| SaVaZicCeva a întrebat:

Care erau zeii egipteni?

Răspuns Câştigător
| ღNameღ a răspuns:

Horus
Nun, zeul apelor

Ammon, zeu al soarelui
Amon-Ra, Tatăl și Regele Zeilor, nu este tot una cu Ra, nu din toate punctele de vedere
Anubis, Zeul Ținutului Sfânt, zeul ce ghida spiritele morților în lumea de dincolo
Apis, zeu al fecundității, reprezentat printr-un taur alb cu pete negre
Apophis, zeul-șarpe, Apep sau Distrugătorul, era spiritul antic al răului și distrugerii
Atum, zeul creator, imaginea sa asociată cu leul, taurul, șopârla, șarpele sau scarabeul
Bastet, zeița lunii și a fecundității, o femeie cu cap de leoaică sau de pisică
Bes, ocrotitorul familiilor și al oamenilor contra duhurilor rele și animalelor primejdioase
Behem, Unul dintre slujitorii lui Seth. imaginea sa asociată era rinocerul.
Geb, un zeu antropomorf, personificând Pământul
Hapi, era unul din cei patru fii ai lui Horus protector al tronului lui Osiris pe lumea cealaltă
Hathor, zeița dragostei, a familiilor și a recoltelor
Heket, zeița-broască a nașterii, a creației și a fertilității
Hnum, divinitate primordială, creatorul zeilor, a făurit și omul pe o roată de olărit
Horus, zeu protector al Egiptului, este reprezentat cu cap de șoim,
Imhotep, om zeificat, arhitect regal, a construit prima piramidă (în trepte)
Isis, zeița magiei și a vieții, a căsătoriei
Maat, zeița adevărului, a dreptății și a armoniei cosmice
Min, zeul fertilității masculine, protector al minelor și al agriculturii
Neith, zeița creatoare a lumii, mama zeului soare
Nekhbet, zeița ocrotitoare a orașului Nekheb (și a întregului Egipt de Sus)
Nephthys, zeița protectoare a morților
Nun, zeul apelor
Nut, zeița cerului
Osiris, zeul vieții de apoi, al lumii de dincolo și al morților
Ptah, patronul spiritual al meșteșugarilor, zeu creator, treptat devine o zeitate funerară
Ra, personificarea soarelui, cel mai puternic din toți zeii
Sehmet, zeița leoaică, luptătoare, protectoare a faraonului, creatoarea deșertului
Seth, zeu malefic, stăpân al deșertului, reprezentat cu trup de ogar
Sobek, zeul apelor, al inundațiilor, cel care irigă câmpurile, al fertilității
Shu, zeu al aerului și al răsăritului
Tefnut, zeița umezelii și a aerului cald și umed
Thot, zeu al cifrelor, inventator al scrisului, reprezentat ca un bărbat cu cap de ibis sau de babuin

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Toti acestia de mai sus,
http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_zei_din_mitologia_egiptean%C4%83
Te pup!