| marius152010 a întrebat:

Care erau zeii romanilor? FUNADA!

Răspuns Câştigător
| guzanu92 a răspuns:

Jupiter - zeul suprem, asemănat cu Zeus la greci, protectorul Romei, Zeul Luminii și tatăl zeilor; are ca simboluri vulturul și fulgerul
Saturn - zeul lider, pus de Jupiter...
Venus - zeița frumusetii și a iubirii, asemănată cu Aphrodita
Junona - soția lui Jupiter, protectoarea nașterilor și a căsătoriilor, asociată în mitologia greacă cu zeita Hera; are ca simbol porumbița
Marte - zeul războiului, asociat cu Ares; are ca simboluri coiful și armele de luptă
Minerva - zeița înțelepciunii, asemănată cu Atena; are ca simboluri scutul și măslinul
Neptun - zeul mărilor, fratele lui Jupiter, identificat la greci cu Poseidon; are ca simboluri tridentul și calul
Vulcan - zeul focului și al meșteșugului, identificat cu Hefaistos; are ca simboluri ciocanul și nicovala
Mercur - zeul comerțului, asociat cu Hermes
Ceres - zeița recoltelor, asemănată cu Demetra; are ca simbol secera și snopul de grâu
Pluto - zeul întunericului, al lumii umbrelor, asociat în mitologia greacă cu Hades
Bacchus - zeul vinului și al petrecerilor, asociat în mitologia greacă cu Dionysus
Diana - zeița războiului, asociată cu Artemis

6 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Funada, tornada, zăpada. Ce dai din astea? A funda?

| Just4Joker a răspuns:

Aesculapius
Apollo
Bacchus
Bona Dea
Ceres
Diana
Hercules
Janus
Jupiter
Juno Jupiter
Mars
Mercurius
Minerva
Neptunus
Pluto
Proserpina
Quirinus
Saturnus
Tellus
Uranus
Venus
Vesta
Vulcanus

Astia-s toti pe care-i stiu... si cred ca-i lista completa.

| nebunu1993 a răspuns:

ZEII MARI

-Aesculapius, Zeul medicilor (al tămăduirii)
-Apollo, zeu al prezicerilor (Orakel), artelor, muzicii, hranei, medicinei și mânuirea arcului, fratele geamăn al -Dianei, poate fi recunoscut după (Harfa) care o poartă
-Bacchus, zeul vinului
-Bona Dea, zeița fertlității, tămăduirii, fecioarelor și femeilor
-Ceres, zeița agriculturii, plante de cultură, ca și a căsătoriei și a morții
-Diana, zeița lunii, mai târziu a vânătorii
-Hercules, acceptat in Olymp ca erou
-Janus, zeu cu două fețe, a începutului și a sfârșitului, a porților și ușilor de intrare și ieșire
-Jupiter, zeul fulgerului și al tunetului, tatăl zeilor
-Juno, zeița nașterilor, căsătoriei, protectoarea Romei și soția lui Jupiter, simbolizata printr-un porumbel.
-Mars, zeul războiului fiind pe locul doi pe lista zeilor romani
-Mercurius, zeul negustorilor, hoților, solul (mesagerul) zeilor
-Minerva, zeița meșteșugarilor, breslelor, poeților și învățătorilor.
-Neptunus, zeul mărilor
-Pluto, zeul infernului
-Proserpina, zeița fertlității
-Quirinus, zeul izvoarelor
-Saturnus, zeul agriculturii
-Tellus, zeița pământului
-Uranus, zeul cerului
-Venus, zeița vegetației, primăverii, mai târziu a dragostei și frumuseții, fiind reprezentată ca lebădă sau iepure.
-Vesta, zeita protectoare a focului din camin si a caminului
-Vulcanus, zeul focului

ZEII MICI

-Acca Larentia
-Alemonia: hrănește copii nenăscuți.
-Annia Perenna
-Carmenta
-Carna
-Clementia
-Consus
-Dea Dia
-Feronia
-Flora
-Fons
-Furrina
-Luna
-Maia
-Ops
-Pales
-Pomona
-Portunus
-Pluto
-Robigus
-Silvanus
-Sol
-Veiovis
-Vertumnus
-Volturnus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeii principali (mari)

Aesculapius, Zeul medicilor (al tămăduirii)
Apollo, zeu al prezicerilor (Orakel), artelor, muzicii, hranei, medicinei și mânuirea arcului, fratele geamăn al Dianei, poate fi recunoscut după (Harfa) care o poartă
Bacchus, zeul vinului
Bona Dea, zeița fertlității, tămăduirii, fecioarelor și femeilor
Ceres, zeița agriculturii, plante de cultură, ca și a căsătoriei și a morții
Diana, zeița lunii, mai târziu a vânătorii
Hercules, acceptat in Olymp ca erou
Janus, zeu cu două fețe, a începutului și a sfârșitului, a porților și ușilor de intrare și ieșire
Jupiter, zeul fulgerului și al tunetului, tatăl zeilor
Juno, zeița nașterilor, căsătoriei, protectoarea Romei și soția lui Jupiter, simbolizata printr-un porumbel.
Mars, zeul războiului fiind pe locul doi pe lista zeilor romani
Mercurius, zeul negustorilor, hoților, solul (mesagerul) zeilor
Minerva, zeița meșteșugarilor, breslelor, poeților și învățătorilor.
Neptunus, zeul mărilor
Pluto, zeul infernului
Proserpina, zeița fertlității
Quirinus, zeul izvoarelor
Saturnus, zeul agriculturii
Tellus, zeița pământului
Uranus, zeul cerului
Venus, zeița vegetației, primăverii, mai târziu a dragostei și frumuseții, fiind reprezentată ca lebădă sau iepure.
Vesta, zeita protectoare a focului din camin si a caminului
Vulcanus, zeul focului
[modificare]Zeii mici

Acca Larentia
Alemonia: hrănește copii nenăscuți.
Annia Perenna
Carmenta
Carna
Clementia
Consus
Dea Dia
Feronia
Flora
Fons
Furrina
Luna
Maia
Ops
Pales
Pomona
Portunus
Pluto
Robigus
Silvanus
Sol
Veiovis
Vertumnus
Volturnus
[modificare]Spirite (duhuri)

Genius
Laren
Penaten
Manen
Lemuren(römische mythologie)
[modificare]Personificări

Aeternitas eternitate
Antevorte viitor
Clementia mila
Concordia harmonia
Dea Tacita moartea sau "zeița tăcerii")
Discordia discordia, dezbinarea
Fama putere, influență
Felicitas noroc
Fides fidelitate
Fortuna noroc și soartă
Honos onoare
Iustitia dreptate
Libertas libertate
Pax pace
Pudicitia pudicitate, rușinea
Roma personificarea orașului Roma
Spes speranța
Virtus curajul
Victoria victoria
[modificare]Zei străini

Mithras, Sol Invictus
Amor (Cupido)
Isis
Seth
Serapis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basme laughing