Întrebare recomandată | RamcolL a întrebat:

Care e cel mai puternic mod prin care pot fi oamenii influentati?

35 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Iubirea.

| shadovv a răspuns:

Frica, Tortura...

| Empathizer a răspuns:

Audio-vizualul. Succesiunea rapida de imagini ne impiedica sa filtram informatia. Televiziunea are puterea de a introduce mesaje la nivel subliminal in mintea noastra. Ritmurile creierului se modifica atunci cand privim la televizor. Cel care priveste imagini televizate este, oarecum, in transa, fie ca e vorba de vizionatul la televizor sau pe computer.

| ralucutzica a răspuns:

Oamenii sunt influentati cel imi mult de Durere sau chiar si psihica dar acesti termeni nu sunt determinati de niste lucruri char permanente.

| reihiuke a răspuns:

Sunt 9 influente care vin asupra oamenilor in mod constant, grupate in 2 cateogrii. Nu o sa intru in detalii pentru ca ar trebui sa scriu pagini intregi. Nu este una care este cea mai puternica. Ele se combina si rezulta actiunile noastre. Voi spune doar ca sunt influente planetare si influenta sugestiei, despre care voi vorbi putin.

Noi nu suntem educati sa preluam informatia si cu mintea si cu sentimentul in acelasi timp (macar cu astea 2). Mintea sau sentimentul, cand "asculta" de unele singure ceva, nu au capacitatea de a intelege, ci doar de a inregistra. Prin urmare, orice idee care vine de la altii, ne sugestioneaza. Am spus ca mintea noastra, de una singura, are capacitatea doar de a inregistra. Asta inseamna ca, daca nu apare intelegere, noi nu suntem capabili decat sa reproducem ceea ce ni s-a spus. Daca ni se spune ca lucrul X este rosu, noi inregistram si il vom numi rosu in continuare, pentru ca asa ni s-a spus. Incearca sa intelegi ca 99% din credintele si din sentimentele noastre sunt de fapt imitatii "culese" de ici de colo. Pentru ca, atunci cand primesti ceva doar cu mintea sau doar cu sentimentul, el crede tot, iar daca intalneste ceva care se suprapune, el tot crede, dar e doar o chestiune de timp pana cand acel ceva nou se inregistreaza peste cel vechi. Am facut multe experiente pe tema asta. Oamenii pot fi convinsi sa faca orice, daca li se repeta asta suficient de mult. Asta dovedeste ca ideea pe care o aveau si care a fost inlocuita nu s-a bazat pe intelegere. A fost si ea inregistrata din intamplare. Incearca sa iei tot ce ai citit si ce crezi ca stii si sa vezi daca esti la fel de sigur si intelegi la fel de bine totul ca si faptul ca 2+2 fac 4. Daca stai bine sa te gandesti o sa ajungi la concluzia ca nici macar de lucrul asta nu esti sigur si ca spui asta doar pentru ca asa ti s-a spus.