai rau: ura sau indiferenta? E rau sa stii ca cineva nu te place, dar oare nu e mai rau sa stii ca nu simte nimic? Ce credeti?

7 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Neputinta, gelozia, tradarea.
Indiferenta. Daca m-ar uri cineva, cu siguranta si mie mi-ar trece sentimentele mai usor.

| Razvan a răspuns:

Ura n-am simtit pentru nimeni.Nu sunt structurat genetic pentru a uri.Nici indiferent nu am cum sa fiu. Daca la varsta mea,incep sa inchid sufletul,mai tarziu voi deveni ca toti cei din jurul meu:roboti care se trezesc dimineata de dimineata,merg la serviciu, se intorc acasa, dorm si in drumul lor n-au timp sa vada drama din jurul lor si sa le fie rusine ca traiesc in jeg moral

| Dmesss a răspuns:

Cel mai groaznic sentiment pe care il pot simti este slabiciunea mintala.

Cred ca atunci cand invoci ura si indiferenta o faci in contextul iubirii si cred ca indiferenta este mai daunatoarea, dar in general ura este cea mai puternica pentru ca este si cel mai sincer sentiment.

Dupa cum ma gandeam, tu invoci termenii acestia in contextul iubirii iar eu ma simt putin subestimat de intrebarile tale.

Du-te ba la scara ta!

| StillAlive explică:

Intr-un fel neputinta e asociata cu indiferenta. Nu te simti neputicios cand sti ca o persoana e indiferenta fata de tine? Ai vrea sa faci ceva dar nu poti... @Lluvia Ai mare dreptate. Cateodata e un pas foarte mic de la ura la iubire, dar de la indiferenta la iubire e imens.

| Lluvia a răspuns:

Cel mai urat sentiment e neputinta si vina cum au zis si ceilalti.
Iar intrebarea a 2a eu zic indiferenta. Nimic nu doare mai tare decat asta. daca te uraste macar te consolezi ca simte ceva iar de la ura la iubire e doar un pas.

| eu_4046 a răspuns:

Cel mai groaznic? Daca sa zic de vina si neputinta, sunt niste chestii pe care le poti modela singur. Ca sa nu te simti vinovat, sa nu faci nimic pentru asta, daca ai facut, sa corectezi. Daca simti ca nu poti face ceva, e aproape minciuna, mereu este o solutie, mai mult sau mai putin buna, dar oricum buna.
Cred ca cel mai groaznic sentiment e ura, despre care ai pomenit si tu. Dar daca sa comparam cu indiferenta, ar trebui de pus in diferite ipostaze, situatia conteaza mult. Daca sa vorbim de persoane, cred ca sa urasti e mai strasnic decit sa iti fie indiferent de cineva. Si sa simti indiferenta cuiva e mai usor decit sa simti ura (si mai sigur).
Parerea mea (mai pe scurtbig grin). Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai groaznic sentiment pe care il poate simti cineva depinde strict de el si nu cred ca se poate generaliza. Mie una mi se pare groznic sa simt dezamagire din parte cuiva la care tin. Ura sau indiferenta...eu nu vreau ca cineva sa simta ceva pentru mine,orice, doar sa simta.As prefera sa nu simta nimic, decat ceva urat.