| Andy04 a întrebat:

Care este diferenta dintre organele vegetal si organele vegetative?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"organe vegetale" se refera la organe sau parti apartinand plantelor inclusiv la organele de inmultire sexuata( floarea este organul de reproducere specializat pentru inmultirea sexuata!); "organe vegetative"-> se refera la organe sau parti ale plantelor altele decat cele de reproducere sexuata( frunza, radacina,tulpina,rizomi, bulbi, tuberculi)

Răspuns utilizator avertizat
| spiridusuanonim a răspuns:

Frunza este un organ vegetativ lateral al tulpinii sau ramurilor, de formă plată, care îndeplinește funcția fundamentală în procesul de fotosinteză, dar servind și la respirație și transpirație...Organ vegetal care are aspectul unui fir răsucit în spirală, cu ajutorul căruia planta se agață de corpurile din jurul ei. deci ce zici?