| biabluey a întrebat:

Care este cea mai inalta cascada din lume?tongue

19 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Angelday dreaming
Predestinat numelewinking

| Cσσкiє a răspuns:

Bună seara! Cea mai înaltă cascadă din lume este Cascada Angel ( Salto Angel ), care se află în parcul naţional Canaima, o pădure ecuatorială din sud - estul Venezuelei, chiar la sud de râul Orinoco. Canaima ocupă trei milioane de hectare, fiind al şaptelea parc naţional, ca mărime, din lume.
Înălţimea totală a Cascadei Îngerului este de 979 metri, dar apa intră în cădere liberă de la 807 metri. E o înălţime atât de mare, încât în anotimpul uscat, apa se evaporă înainte de a ajunge jos. Locuitorii o numesc Salto Angel sau, în limbaj indigen, Kerepakupai - merAs. Acest din urmă nume, în limba indienilor Pemon înseamnă " care cade din cel mai adânc loc ". În mod ironic, numele cel mai cunoscut al cascadei, acela de Angel, nu are nicio legătură cu Raiul sau divinitatea. O seară bună! happy

| Skylerx a răspuns:

Pai este cascada ingerului. thinking Ce, nu stiai?

| alecs871 a răspuns:

Pai da, Angel este cascada cu cea mai mare cadere de apa de pe Glob, avand 978 de metri, situata in Venezuela, cascada fiind pe raul Caroni. Si o cascada asemanatoare mai este si cea din Africa de Sud, Tugaella, avand o diferenta de nivel de 848 de metri.

| maya_7683 a răspuns:

Cascada Angel, Venezuela cu 979 metrihappy

| costymaximus a răspuns:

Salto Angel sau Salto del Angel (Cascada Îngerului) se găseşte în sud-estul Venezuelei, America de Sud fiind cu 978 m cea mai înaltă cascadă din lume, (având o treaptă de 805 m)

| ecristinamc a răspuns:

Multi spun ca Niagara dar nu este asa.
Cascada Angel este cea mai mare din intreaga lumewinking

| Bloo2 a răspuns:

Angel. aproximativ 1000m big grin

| misiik a răspuns:

Daca tinem cont de inaltime raportat la volumul apei in cadere, este cascada victoria. iar daca ne uitam la TOP 10:Cascadele lumi este IGUAZU-Argentina.

| biabluey explică:

(pentru Raluca)Normal ca stiamwinkingDar credeam ca majoritatea o sa scrie Niagara(de fapt chiar a scris cineva)winking. Daca nu stiam puteam cauta pe Google, nu puneam intrebare aicitongue. Mi se pare logic.winking

| Cretzule a răspuns:

Niagara cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cascada Angel cam 1000m

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cascada Angel este cea mai inalta din lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angelwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angel

| TDGMeebu a răspuns:

Angel happy

| Lucky_9459 a răspuns:

Pai cascada niagara cred nu stiu sigur
dar sunt sigur ca asta e cea mai mare

| TaVy_Tavy_1985 a răspuns:

Cascada Angels din Venezuela
mai multe detalii gasesti si aici: http://www.explic.eu/curiozitati/cele-mai-frumoase-cascade-din-lume-foto/