| anonim_4396 a întrebat:

Care e originea numelui Maricel?

4 răspunsuri:
| Klara a răspuns:

Maricel? laughing) De ce? laughing Ai suporta sa te cheme asa sau sa ai un copil cu acest nume, caruia sa-i fie rusine?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine vine de la maria.etimologic vorbind inseamna amaraciune.amaraciunea fecioarei cand trupul i-a fost strapuns de o sabie a durerii, cand fiul i-a fost rastignit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum spunea si "dambilusca" cred ca vine de la Maria/Marian si Maricel este un diminutiv cum este si Danut, multi au numele asta trecut in buletin.
Sau mai poate fi varianta numelui Marcel (care vine de la Marc= [latinsa] Mars = zeul Marte )
happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spaniol