| Kosuchin a întrebat:

Daca ar exista religia perfecta, (si influentati aceasta religie, oamenii au facut si fac lumea un loc mai bun), atnci ar mai exista atei?

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Fireşte. Religia, prin definiţie, indiferent pe ce fundamentată implică aprecierea ca adevărată o credinţă nedemonstrată şi nefundamentată.
Şi-n plus, poţi face lumea un loc mai bun şi fără prosteala/religia perfectă.
Moralitatea e relativă şi n-are nicio treabă cu religia, chiar dacă religia s-a chinuit din răsputeri să deturneze acest sens.

| cristi202 a răspuns:

De ce nu? La urma urmei, fiecare are dreptul sa creada ce vrea. Si fii sigur ca exista "religia perfecta", este crestinismul, insa multi il distorsoneaza, il fac asa cum nu e sa fie. Insa cei ce il cunosc asa cum este, fac din lumea asta un loc mult mai bun. Pacat insa ca ei sunt asa de putini!

| wales a răspuns:

Ateul nu crede în Dumnezeu,iar Dumnezeu nu acceptă omul religios.
Nu religia face lumea mai bună,religia este o invenție omenească si tot ce este omenesc nu se poate ridica la desăvârșire.
Personal cunosc un ateu cu o moralitate ieșită din comun,fuge de tot ce e rău, dar fuge si de Dumnezeu, crezi ca lucrul acesta contează?

'' Şi ce ar folosi unui om sa câştige toată lumea, dacă şi-ar pierde sufletul? Sau, ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?'' Matei 16:26.

| DorelSudoru a răspuns:

O sa existe mereu o parte care sa fie contra...

| carpediem a răspuns:

Evident. Nu religia e de vina ci adevarul. Religia e doar o poveste pentru cei rataciti. Sincer imi plac mai mult Legendele Olimpului decat orice biblie. Stii ce e curios? Nu am auzit nici un ateu sa bata la cap un crestin ca de ce e crestin si de ce exista. Stii de ce? Pentru ca e un stagiu mai sus. Pana si tu prin intrebare sugerezi ca religia nu e perfecta. Rautatea oamenilor nu tine de religie, este involutie. Din punctul meu de vedere ateii sunt oameni care nu vor sa fie mintiti si stiu ceea ce vor.

| bebetho a răspuns:

Dacă ar exista religia perfectă Dumnezeu s-ar arăta.

| MagicSmile7 a răspuns:

Da,ar mai exista.Lumea poate ar fi mai buna, dar nu si perfecta. Daca Lucifer s-a putut razvrati intr-o lume perfecta, cu atat mai mult noi care ne aflam in gravitatia pacatului.Ar exista oameni de toate categoriile, doar ca intr-un procentaj mai mic.

| DakotaRoyse a răspuns:

Da.
Religia presupune existenţa unei forţe divine sau a mai multora.
Ateii nu neagă doar existenţa unui Dumnezeu, neagă existenţa tuturor zeilor sau puterilor supranaturale.

| Anonymus314 a răspuns:

Da

| 4b a răspuns:

DA, pentru ca religia perfecta este transmisa de un Dumnezeu perfect, asta insemnand ca D-zeu a creat fiinte libere, acestea avand capacitatea sa aleaga, sa-l iubeasca sau...sa-l respinga; sa creada sau nu;
Numai un D-zeu desavarsit si plin de iubire iti ofera aceasta libertate, depinde de tine cum o folosesti.

| mentalica a răspuns:

WELL, indiferent daca lumea e un loc mai bun sau nu, existenta lui Dumnezeu poate fi contestata in continuare.

| DaddySGirl a răspuns:

E o intrebare buna.Probabil ca daca ar exista religia perfecta, nu s-ar mai pune problema unui numar mare de secte, respectiv religii.Ateii neaga existenta divinitatii, si il urmeaza pe Charles Darwin, in conspiratia sa.
Eu cred ca religie perfecta nu ar putea exista.Crestinismul nu permite bigamia, pe cand religiile islamice da.Multi barbati doresc din tot sufletul sa aiba mai multe sotii.De asemenea,suicidul este permis in religia musulmana,si foarte apreciat crezandu-se ca faptasul se jertfeste pentru Coran, pe cand in religia crestina este cel mai mare pacat. Oamenii sunt mult prea diferiti, si niciodata nu se vor potrivi intr-u totul.

| ImHereForYou a răspuns:

Ce sa mai existe?
:O:O:O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia perfecta si sarlatanul perfect s-au intalnit pe alta planeta, aici doar se fac de ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai costi? religia are locul ei in mersul lucrurilor.dar nu religia face pamantul un loc mai bun sau mai rau.ci oamenii.fiindca sant tari civilizate, cu oameni bine educati de mici, in spiritul dragostei de munca si respectului fata de semeni.respect pentru mediul inconjurator.si nu cred ei neaparat in ceva.ci gandesc.si nu sant indiferenti.tu te rezumi la atei.te incurca ei cu ceva? sau te pomenesti ca tot raul vine de la ei si religiosii sant toti niste ingerasi pufosi, cu cerculet in cap? sa fim seriosi.mai lasa-ti comparatiile astea.de ce? fiindca eu cred si atat.iar domul ateu nu crede dar face ce trebuie.si uiteasa doi insi fac cat unul bun.