| Dodon_Alina_1997 a întrebat:

Care e sensul vietii noastre?

Răspuns Câştigător
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Sa fim fericiti.
Stiu ca sunt banal si lipsit de farmec, dar fiecare are o alta idee asupra fericiri sia supra vieti si majoritatea isi dedica viata pentru a fi fericiti.

Sa ai familie, un servici bun si prieteni e visul idilic al multora care incearca sa reuseasca asta (asta cam e visul tuturor).

Cam in toata viata naostra, nu facem altceva decat sa incercam sa fim fericiti.

E banal, dar real.

34 răspunsuri:
| KristalPop a răspuns:

Faza e că nu au un sens vieţile noastre.

| Cosmin1I a răspuns:

Ne nastem.*construim* amintiri, traim, experimentam, murim.Mai pe scurt suntem un experiment esuat sau de succes ..asta depinde de cum ne construim propria viata si de cum murim.

| anss23 a răspuns:

Sensul vietii mele este sa gasesc sensul vietii.

| haapyfacesmilealotforme9090 a răspuns:

Sensul? sa te nasti, sa te indragostetsi, sa simti tot felul de sentimente, sa iubesti, sa te casatoresti, sau macar sa ai pe cineva in viata cu care ti-ai da viata, sa ai copii, sa fi mama. etc. happy

| yaVanilla a răspuns:

Sa stii ca la acelasi lucru ma gandeam si eu ieri, efectiv:
-ne nastem
-ne traim copilaria
-mergem la scoala/liceu/facultate
-ne casatorim
-ne gasim un loc de munca
-facem copii, copii fac nepoti
-imbatranim si murim
Si toate astea pentru ce? Bine hai sa zicem ca ne nastem ca sa invatat dar la ce bun daca murim si nu stim daca o sa se mai intample ceva cu asa zisele noastre suflete.

| Crisss22 a răspuns:

Da nu prea au sens ca murim si.

| Okami23 a răspuns:

Eu zic ca sensul sau motivul penyru care suntem facuti este de a face lumea mai buna, sa ne lasam amprenta pe ceva propriu si personal

| ADBadea a răspuns:

Viata noastra are un sens doar daca nu il cauta.
Daca vei cauta sensul vietii nu il vei gasi niciodata, deoarece nu exista. In schimb daca nu il vei cauta, vei avea unul. Te vei duce la munca, vei face lucruri normale, te vei confrunta cu probleme s.a.m.d si asta va vi sensul vietii tale.

| AliveOne a răspuns:

Sensul vietii e sa aflii cat mai rapid cum sa nu mai mori si sa incerci sa aflii si ce e dupa moarte... eu sper ca dupa moarte sa existe o lume mai buna o lume in care totul e posibil fara granite...

| blueangel99 a răspuns:

Sensul vietii noastre e sa facem ceva bun pentru omenirea asta.

| Miruna83 a răspuns:

Nu are nimeni o definitie pentru sensul vietii. Fiecare are alte valori si in functie de ele face o lista cu prioritatile lui in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău, dar eu nu văd niciun viitor între noi doi.

| UnOmGanditor a răspuns:

E un nonsens. traiesteti viata din plin si nu te mai gandi la ce insemnam.

| Shammal a răspuns:

Viata nu are un sens sensul il dau eu - acela de a face cea ce simt, ce-mi place, ce ma bucura

| KristalPop a răspuns:

Cam aşa ceva...

| Hmmmm a răspuns:

Nu stau sa-l caut; pot rata destinatia.

| andrei a răspuns:

Prostii... uita-te la un caine, de ce s-a nascut el? Sa se inmulteasca. De ce s-a nascut o pisica? Sa se inmulteasca. De ce s-a nascut o girafa? Sa se inmulteasca... La fel si noi. Ne nastem sa ne inmultim.

| Dumnezău a răspuns (pentru andrei):

Retrograd rau, puisor.Si putin blocat in conceptii si mentalitati izolationiste, reductioniste.O fi omul supraapreciat, dar ce te faci cand il subapreciezi?

| Dariusuu a răspuns:

Exista sens?

| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Dar de ce sunteti asa depesimisti "ne-nastem, traim, murim" mai fratilor priviti partea buna!

ne-nastem traim ne-ndragostim suferim dupa acea pov de dragoste...dar castigam traim imbatranim cu nepoti si murim fericiti! big grin

| Ciupercee a răspuns:

Să devii tot cea ce poți fii. Să aduni toate calitățile, înțelepciunea și fericirea pe are poți să le ai.

| Cat a răspuns:

Genetic, rostul nostru e sa ne tot inmultim.
Filosofic, aspirational si-asa mai departe, cred ca traim ca sa descoperim de ce traim si viata cui si cum putem s-o facem mai frumoasa. Am in minte imaginea unui sarpe care-si musca coada.

| Theervin78 a răspuns:

Sensul vietii se poate defini prin doua verbe: `a iubi` si `a darui`.

| adrew a răspuns:

Nu exista sensul vietii si moralitatea e rahat, poti sa traiesti fericit implinindu-ti poftele instinctelor tale animalice si derivatele lor, nu, nu exista sensul vietii dar exista posibilitati, posibilitatea de a fi/deveni mai bun, posibilitatea de a ajuta, de a face pe altii fericiti, posibilitatea de a deveni nemuritor, posibilitatea de a cunoaste etc

| Raniia a răspuns:

Vindecarea de o viata banala ar putea fi vaccinul care va da un scop in viata si o speranta.

| andrei a răspuns (pentru Dumnezău):

Crezi in Dumnezeu?

| SnowBella a răspuns:

Este relativ usor sa iti descoperi rolul in viata. Daca te uiti dimineata in oglinda si te intrebi "Daca astazi ar fi ultima zi din viata mea, as vrea sa fac ce fac azi?", iar raspunsul este "Nu" pentru mai multe zile la rand, e clar ca trebuie sa schimbi ceva.
Stii vorba lui Steve Jobs: "Nu ma intereseaza sa fiu cel mai bogat om din cimitir. Pentru mine conteaza mai mult sa ma duc la culcare seara si sa pot spune ca am facut ceva minunat".

| PedoBarbie a răspuns:

Acela de a răspunde la întrebări pe TPU.
Pe curând!

| george232323 a răspuns:

Pai nu prea are vreun sens ca ori cum murim... Deci...

Răspuns utilizator avertizat