| AvalohAlyn a întrebat:

Daca mori acum, ce crezi ca se va intampla cu constiinta si sufletul tau? Va supravietui constiinta, mortii? Dupa parerea ta.Crezi ca exista o dimensiune/un alt loc/univers in care te duci,undeva, dupa moarte?
Deci dupa parerea personala.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Cine-ti spune ca stie ce urmeaza dupa moarte te minte.

| DavidoW a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu eu! Dupa moarte urmeaza rasplata sau pedeapsa vesnica mi-a spus Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru DavidoW):

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Sufletul, partea spirituala nemuritoare a omului este o certitudine pe care o vom constata deplin la un moment dat...

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

Cum arata raiul?
Dar iadul?
happy

| milan9 a răspuns:

Raiul?
Este precu spune versetul... "ceea ce ochiul nu a vazut, urechea nu a auzit si la inima omului nu s-a suit. Acestea li-a pregatit Dumnezeu pentru cei ce Il iubesc pe El..."

| Dariusuu a răspuns:

Nu cred în IAD SAU RAI pentru că dacă ne gândim logic n-are cum să existe.

Cred doar că viaţa asta nu se poate termina doar aşa, trebuie să existe ceva.

Sau să avem doar o şansă la viaţa?

| raMLesS a răspuns:

Are dreptate "doctorandus" deoarece una dintre marile şi multele prostii e să vorbeşti fără să ştii, cum spun alţii "Când te duci în rai urci pe nişte scări"
"Am visat că după ce am murit mi-au ieşit coastele din corp şi am zburat la dumnezeu şi era cald acolo "
"Eu am căzut din copac în fund şi am leşinat şi în acel timp era dumnezeu cu mine"

| 6684464 a răspuns:

Multi oameni care au trecut prin moartea clinica au spus ca au vazut ceva, ca erau constienti si ca faceau lucrurile conform vointei in raport cu potenta, deci nu dispare acea "constiinta" proprie.
E 50-50 aici. Dupa ce mori ori ai un vis infinit(probabil o alta viata reflectata de prorpia memorie) ori esti decat un obiect important pentru ecosistem.

Desigur, crestinii cred altceva.

| DavidoW a răspuns (pentru 6684464):

Eu zic sa nu crezi tot ce auzi. Apostolul Pavel spunea ca a fost rapit pana in al3 lea cer si zicea "a auzit cuvinte care nu se pot spune si pe care nu-i este ingaduit unui om sa le rosteasca" daca lui nu i-a ingaduit Dumnezeu sa spuna ceva din ce a vazut nu cred ca poate spune nimeni. Cuvantul spune "Dumnezeu este acelasi ieri azi si-n veci!"

| 6684464 a răspuns (pentru DavidoW):

Esti sigur ca ai vrut sa-mi raspunzi mie? Pentru ca nu prea vad legatura...

| Robi1444 a răspuns:

Dupa parerea mea, eu cred ca traim intr-un vis. Adica dupa ce mori, te vei trezii la realitate.

| AvalohAlyn explică (pentru Robi1444):

Interesant.Si cum arata acea realitate de dupa moarte in opinia ta?

| Robi1444 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sincer, de aici nu stiu ce sa zic. poate ne vom trezii la viata noastra ceea adevarata, fara iluzii.

| Atlas33 a răspuns:

Va este cunoscuta acea senzatie cand simti ca trebuie sa te trezesti din vis si totusi inchizi ochii pentru a te reintoarce, acea senzatia dulceaga cu care te trezesti dorind s-o simti si s-o consumi la maxim, amintindu-ti tot ceea ce-ai visat.nu toate visele iti confera aceasta stare, senzatiile astea sunt rare si se intalnesc in general sau absolut in jurul iubirii.Eu cred ca aceste stari sunt Dumnezeiesti si incearca sa nea dea impulsul unei alte stari de fapt,, de iubire, de bine..stare ce nu se poate compara nici cu sentimentul iubirii depline intro viata reala.Am iubit si simtit starile iubirii in viata reala si totusi nu se asemanau nici pe departe cu ceea ce-am gustat in cateva momente de iubire de vis.

| Helpmeforfree a răspuns:

Din biblie eu am inteles asta:
Mori, si in secunda aia duhul sufletului tau se baga in adormire pana se sfarseste lumea toatq.Si trupul ala se transforma altfel. Poti merge in rai sau in iad,

| MGica a răspuns:

Exista un loc numit rai, despre care nu ne este asa de multe spuse deoarece acela este un loc secret unde ajung doar oamenii care merita sa fie acolo. Odata mort, timp de 3 zile iti va arata ingerul tau, cel care te-a pazit pe pamant de cand te-ai nascut, tot ce ai gresit/facut rau pe pamant. A 3-a zi, ziua in care esti inmormantat, Dumnezeu iti spune unde vei merge: rai-iad.

| Teletin_Catalin_1984 a răspuns:

Dupa ce mori ramai mort nu te duci nincaeri nu te duci in rai dupa ce mori dormi somnul de veci nu mai calatoresti nincaeri, mai bine traeste viata care o ai si nu te mai gandi la nemurire ca babele de la biserica