| MrChange a întrebat:

Care este diferenta dintre o gandire bazata pe sentimente si una bazata pe ratiune? Ne pot impiedica sentimentele sa gandim rational si invers? Care este limita in care ratiunea nu mai are nici o valoare in fata sentimentelor si invers? A-ti putea menaja toate sentimentele si face tot ce va sta in putinta sa ajungeti la scopul propus? Exista vreo legatura intre faptul ca barbatul este conceput sa gandeasca mai mult rational, iar femeia mai mult bazandu-se pe sentimente? Pana la urma, ratiune sau sentiment?

Răspuns Câştigător
| nicusor95 a răspuns:

Sentimentele afecteaza rationamentul unui om. tindem sa fim subiectivi cand ni se cer pareri despre oamenii dragi inimii noastre.Gandirea rationala este obiectiva si realista si deseori mai buna.penrtu a menaja toate sentimentele si a face tot posibilul sa ajunge la scopul sau idealul propus este foarte greu, numai oamenii cu principii si cei constienti de importanta lucrurilor si care gandesc mai presus de prezent cred ca pot reusi.barbatul nu e conceput sa gandeasca rational si nici femeia bazandu-se pe sentimente.sunt studii care arata ca majoritatea barbatilor au sentimente mai profunde decat femeile intr-o relatie si deseori nu se gandesc la repercursiunile faptelor lor.
dupa parerea mea ratiunea ne poate scapa de diferite situati neplacute, sentimentele aduc cu ele o slabiciune, dar cred ca fara o gandire bazata pe sentimente nu ne-am putea forma caracterul si personalitatea noastra.

| MrChange explică (pentru nicusor95):

Interesanta abordare si sunt de acord cu tine, totusi vreau sa rectific ceva sa nu se creeze neintelegeri. Sunt de acord ca barbatii au sentimente mai profunde, dar asta doar in relatii. M-am referit la modul in care o femeie vede lumea si la modul in care un barbat vede lumea. De obicei femeile sunt afectate de sentimente mult mai mult decat sunt barbatii. Si nu ma refer la sentimentele de iubire reciproca, pur si simplu, in situatii in care se exercita o anumita presiune din cauza sentimentelor, femeile tind mai mult sa dramatizeze, si sa se exteriorizeze mai mult decat barbatii.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O gandire rationala pune accent pe dovezi,logica,o gandire deschisa spre ceva nou
o gandire bazata pe setimente are ca baza credinta aici nu vb de religie,credinta nu cere dovezi,logica,ratiune
ele sunt mereu in conflict de asta avem indoieli, paranoia chiar pentru gandirea sentimentala la inceput o invine dar treptat revine si ratiunea care cumva invinge gandirea sentimentala sa spun asa, din asta se naste gelozia care este o credinta cu sau fara dovezi desigur nu este mereu si rationala, ratiunea nu are limite, barbatul iubeste mult mai putenic ca femeia asta cand chiar se implica in relatie ne prefacem ca nu ne pasa dar de doare prea mult dar avem o memorie mai buna emotionala adica tinem bine minte prima dezamagire, a doua etc femeia nu gandeste sentimental eu n-am observat asta din contra barbati sunt mai putin zgarciti uni, femeile cam majoritatea sunt zgarcite, rele, barfitoare, te barfeste pe la spate etc
desigur ca barbati nu sunt sfinti dar ca femeile sunt mai emotive eu n-am vazut asta vreodata
e foarte bine sa gandim rational mereu in orice clipa

| T0T a răspuns:

"Exista vreo legatura intre faptul ca barbatul este conceput sa gandeasca mai mult rational, iar femeia mai mult bazandu-se pe sentimente? Pana la urma, ratiune sau sentiment?"

Afirmația ta este complet eronată și nejustificată.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Acum ca să răspund la întrebare. Mă din ceea ce văd eu fetele chiar nu sunt sentimentaliste, ci foarte realiste. De asemenea au o doză extrem de mare de ignoranță, deci eu nu știu pe ce raționament ai mers dumitale dar mai ieși în lume și vezi diferența. Acum să luăm scrierile literare, ecranizările realizate, cum se face că sunt mult mai mulți bărbați care reușesc să își exprime aceste sentimente, nu oare este din cauză că tocmai la femei sentimentele nu au aceeași intensitate? Citește mai mult să vezi câte emoții într-o singură carte, și cum spuneam majoritatea concepute de bărbați, sau dacă îți e lene de asta vezi un film. A fii sentimentalist nu înseamnă a plânge că parașuta ailaltă are sânii mai mari sau că te-a lăsat prietenul care oricum umbla cu 10. Nu. E ceva foarte amplu.
E foarte bine să mergi atât pe sentiment, cât și pe rațiune. Trebuie să coexiste aceste 2 elemente la fiecare dintre noi, iar eu cred că totuși ar trebui să predomine sentimentele. Acum ca să înțelegi mai multe lucruri îți voi da o poezie de a lui Blaga.

"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
şi nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc
în calea mea
în flori, în ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
în adâncimi de întuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii taină -
şi-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micşorează, ci tremurătoare
măreşte şi mai tare taina nopţii,
aşa îmbogăţesc şi eu întunecata zare
cu largi fiori de sfânt mister
şi tot ce-i neînţeles
se schimbă-n neînţelesuri şi mai mari
sub ochii mei-
căci eu iubesc
şi flori şi ochi şi buze şi morminte."

Poezia se numește "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii", se studiază și la școală, iar aici eul liric încurajează gândirea luciferică, cea bazată pe sentimente, în detrimentul celei raționale.

| MrChange explică (pentru T0T):

Interesanta sesizare, deci nu eram singurul. Sunt de acord cu faptul ca barbatul nu este mai rational decat femeia si femeia nu e mai sentimentalista decat barbatul. Am avut intr-adevar o afirmatie nefondata. Sincer nici nu prea am fost documentat, scopul meu era cu totul altul decat raspunsul la intrebare. Ideea e ca gandirile noastre sunt total diferite si ne referim la cu totul alte lucruri. Nu era vorba de sentimentalism sau trairi profunde. De fapt te intreb altceva: Exista o diferenta intre modul in care un sentimentalist vede lumea si modul in care un om rational o vede? A fi sentimentalist inseamna a fi mai sensibil? Faptul ca ai o sensibilitate pentru orice sentiment transmis, iti poate ingreuna modul de gandire rationala. Oamenii profunzi, tind sa aiba o gandire rationala mult mai dezvoltata? Oamenii naivi, nu pot fi profunzi din cauza nivelului lor scazut de intelegere? Poti fi foarte dezvoltat din punct de vedere rational, iar din punct de vedere emotional foarte putin? Ne pot ajuta sentimentele in unele situati sa luam decizi rationale mult mai usor?

| T0T a răspuns (pentru MrChange):

"Exista o diferenta intre modul in care un sentimentalist vede lumea si modul in care un om rational o vede?"
Da. Fiecare avem o percepție diferită asupra lumii și faptul de a fii rațional sau sentimentalist influențează în mod normal acest lucru.

"A fi sentimentalist inseamna a fi mai sensibil?"
Da. Cum spune și dexul, prezinți o sensibilitate mai mare, accentuată.

"Faptul ca ai o sensibilitate pentru orice sentiment transmis, iti poate ingreuna modul de gandire rationala. Oamenii profunzi, tind sa aiba o gandire rationala mult mai dezvoltata?"
Nu cred că poate să îți îngreuneze modul de gândire rațională. În cazul meu nu. Acum depinde de situații. Poate să te pună în dificultate în momentul în care primești o încărcătură mare, dar per ansamblu gândirea rațională merge atât de bine cât de mult îi permit individului capacitățile sale. Profunzimea poate căpăta mai multe sensuri, este un termen evident relativ. Oamenii profunzi din punctul meu de vedere sunt cei sentimentaliști. Profunzimea ține de ce ai în suflet. Cum a spus Mickey, gândirea rațională dacă predomină evident, suntem un fel de roboți. Totul e mai frumos când adăugăm sentimentele. Sentimentele adaugă culoarea iar rațiunea dă formă. Cele 2 coexistă. Acum având în vedere că țelul nostru este să fim fericiți, din punctul meu de vedere este mai importantă culoare, dar fără formă nu se poate. Cel mai bine e să le ai dezvoltate pe amândouă, dar unii preferă cât mai puțină culoare, și se îndepărtează de ceea ce înseamnă conștiință și moralitate. Una dintre cele mai mari calități ale omului este creativitatea care le armonizează extrem de bine pe aceste 2 elemente.

"Oamenii naivi, nu pot fi profunzi din cauza nivelului lor scazut de intelegere? "
Pentru a fii profund, cum spuneam, e nevoie de trăiri emoționale. Acum poți să te referi a fii profund în probleme primordiale, sau altele de genul, ai nevoie normal și de rațiune. Am spus mai înainte că este nevoie de amândouă. Dacă una este la un nivel scăzut nu ajungi nicăieri. Cum îți spuneam în răspunsul anterior, degeaba ești sensibil dacă plângi din niște banalități. E bine să simți dar trebuie și să judeci și discerni ceea ce se întâmplă în jurul tău.

" Poti fi foarte dezvoltat din punct de vedere rational, iar din punct de vedere emotional foarte putin?"
Păi în majoritatea cazurilor cam asta se întâmplă dacă nivelul de rațiune e prea ridicat, adică dacă alegi să te axezi cel mai mult pe rațiune. Asta depinde de noi ca oameni. Sunt oameni care nu prea au simțăminte, trăiri și e și normal să meargă mai mult pe rațiune. Totul depinde foarte mult de modul în care suntem ca oameni, dar depinde și de modul în care ne dezvoltăm, dar mai puțin asta.

"Ne pot ajuta sentimentele in unele situati sa luam decizi rationale mult mai usor?"
Dacă individul e prost și nu prea e în stare să ia decizii raționale, în loc să încerce să ia una de acest gen și să fie greșită, mai bine merge pe sentimente în unele situații. Dar doar în unele situații.

| MrChange explică (pentru T0T):

Imi face mare placere atunci cand cineva isi exprima punctul de vedere, bazat pe modul in care el vede lumea sau pe propriile intelegeri. Am aflat totusi lucruri foarte interesante din modul in care tu percepi lumea. Acum ca sa dezvalui scopul meu real. Ma gandeam ca vor fi oameni ce au o gandire mult mai artistica si sentimentala dezvoltata si oameni ce sunt sceptici si bazati pe ratiune. Eram curios de diferenta dintre gandiri. Deasemenea am fost curios sa vad daca exista oameni ce sustin ca modul lor de gandire e cel corect si nu altul. Reactiile contau pentru mine. "Chestia" cu "barbatul si femeia" au fost pusa fara sa ma documentez, din moment ce nu ma interesa de fapt raspunsul ci reactiile oamenilor cu privire la acest subiect. Totusi pe langa indeplinirea scopului, au venit si intelegerile legate de subiect. Imi pare rau ca m-am grabit cu funta. Insa modul in care tu ai abordat subiectul in prima faza mi-a dat altceva de gandit. Cum nu as fi putut face remarci pe baza a ceva ce nu cunosc indeajuns, m-am gandit sa fortez. Multumesc pentru raspunsuri!

| drutzix a răspuns:

Eu pun pret pe ratiune nu pe sentimente. Prefer ca cineva sa actioneze calm si controlat, si nu sa se arunce cu capul inainte doar pentru ca a avut un 'feeling' happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandirea rationala este previzibila si se aseamana cu cea a unui robot.
Rationalii sunt mai pesimisti, mai tristi si mai vaicareti decat restul lumii.
Un rational nu o sa inventeze ceva vreodata deoarece se teme de tot ce nu cunoaste sau nu a auzit.

| unprietenaproape a răspuns:

Ambele