Întrebare recomandată | lolium a întrebat:

Atunci cand va formati o parere despre o persoana, cat de mult va lasati influentati de ceea ce zic ceilalti despre ea? Obisnuiti sa criticati oamenii inainte de a-i cunoaste cu adevarat?

14 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună!
Îmi formez o părere despre o anumită persoană doar atunci când ajung să o cunosc cu adevărat.
Nu mă las influenţată de gurele rele, nicidecum.
Şi cred că, nu sunt în măsură că critic pe cineva, mai ales pe cine nu cunosc, fiindcă nu am ajuns să am probleme ei/lui ca să văd cum aş reacţiona şi eu atunci.
Numai bine!

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Niciodată nu iau în considerare ce spune X sau Y. Dacă vine un cap pătrat şi îmi spune că ştiinţa nu e o artă, eu trebuie să îl cred? Nu, îi aduc cele mai bune argumente să vadă că eu am dreptate.Niciodată nu am judecat un om la prima aparenţă, ci am aşteptat să văd ce are de spus fiecare persoană. Numai că în timp văd că toată lumea mă dezamăgeşte.Şi mă cam plictisesc să cunosc oameni.Eu credeam că inteligenţa e o virtute şi am crezut asta cu tărie, până în momentul în care inteligenţa a atins un anumit nivel şi am descoperit că sunt prinsă într-un labirint fără scăpare numit "viaţă" şi restul lumii reprezintă doar un paradox.M-au dezamăgit persoane de la care nu m-aş fi aşteptat vreodată.Am plâns doar pentru mine, să nu vadă alţii, deoarece asta putea fi considerată o slăbiciune.Şi nu le ofer lor satisfacţia asta.şi după toate lucrurile, nici acum nu judec oamenii după aparenţe. Încă mai cred şi ştiu cu siguranţă că încă mai există oameni deosebiţi.Doar că şi-au creat o lume a lor...O seară frumoasă îţi doresc.

| Adry05 a răspuns:

Depinde cine îmi povesteşte acele lucruri. Dacă sunt oameni în care aş avea încredere că spun adevărul. De obicei, îmi formez prima părere despre o persoană după felul cum se comportă cu ceilalţi.

| Holocaust a răspuns:

Cand imi formez o parere despre o anumita persoana, e logic faptul ca doar imi formez un rahat de parere, nu o adopt pe-a altcuiva...
Pe cat de des actionez dupa instinct, tot pe-atat de des imi iau si timp pentru a analiza o situatie de genul.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Cand cunosc o persoana noua, si vine unu' la mine si imi zice 'Ba, nu poti avea incredere in x ca e un mincinos si un fatarnic!' atunci tind sa cred persoana ce m-a avertizat si sa fiu prudenta in jurul lui x. In timp, imi pot schimba (sau nu) parerea despre persoana respectiva, dupa ce o cunosc mai bine, si ii observ reactiile, inclinatile, in anumite situatii.
Da obisnuiesc sa critic oamenii inainte sa ii cunosc. Asta este ceva tipic oamenilor. Sa judece, sa traga concluzii chiar daca nu cunosc toate datele problemei. Eu nu prea am incredere in multa lume, pentru ca adevarul e ca nu multa lume e de incredere. Si nu prea ajungi sa cunosti un om 'cu adevarat' decat in situatii nasoale pentru tine, cand ai nevoie de ajutor, sau dupa ce te tradeaza. Te poti astepta la 'surprize neplacute' si din partea familiei, sau a celora pe care 'ii cunosti' de o viata intreaga.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Recunosc ca uneori ma las influentata de ce zic ceilalti, dar dupa ce cunosc o persoana imi formez o parere clara despre ea.De obicei impart oamenii in 3 categorii:
persoane care imi plac/nu imi plac/ma amuza.Nu am un caracter perfectibil deci nu pot sa imi formez o parere subiectiva despre cineva, intotdeauna ma voi gandi si la parerea altcuiva.
Stiu ca aceste informatii pe care ti le ofera altii fara sa i le fi cerut nu sunt neaparat adevarate, deci dupa un timp in care voi observa o persoana imi voi face o parere clara despre calitatile/defectele ei si daca merita prietenia mea.

| Mădă0611 a răspuns:

Depinde care sunt ceilalti. Daca sunt de incredere, cat de cat, si s-au patit cu persoana respectiva, as fi proasta s-o iau de buna din prima.
Cu critica nu sunt decat daca mi-a dat motive, asta presupune ca m-a lamurit ce si cum, de cunoscut cu adevarat nu se mai pune problema ca nu ma intereseaza sa mai am vreo legatura cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu critic, sau macar incerc.pai bine, nu suntem ideali asa ca fiecare se lasa influentat un pic.e important sa asculti ce zic altii dar sa crezi in ceea ce vezi.prietena mea cea mai buna face pareri proaste la cei din jur caci multi mi-au zis-o,insa mie mi place de ea asa cum e,ma intelege perfect, atunci de ce as lasa-o? de ce m-as lasa influentata? sunt oameni carora le este greu sa se adapteze in orice conditii, sa comunice liber cu orisicine, atunci trebuie oare sa ne facem impresii proaste, sa-i judecam? sau mai bine i-am asculta.voi nici nu va imaginati citi prieteni ar putea sa avem daca am fi sinceri big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei când cunosc o persoană o analizez mai bine ca să văd ce fel de persoană este şi apoi îmi formez o opinie.Şi nu îmi pun încrederea în acea persoană atunci când observ că este falsă.De cele mai multe ori am opinia mea proprie.

Răspuns utilizator avertizat
| DeZzy a răspuns:

Presupun ca intrebarea e din curiozitate.winking
Pai, in primul rand, inainte de a cunoaste o persoana cu adevarat, pot spune ca intr-un fel "studiez" acea persoana cu privirea, dar oricum nu prea mult. Asta nu pentru a-i vedea infatisarea, ci a-i citi limbajul corpului, modul de a vorbi etc. Evident ca imi fac o parere de 1-2 cuvinte dar nu intru in detalii pentru ca nu cunosc persoana. De obicei parerile scurte pe care mi le fac se potrivesc. Nu prea ma las influentata de ceea ce zic ceilalti despre persoana respectiva dar iau cat de putin in considerare si ce spun ei pentru a vedea dupa daca ei sunt sinceri.
Cam atat big grin
Iar daca tot ti-am raspuns... vreau ca si tu sa-ti raspunzi singura la intrebare tongue

| YouGrowMeUp a răspuns:

Pai depinde eu nu sunt genul care isi face o parere despre cineva, la prima vedere, astept sa cunosc persoana respectiva mai bine.de obicei nu iau in seama ceea ce spun altii ci fac si simt asa cum vreau. in general nu critic pentru. ca poate ca si eu gresesc si ma gandesc cum se simte cel care estein discutie.

| alsibo a răspuns:

Sti cum se spune: Nu judeca o carte dupa copertahappy Eu nu sunt genu care se lasa influentata de cei din jur,de ex : daca mie imi place o persoana si ma inteleg bine cu ea, pot sa spuna ceilalti ca ii rea, mincinoasa, etc etc.Eu imi formez parerea dupa ce cunosc persoana, si dupa cum ma inteleg eu cu ealove struck buna intrebare