| Dreamz a întrebat:

Care este cea mai mare cascada din lume? adica care este cea mai inalta, cea mai lata si cu cel mai mare debit? nu de alta dar am lucrare la geogralaughing

Răspuns Câştigător
| Alexxxxxxx a răspuns:

Cascada Victoria este cea mai mare cascada din lume ca latime ea intinzandu-se pe un kilometru si jumatate si se gaseste la granita dintre Zimbabwe si Zambia intre orasele Zimbabwe si Livingstone, fiind declarat 1989 de UNESCO monument al naturii.
Iar Cascada Ingerului este cea mai inalta din lume, la o inaltime de peste 822 de metri si este aflata in zona salbatica Gran Sabana a Venezuelei.
Cascada Niagara nu este nici cea mai inalta, nici cea mai lata cascada din lume, dar impresioneaza si in mod cert este cea mai puternica.In fiecare minut, peste 130 de milioane de litri de apa pleaca de pe culmea cascadei, jumatate din aceasta cantitate fiind directionata catre centralele energetice care fac din Cascada Niagara cea mai mare sursa de energie hidroelectrica de pe Mapamond.

5 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Bah Cryssa, eu zic sa le scrii pe toate, ca-s toate mari si daca iti pica grila, inchizi ochii si alegi la intamplare.

| cosmin21 a răspuns:

Niagara

| Adi2ro a răspuns:

Cea mai inalta: Cascada Angel - din Canaima National Park, Bolivar, Venezuela
Cea mai lata: Cascada Khone din Laos 10, 783 m oficial, insa Wikipedia spune ca ar fi Cascada Victoria 1.7 kilometrii pentru ca e dintr-o singura bucata in care cade apa.
Cu cel mai mare debit: Boyoma din Congo cu 17 milioane de litrii pe secunda intr-o cadere de 60 de metrii.

| StupidLover a răspuns:

Cea mai inalta e cascada Angel(Argentina) si cascada cu cel mai mare debit si cea mai lata este Niagara.