| luvieere a întrebat:

Care este cea mai mică unitate de timp măsurabilă?

Răspuns Câştigător
| claw_4117 a răspuns:

Pardon, am gresit. Cea mai mica unitate este attosecunda.
ATTOSECÚNDĂ s. f. a 10-18a parte dintr-o secundă. (< atto- + secundă)

13 răspunsuri:
| claw_4117 a răspuns:

Nanosecunda big grin

kratos
| kratos a răspuns:

Milisecunda happy

| Rizer a răspuns:

Milisecundatonguetonguetongue

| alex2009 a răspuns:

Sutimile

| denisa0906 a răspuns:

Sutimea happy

| luvieere explică:

Bravo, @claw, într-adevăr attosecunda e până la data curentă cea mai mică unitate de timp masurată şi măsurabilă cu posibilităţile tehnice actuale. Cea mai mică unitate măsurabilă teoretic este însă Planck Time, 5. 39124(27) * 10 ^ -44 s. http://en.wikipedia.org/wiki/Planck_time

| madalinutza a răspuns:

Secunda.
nu este mai mica ca secundahappy

| octavianpas a răspuns:

Nano-secunda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este perioada de injumatatire a unui element radioactiv!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Narcosecunda laughing

| asdgfhresry a răspuns:

Milisecunda

Răspuns utilizator avertizat
| lexony a răspuns:

Cea mai mica unitate d timp masurabila este secunda. Secunda este durata a 9192631770 perioade ale tranzitiei corespunzatoare tranzitiei intre cele doua nivele hiperfine ale starii fundamentale ale atomului de cesiu 133.big grinDefinitia secundei a fost adoptata de cea de-a XIII-a Conferinta Generala de Masuri si Greutati din 1967, prin rezolutia I-a.