| AvalohAlyn a întrebat:

Care e viziunea ta asupra mortii? Crezi ca mai exista viata dupa ea sau nu mai e nimic? Si inca ceva:Cum ti-ar,, placea" sa mori?

Răspuns Câştigător
| DrViorel a răspuns:

Da exista moarte dupa viata, asa cum exista si Dumnezeu, iar pentru cei care nu cred ca exista le dau o tema de gandire, Cum exista Satan asa exista Si Dumnezeu... Nu-l negati pe Satan dar il negati pe Dumnezeu, nu credeti ca e putin ciudat ceva la gandirea voastra? Asa cum fara apa nu este viata, asa si fara Dumnezeu nu este viata. O zi buna iti doresc!

19 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu mi-e frica de moarte, mi-e frica de chinurile ei! Imi place sa cred ca sufletul nostru este de fapt o forma de energie care ajuta sa ia nastere o alta fiinta.Imi place sa cred ca viata si moartea sunt intr-un circuit ciclic.Moare cineva, preia stafeta vietii, altcineva. Nu pot sa spun cum mi-ar place sa mor-poate impacata cu mine, cu misiunea vietii incheiate, fara sa ma simt povara nimanui, sa mor de batranete si nu de chinurile unei boli! Dar hai s-o trecem la erata!

| BUBULINA a răspuns:

Dupa parerea mea
in somn e cel mai usor sa mori
Si da cred din toata inima ca mai exista viata dupa moarte
asta e pregatirea pentru noua viata
viata este dupa ce mori... aia e viata vesnica...

| MajorAsshole a răspuns:

Dupa moartea, DA, exista viata... dar nu asa cum isi imagineaza lumea: "rai" sau "iad"... dupa moartea, sufletul se reincarneaza in altceva; poti fi, intr-o viata viitoare, caine, pisica, gandac, etc. Ideea general valabila este: NIMIC nu se pierde, NIMIC nu se castiga, TOTUL se transforma! Si, cum mi-ar placea sa mor? In somn, bineinteles.

Răspuns utilizator avertizat
| Leea1234 a răspuns:

Cred ca niciodata nu voi fi "pregatita"sa mor! am un copil, pe care trebuie sa-l pregatesc pentru viata, si dupa ce va fi destul de matur, trebuie sa-l protejez... ce mai trebuie sa traiesc pentru el, dar cum totul are un sfarsit, sper ca sfarsitul meu sa fie cat mai tarziu!
daca as murii maine, as muri trista am parintii care vor suferii cumplit, sotul si mai les copilul care va intreba :"unde e mama?"
nici nu vreau sa ma gandesc...
nu stiu cum as "prefera"sa mor, dar stiu ca nu vreau sa mor sufocata sau inecata!
poate intoxicata cu monoxid de carbon, se spune ca nu iti dai seama ca mori... te culci si nu te mai trezesti!(asta am auzit, dar prefer sa nu aflu decat pe la 90 de ani)

| Gregory a răspuns:

Salut! Da, dupa aceasta viata trecatoare exista viata vesnica, care este cea mai importanta! Vrem, asadar, sa nu ne temem de moarte? Sa traim crestineste! "Celui ce se teme de Domnul, bine-i va fi intru cele de pe urma" (Iisus Shah 1, 13). Cine a trait bine nu poate muri rau. Cine este pregatit de moarte nu se teme de nici o moarte, chiar daca va veni pe neasteptate. "El moare pentru ca nu moare".
Cata vreme traim, sa-L iubim pe Dumnezeu atat cat putem. Viata sa ne serveasca numai spre a spori in dragostea lui Dumnezeu. Marimea iubirii ce o afla la noi moartea va fi masura dragostei de care vom fi cuprinsi pe intreaga vesnicie fata de Dumnezeu.
Cat de multa bucurie ar cuprinde sufletele, daca ar sti cat de mult ne iubeste Dumnezeu si ne asteapta sa-I deschidem (Apocalipsa 3, 20). 0rigen spune: "Dumnezeu mai mult se ingrijeste de mantuirea noastra decat diavolul de pierzarea noastra, pentru ca Dumnezeu cu mult mai tare ne iubeste decat ne uraste diavolul".
Pentru aprofundarea subiectului:
http://www.crestinortodox.ro/carte-915-82001-moartea-137
http://www.crestinortodox.ro/dreapta-credinta/88145-moartea-este-nefireasca
http://www.crestinortodox.ro/......pra-fricii
Numai bine :)

| Dianna a răspuns:

"Moartea are contract cu mine, dat in scris
Ca sa ma ia dormind in vis "
Exact asa, sa nu simt cand plec de langa toti happy

| alinutzacodruta a răspuns:

Nu vreau sa aud de moartesad nu vreau sa mooooor crying

| ☺Clau☻ a răspuns:

Am vazut in Twilight o fraza, chiar la inceput, suna cam asa:"Nu m-am gandit niciodata cum o sa mor, dar sa mor in locul unei persoane iubite, pare o cale buna de a muri". Eu as face oricand asta, as muri in locul unei persoane iubite fara sa stau pe ganduri si fara sa ma tem de acest lucru.

| BiiBiis a răspuns:

Hmm, sincer mie imi este cam frica de moarte, dar nu stiu ce sa cred daca mai exista ceva sau nu si niciodata nu vom stii. Mie mi-ar placea sa traiesc cat mai mult laughing dar, as vrea sa mor de batranete. In niciun caz de vreo boala sau alte chestii.

| crisS a răspuns:

In orice caz percep moartea ca pe un lucru rau. Si eu mai degraba dintre toate variantele ca ce se intampla dupa moarte as crede in reincarnare. Am o frica sa mor inecata nu stiu din ce cauza. Mi'ar Placea sa mor ca cineva drag de mana. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
După ce am pierdut-o pe mama, încă sunt într-un sevraj continuu și nu știu când am să-mi revin, dacă se va întâmpla asta vreo dată.
No comment.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condoleante legiutoarea...
sad
Nu'mi doresc sa mor decat peste multi ani. de s'ar puteam. mi'e frica ca nu exista nimic dupa.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in Dumnezeu! ma rog la el dar nu pot scapa de teama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu din proprie experienta ca e usor cand mori.nu as vrea sa mor, dar nici sa fiu batran si sa traiesc o vesnicie.stiu ca mai e ceva dupa. ce? urmeaza sa vedem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi este frica de moarte in sensul ca imi place prea mult viata. iar moartea inseamna pierderea vietii. in rest. nu stiu ce sa zic, eu cam tind sa cred in reincarnare. in alta teorie nu cred absolut deloc. si daca ar fi sa mor, mi-ar placea sa fie ceva subit, sa nu doara, si daca s-ar putea, as prefera sa mor cu zambetul pe buze laughing. un ideal pentru mine ar fi sa mor de fericire, daca exista asa ceva. nu as vrea sa mor nici de boala, dar nici sa simt pe pielea mea chinurile batranetii, deci nu stiu daca as vrea sa mor de batranete. oricum, ce scriem aici e absurd... nu noi dictam cum o sa se intample si cand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea e o traire intensa la fel ca nasterea.Cred ca mai exista viata dupa moarte. Mi-ar placea sa mor retezat deodata din picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mine as vrea sa mor azi, acum nu conteaza cand pentru. ca VIATA ASTA E O CURVA! sti de ce pentru. ca sunt atatea incercari. atatea necazuri pe umeri nostri si nu exista sa nu fim suparati sau sa trecem printr-un moment fff greu in viata noastra sa ne dorim sa murim e prea REA! lumea asta in lumea asta trebuie sa ai SUFLET DE FIER si INIMA DE AUR! Mila unor 1000de oameni ca sa poti ierta jumate, din tot ce iti face lumea cat rau iti poate face is multe pe care as vrea sa le spun cuiva dar nu imi ajunge timpul pe care il am. sau nu imi vor ajunge toate foile pentru a termina un Roman prin a defini Viata sau Moartea!

| trabooc a răspuns:

Nu mai exista nimic pentru noi dupa moarte. Moartea e necesara pentru noi ca sa ne perpetuam specia, fara moarte fiinta umana nu ar mai avea continuitate.