| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre invidie si gelozie? La nivelul psihicului uman.

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Invidia este reprezentata prin sentimente egoiste, de rautate care le ai pentru o anumita persoana, iar gelozia este exprimata prin sentimentele care le simtim atunci cind avem impresia ca partenerul sau o alta persoana draga noua ofera altcuiva sentimentele care de fapt e sint destinate noua, se manifesta prin sentimente de nemultumire, de suspiciune asupra fidelitatii partenerului.

| mircea a răspuns:

De regula esti gelos/geloasa pe cea/cel pe care o/il iubesti. invidia se poate manifesta chiar si fata de dusmani ("uite ce bine o duc!"). psihologic vorbind nu prea vad diferente pentru ca amandoua sentimentele presupun "posesia" exclusiva.

auran
| auran a răspuns:

Poti fi gelos pe cel care-l iubesti dar, nu-l poti invidia pentru succesele lui (te bucuri alaturi de el si-l incurajezi)

| 123456_6075 a răspuns:

Cinu-gelozia este cand crezi ca ti se ia ceva la care nu poti renunta, ca apoi daca ti se ia e altceva...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invidia apare atunci cand vrei ceva ce altul are si tu nu poti avea iar gelozia cand ti se ia ceva la care nu poti renunta cum e iubirea unei persoane dragi tie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invidia nu se manifesta fata de o persoana oarecare (din punct de vedere afectiv).
Gelozia nu poate aparea decat fata de persoana iubita.
Nu poti fi gelos pe un coleg ca are salariu mai mare, si nici invidios pe iubita ca ai impresia ca "se uita mai gales" dupa altul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e mai sus.Cred ca majoritatea au spus acelasi lucru