| CryChristiAN a întrebat:

Muzica are o influenta asupra psihicului >uman?: Opinii?

Răspuns Câştigător
| paulapaulina a răspuns:

Este foarte important să ştim să ne alegem ce muzica să ascultăm, deoarece se ştie, iar faptele arată, ca muzica influenţează voinţa umana. De exemplu, foarte uşor putem observa violenţa atît în comportament cât şi în limbajul unei persoane care ascultă frecvent genul heavy metal- însăşi denumirea acestui gen de muzică spune totul.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru paulapaulina):

Am întâlnit o mulţime de oameni care ascultă heavy metal ( din incultura ta muzicală pot să-mi dau seama că la heavy metal ai inclus toate subgenurile de metal) care erau chiar niste oameni extrem de liniştiţi şi cu un vocabular de măicuţă.

| Delicacy a răspuns (pentru paulapaulina):

Eu ascult heavy metal şi nu sunt adepta unui comportament agresiv.

| Decrepit a răspuns (pentru paulapaulina):

Ai pornit de la premisa ca ascultatorii heavy metal-ului au un comportament dezagreabil si un limbaj, mai degraba, deplorabil, decat al ascultatorilor celorlalte genuri muzicale.Pe langa asta, ai si plecat de la falsa supozitie ca simpla ascultare a heavy metal-ului va transforma ascultatorul intr-o persoana violenta.Ar fi extrem de frumos (si utopic, totodata) sa demonstrezi tot ce-ai spus, fara sa te poticnesti sau sa ajungi sa vorbesti jumatate din timp din stereotipii, presupuneri facute degeaba si dispret fara motiv.Se vede cumva ca n-ai scormonit suficient in heavy metal si vii cu oameni de paie.Iti las si o piesa din foarte violentul si gretosul heavy metal : http://www.youtube.com/watch?v=37Rhr_mKZbU

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Desigur.

Apache
| Apache a răspuns:

Mai degraba personalitatea are o influenta asupra muzicii pe care o ascultam.

| harciog a răspuns:

Avem psihic?

| Dumnezău a răspuns:

Invers.Muzica nu determina psihicul unui om, ci psihicul sau va determina muzica ce-o prefera.Melodia preferata a lui Anders Breivik e Lux Aeterna a lui Clint Mansell, cu toate astea, constructia sa psihica n-are nicio tangenta cu pornirile ce ar trebui sa ti le dea muzica clasica. Poti sa asculti suicidal metal si sa fii extrem de fericit. Pica varianta asta.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da cred ca muzica are o oarecare influenta. Fiecare reactioneaza diferit la o anumita melodie. Cred ca starea oamenilor poate fi influentata de muzica.

| WR104 a răspuns:

Muzica nu are influenta asupra psihicului, niciodata.

| RAY a răspuns:

La nivel atomic vibram la propiu, muzica e totul eu nu aud viata fara ea

| TheStory a răspuns:

Da. Muzica modeleaza psihicul dupa bunul ei plac si dupa stilul pe care il alegem.

| kmarianak a răspuns:

Categoric ne influenteaza, citeste mai multe despre terapia prin muzica. http://www.interferente.ro/meloterapia.html Sigur iti vei lamuri unele neclaritati.

| CryChristiAN explică (pentru kmarianak):

EU voiam doar sa aud opinia voastrawinking

| charna a răspuns:

Foarte mult

| MadduSnk a răspuns:

Da! straight face.

| cocowx a răspuns:

Foarte mare, de exemplu daca asculti muzica clasica in timp ce manaci o sa mesteci incet si mancarea o sa se digere mai usor, iar daca aculti heavy metal o sa mesteci repede si nu o sa se digere mancara bine(faci chestile astea fara sa vrei). la bebelusi daca le pui muzica clasica o sa se dezvolte armonios, iar daca le pui heavy metal o se le distruga neuronii

| servicestorepc a răspuns:

Normal ca da, exista si terapie prin muzica, muzica te poate face furios (rockeri dupa ce ies de la concerte e imposbil sa nu bata pe cineva sau sunt predispusi la cearta) sau muzica clasica care linisteste sufletul, in muzica romantica isi gasesc alinare cei ce sufera o despartire sau dupa o persoane si etc. Toate astea le stii si nu inteleg pentru ce intrebarea? sau doar asa ca sa pui o intrebare:)))

www.storepc.ro va ureaza un sincer La Multi Ani!

| Chileanu_Ionel_1989 a răspuns:

Eu cred ca rea influenta. in unele cazuri daca asculti un anumit gen de muzica daca iit place te determina fie in bine fie in rau sa faci acel lucru. acum depinde de tine.
de exemplu daca asculti un rock dar rock....devi rocker!

| 199803 a răspuns:

Desigur, spre ex. daca askulti o muzica mai trista deodata te faci si tu mai trist, insa daca mai vesela dispozitia se ridika la maxim! Funda? big grin

| PolaruU a răspuns:

Da are o influenta... depinde ce fel de muzica asculti si mai exista si "meloterapia" o terapie care te ajuta sa treci peste diferite chestii... uite un link sa te documentezi ii interesant :D http://www.apropo.ro/......ca-2528903

| 000ANONIM000 a răspuns:

1-Rockul nu este muzica, ci doar zgomot.
2-Fiecare simte lucrurile dupa cum este propria lui persoana, nu dupa cum se prezinta acestea.