| inflicted a întrebat:

Care e explicatia pentru piramide? Cum au fost construite?

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Piramidele sunt în întreaga lume. Cele din Egipt sunt mai cunoscute datorită faptului că au fost vizibile și jefuite încă din antichitate.
Dar, există piramide și la civilizațiile maya, incași, în Asia de Sud Est.
Din nefericire, în afară de teorii controversate, despre OZN, despre civilizații dispărute inteligente, cu un singur lucru s-a pus toată lumea de acord: nu există nici o explicație, proiecte, schițe despre modul în care au fost construite și scopul lor.
De asemenea, în cazul celor din Egipt, unele blocuri de piatră sunt atât de mari, încât, chiar cu toată tehnologia de ultimă oră, ar fi foarte greu de construit o astfel de construcție!
Deci, rămân unele dintre marile minuni ale lumii și unele dintre marile mistere ale lumii!

| Celcestietot a răspuns:

Extratereștrii.

| Sofer a răspuns:

Tot de oameni au fost construite.

| minrest a răspuns:

Sa iti spun pe scurt povestea piramidelor, neinfrumusetata: Cam odata cu agricultura, vechii egipteni au adoptat si o religie care credea in nemurirea conducatorior (mai tarziu a tuturor egiptenilor), DAR, una din conditii era pastrarea corpului fizic; iar asta se realiza prin imbalsamare si constructia unui mormant monumental rezistent, numit mastaba. Cum acesta era un punct ideologic central, statul a investit din ce in ce mai mult in imbalsamare si mai ales in constructia mastabelor, cum mereu existau mastabe in constructie, au facut scoli de arhitectura, ca sa le poata face cat mai mari, si mastabele au devenit giganticele piramide. Arhitectii proiectau piramide, dar proiectul nu reclama solutii ingenioase pentru ca piramidele erau pline, cu doar culuoare inguste si incaperi mici, simpli munti artificiali. Apoi se detasau cateva zeci de mii de tarani, care dupa un timp erau inlocuiti cu altii, timp de zeci de ani; daca murea faraonul prea devreme, constructia continua pentru urmatorul. Blocurile uriase de piatra erau aduse pe piste speciale, trase de animale, apoi urcate pe rampe de pamant; la sfarsitul constructiei, rampele erau demolate. Ce mare problema vezi, la constructia unei piramide? Nu o pot face 40000 de oameni in 40 de ani, numai la fata locului, fara cei ce taie piatra, fara cei ce o transporta? Sau cum?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Omuleții verzi sunt de vină.

| Apokales a răspuns:

Teoriile sunt multiple. Din cate am auzit s-au folosit teoria parghiei foarte mult si forta de munca bine organizata a egiptenilor. Ei aveau unelte din bronz foarte slabe, maleabile ceea ce a dus la tot felul de conspiratii, cum ar fi extraterestrii care i-au ajutat.
De asemenea faptul ca au putut scrie pe papirusuri, sa tina contabilitatea este iar un avantaj, faptul ca stiau de cati bani aveau nevoie, de cate materiale si de cata hrana pentru a intretine un asemenea proiect.
Mai este si teoria ca s-au folosit sclavi pentru forta de munca, iar din cate am auzit aceasta teorie este iarasi falsa.
Mai este si o teoria ca s-au folosit de canale cu apa pentru a ridica blocurile de piatra foarte grele, pentru ca s-a descoperit un canal pana in varful unei piramide. Si multe alte teorii care face treaba asta tot mai ambigua.
Cert este ca au avut avantaje fata de celelalte civilizatii, dar si dezavantaje considerabile ce duc la teorii ale conspiratiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niște norocoși au fost trași la sorți ca să le construiască.
Ca să fie mai motivați uneori primeau cadou de la proprietarii piramidelor niște biciuri, un fel de bonus ca să le fie apreciată munca mai mult, mai mult de apă cu apă.
Fundiță?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost construie de oameni. dealungul vietii unui faraon/lider., teorii precum ar fi fost construite de slavi este eronata, ci este rezultatul intregii comunitati dealungul zecilor de ani.