| anonim_4396 a întrebat:

Care este sensul vietii noastre?

15 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Merge mereu inainte spe-ncolo d'acilea.

| IMC90 a răspuns:

Am ajuns la concluzia ca, viata n-are nici un sens

un sir de intamplari favorabile au condus la ceea ce numim in ziua de azi omenire.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă i-aş găsi un scop nu aş mai avea pentru ce să trăiesc. Mie-mi plac misterele.
Probabil scopul meu este să beau bere şi să mă piş în locuri unde mintea umană nu va pătrunde niciodată.

| AlxMro a răspuns:

Fiecare experienta a vietii iti implementeaza un nou scop al vietuirii tale pe pamant. Nu exista doar un scop unic. Sensul vietii noastre este "de la stanga la dreapta" de la nastere la moarte.

| Alyra a răspuns:

Sincer. a mea nu cred că are vreau sens.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Suntem doar materie nu avem vreun scop la nastere dar ni le putem crea singuri pe parcursul vietii.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Sa ne reproducem...

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sa avem tot ce ne dorim si sa cunoastem teoria evolutiei, big bang

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Sa ne chinuie parintii cu scoala.

| darnme a răspuns:

Sensul vietii noastre este cel pe care il dam noi.
stiintific vorbind totusi sensul vietii noastre este de a procrea.

| AngelOfNight a răspuns:

O intrebare grea la care nimeni nu are un raspuns exact dar pot sa-ti spun ce cred eu despre sensul vietii happy
Sensul vietii este pentru mine de fapt lucrul care mi-l propun de la viata, ce vreau eu sa fac in viata asta care mi-a fost oferita si cum sa fac in asa fel incat sa profit cat mai mult de pe seama acestui lucru. Pot sa zici la inceput viata noastra nu are nici un sens, ca existam doar dintr-o dorinta carnala sau din dragoste, car pe masura ce crestem si vedem de fapt ce suntem cu adevarat si ce calitati/defecte avem atunci putem sa ne creem o parere despre noi iar apoi sa ne stabilim sensul. De exemplu lui X ii plac prajiturile si sensul vietii lui sunt prajiturile. Nu prea are sens ceea ce tocmai am afirmat asa-i? dar gandeste-te ca de cand era mica persoana X s-a gandit ca atunci cand va creste va avea o patiserie, iar acum ca adult are o patiserie si prajiturile sunt viata persoanei X. happy
Desigur ca perspectivele noastre se schimba dealungul vietii dar sper ca te-am lamurit. Sensul vietii nu este fix, este ceva ce noi il modelam cum vrem noi, cand vrem noi, cu ce vrem noi.

| LoyCE000 a răspuns:

Sa suportam prostia degajata din cei ca tine frustrated.

| anonim_4396 explică (pentru LoyCE000):

Mc

| BabyLooneyTunes a răspuns:

Simplu. S-o traim!

| andyhoplite a răspuns:

Ceea ce ne da sens vietii e o succesiune de evenimente, gandindu-ne ca tot ce exista obervabil sau nu, se supune legilor fizicii.Gandirea spre exemplu, luarea unor decizii sunt fenomene fizice foarte complexe dicatate de interactiuni ale particulelor, forme de energie, forte, unde etc. Orice lucru are o "traiectorie" bine definita, o minge lovita de un fotbalist se duce intotdeauna acolo unde ii dicteaza legile fizicii.Nu exista ceva aleatoriu, cum ar fi aruncare unor zaruri pentru a ne pica doua valori dorite. Aparent am considera ca e o chestiune de probabilitate, dar de fapt e vorba de niste valori si legi ale fizicii, astfel incat aruncarea zarurilor devine o problema de fizica.La fel se intampla si modul in care noi gandim, decidem si ne alegem un sens in viata dat de propriile ratiuni.