| LaviniuA a întrebat:

Care este filosofia din spatele pupatului de moaste? La ce serveste dpdv transcendetal sau material?

Mai devreme am vazut un video cu niste doamne pupand acele moaste ale Sf Parascheva. Mancam si mi s-a facut cam scarba sincer sad acum cred ca ma ia si cu depresie.
Mi-am amintit de chestiile lugubre pe care le mai vedeam prin laboratorul de biologie. Mi-e o greata de numa... sad

A vazut cineva aceste moaste? Arata macar decent sau e horror?
Si apropo doar la crestini e practica asta?

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

La cretini (nu crestini hahaha) e practica asta de fapt, o aberatie sa pupi si sa vezi niste oase care nu au nici o treaba cu nimic, din contra, pupi dupa altii de poti lua n boli.
Niste psihotici care cred in iluzii desarte.

Arata a oase, nimic deosebit.

Filosofia sta in psihoza lor adica nebunie in care cred ca daca pupa alea nu stiu cu ce le ajuta pe alea dzeu ala care tot in iluzia lor exista.
Sa le vezi cum mergeau in genunchi pana acolo, radeam de muream cat de bolnava si proasta poate fi lumea.

Stii cum se zice, daca cineva face din astea e psihoza adica boala, daca majoritatea fac se numeste credinta, ca asa s-a dorit de la politic, ca sa fim manipulati prin religie sa faci ce zic ei.
Ca daca esti atenta religia e dictatoriala.

| LaviniuA explică (pentru Mosotti):

Hmm da cred ca e si ceva de psihologia multimilor acolo.

Si asta cu mersul in genunchi mi se pare cam exagerat. Pe urma se aleg si cu probleme cu genunchii, pe langa ce aveau dinainte. Ca la spital... vii cu una, pleci cu altele tongue

| Mosotti a răspuns (pentru LaviniuA):

Pai aia care au facut religia adica smecherii, de ce au facut-o? Ca sa manipuleze fraierii. Se pricepeau f bine la psihologia maselor.
Ptr ca fara religie contestai imparatul, am mai zis dar in alte parti si nu ai vazut, se zicea ca e pus de dzeu acolo, si tu nu-l contestai, munceai din greu ca sa o duca el lux.
De acolo a pornit, cam de acum 3000 de ani da cand erau sefii aia de trib.

Ca altfel sareai in sus ca ala te asupreste.

Dupa aia au inventat aia cu Isus, a zis ca a inviat si alte prostii, el era un om simplu de rand care tinea cu amaratii, dar nu a fost destept, s-a luat de smecherii hoti si de aia l-au asasinat.

Si in functie de interesele lor, te manipuleaza prin religie "daca nu faci aia ajungi in iad", etc, o sa observi dictatura daca esti f atenta acolo.
Dzeu vrea aia, vrea aia, deci tu sa nu faci altfel, ca altfel ajungi in iad.

Si uite asa popenia merge cu merzanu pe banii fraierilor care pupa oase. Taranii trag din greu sa-si faca mancare, si da la popa cu sacii cu anumite ocazii, dupa care ala da mancarea la porci si papa carne moca.
Ca Biserica exista pentru ca exista din astia ce pun botul, se invart miliarde acolo, biserica conduce si politicul.
Asa putere are biserica din cauza celor ce cred, ca daca popenia zice ca x nu e bun, apoi nu-l mai voteaza cineva.

De aia nu se prea atinge politicul de biserica.

| LaviniuA explică (pentru Mosotti):

Se spune ca dupa plecarea lui Iisus aparusera sute de scoli spirituale care ii studiau doctrina. Era un fenomen important in societate. Nu cred ca s-ar fi intamplat asa daca era doar un om de rand, si nu un maestru.
Biserica inca de prin anii 300 a fost mereu o forta importanta in stat. I-au casapit frumos pe toti care pastrau doctrina originara si au pastrat doar ce au dorit.
Dar uite ca de cativa ani prin vestul Europei de cativa ani bisericile sunt cam goale.

| Mosotti a răspuns (pentru LaviniuA):

Pai a inceput lumea sa se prinda de vrajeala, de aia bisericile is cam goale.

Pai asa s-a dorit sa fie scolile alea spirituale, n-are nici o treaba ca era om de rand.
Maestru era, asta e adevarat, a incemnat lumea la libertate si bine si pleda contra asupritorilor.

Eu am zis ca era om de rand in sens ca nu a inviat, nu avea puteri paranormale, etc, in rest nu era chiar de rand, il ducea mintea.
Ca daca nu-l ducea capu nu era un pericol pentru asupritori si nu mai era asasinat.
Ar fi avut puterea sa convinga lumea sa se rascoale contra imparatului si alti asupritori.

A zis "fiti liberi, indreptati-va catre domnu", adica cum? Sa nu mai asculte de imparat? Asta doar o chestie din multe.

| LaviniuA explică (pentru Mosotti):

Da inteleg ce zici.

Daca a facut minuni sau nu, asta nu conteaza asa de mult. Pana la urma conteaza ceea ce a lasat in urma, acea doctrina care a fost preluata de discipoli si transmisa mai departe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Se referea la Dumnezeu, nu la un împărat anume.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca se referea la dzeu, tot ceva aiurea e cu astea.

| dullcat a răspuns:

Cum adica arata decent sau horrror?laughing Nu-i ca si cum vezi scheletul zombie ca in Scooby Doo.Moastele sunt acoperite de vesminte si altele sfinte.

| relian a răspuns:

Doar la ortodocsi laughing astia is cei mai saraci cu duhu din toti crestinii si mai indoctrinati, mai rai.
Ortodocsii dupa arabi, sau mahomedanism is cei mai rau, daca nu deja iau intrecut in toate, prostie, ura, rautate etc.

Filosofia este aia ca barbosii sa faca bani, sa adune prostimea in jurul lor.
Toata pleava societatii acolo o poti vedea laughing sa ai atunci o forta sai culegi pe toti, apoi sai duci departe pe alta planeta ce bine ar fi laughing

Chestia e ca guvernu nu ia nici o masura, pentru ca aceste practici is niste focare de infectie.Ar trebuie strinse, date foc, pleava scuturata si imprastiata in cele 4 zari laughing

Nu ai ce vedea, is niste oase infasurate in pinza, pe care niste handicapati le pupa, iti dai seama cita scirba e acolo, tot jegosu is lasa acolo saliva plina de cine stie ce rahaturi imputinte laughing cum am spus focare de infectie, alea trebuiau de mult eliminate.

La fel si practicile de pupat icoane prin biserici, tot la ortodocsi vezi asa ceva, o practica cum am spus de pleava societatii.

| gabicoo a răspuns (pentru relian):

Ai impresia că pocăiții sunt mai buni? Dacă ortodocșii pupă moaște de sfinți pocăiții se cred ei înșiși sfinți.

| relian a răspuns (pentru gabicoo):

Am spus ortodocsii is cei mai slabi dintre toti crestinii, iar crestini au multe ramuri.
Nu doar ca is cei mai slabi, dar si cei mai saraci cu duhu, cei mai rai, cei mai egoisti, cei mai naspa dintre toti.

Pocaitii cine is astia, nu am auzit de ei? E vreo ramura a crerstinismului numita pocaiti?
Mda fiecare cu cel doare laughing o fi, poate ai mai facut tu o ramura noua, tot ce se poate.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Chiar se face bani din asta? Ma gandeam ca e doar asa ceva caritabil.

Si nu stiu ce sa zic despre transmiterea de boli. Ar trebui sa aiba o actiune bactericida, virucida, sa se mentina sterila de la sine zona aia mereu. De vreme ce lumea merge acolo ca sa se vindece de n boli nu?

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

laughing ai vazut tu zona sterila, libera de microorganisme? Doar in laborator dupa ce daqi drumul la lampi UV, in rest, doar nu crezi ca acel schelete o radia ceva si omoara bacteriile sau ciupercile laughing

Chair se fac bani? Dar te pomeni ca biserica da bani la oam, tu asa stii? Biserica ia bani de la oameni, aia face, aia merg acolo si cheltuie bani laughing luminari, bani dati sa li se citeasca in carti, in stele laughing intrebi de parca acu ai cazut din Luna laughing

Lumea merge acolo sa se vindece, asta e tare de tot. Acolo nu e spital, ceva clinica, sa mearga bolnavii si sa intre pe o parte si pe partea aialnat sa iasa deja vindecati laughing acolo te duci sa te imbolnavesti mai rau, tocmai asta e si idea.
Biserica nu sta bine atunci cidn omu este sanatos, atunci merge prost, de aia cand lumea e bolnava, toate infloresc, biserica, spitale, prospera, pentru ca omu se duce, la un doctor pompier, vede ca nu se face bine, isi pune speprantele in ultima speranta Dzeu, dar si acolo trebuie sa plateasca, nicaeri nu-i moca nimic.

Biserica ii pune sa mearga in genunchi, nu ai vazut, stai si necredincios cum esti incepi sa-ti faci cruce singur laughing cand vezi cita prostie este in lumea asta.

Ce sa fie steril, stii tu ca cel din fata ta se spala pe dinti, ca nu are covrig, sau mai stiu eu ce ciuperci prin gura si git, din alea ce stai cu lunile sa se vindece si nu se mai termina?

Deci nu stii, apoi la cate sute, mii pupa pansamentele alea, e un amestec de musca cu rahat acolo, cum zic colcaie a de toate laughing

Pe care lume ai vazut, auzit tu ca a mers acolo si s-a vindecat? Acolo merg doar oamni saraci cu duhu, daca intelegi ce zic, adica prsti rau, ingramaditi dea binelea.
Un om normal la cap, si cit de cit cu oarecare urma de inteligenta, nu sar duce acolo sa faca ce fac aia.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Deci tu ai zis ca acolo mergi ca sa te imbolnavesti mai rau si ca tocmai asta se vrea. Mai departe zici ca infloresc biznisurile... adica big pharma.
Ai devenit in sfarsit conspirationist laughing

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Nus conspirationist, doar gindesc. Ia analizeaza si tu. Fa observatii si o sa ajungi la concluzia, ca atunci cand oa, menii ajung la greul, atunci se duc mai mult la biserica, comparativ cand o duc bine.

Ajungi la biserica, la spital nu ca o duci bine corect? Ajungi ca ai necazuri, probleme si poate poate cineva te va ajuta. Dar trebuie sa cotizezi pentru asta, atit la spital cit si la biserica.

Nu am spus ca fac aia chestia asta pentru a imbolnavi lumea, aia se imbolnavesc din prostia lor, biserica habar nu are, ori sa aiba intentia asta morbinda laughing
Daca ai observat si poipa este pupat de crredinciosi, ii pupa toti mina laughing deci cita saliva infectata o fi pe mina aluia, dar el habar nu are, el se bucura ca uite prostimea la pus sus, il adora, se simte deja omu zeu laughing

Nu este conspiratie, analizez lucrurile si spun ce observ.Bine ca sansa se te imbolnavesti este f mica spre nula, De ce? Pt ca saliva, gura omului, a animalului este cea mai cum sa-i zic, mai rezistenta la orice agent patogen, saliva si tot ce tine de gura, de sistemul asta digestiv, este f bine pusa la poct si aparata.
In sistemul asta digestiv incepind de la gura si terminind cu iesirea laughing nici un microorganism nu are vreo sansa sa supravietuiasca, indiferent cine ar fi ala.

Se intampla sa patrunda ceva doar daca ai pe traseu leziuni, in rest nici o sansa din partea nici unui microorganism de asta.

Dar oricum este scirbos, am spus ca e focar de infectie, asa metaforic, de faopt este scirbos, sau asa ni se pare, pentru ca iei contact cu saliva si cand sarupti pe cineva laughing cand ii limbile in gura cu partenereu laughing la fel se intampla.
Dor ca gandul ala de scirbait vine ca aia nu-i stii, cine stie ce o fi facut, pe ce ori fi pus gurile laughing desi si un partener deal tau poate sa fi pus gura oriunde laughing

Oricum nu place la nimeni chestia asta, mai ales la cei care gindesc, vai si-o lasat ala saliva acolo laughing

Sint si chestii care se pot transmite, asa cum este si covid ala, daca saruti pe careva asa care are covrig, deja te impodobesti si tu.
Eu asa am patit, am spus lasa ca e gura, gura e zid de netrecut, doar ca nu ma gindii ca acele animaluri care te afecteaza stau si te afecteaqza la exterior, iti sapa acolo in gura papilele gustative si ce mai fac.

Uite ca ma contrazic singur, dar analizind in timpo ce scriu, ajung sa spun din nou ca daca careva are gura plina de rahat si tu ajungi in contact cu rahatu lui, atunci te poti face si tu de rahat pe la gura prin gura laughing
Undes multi puterera creste, ca pana la urma si gura indiferent cit de tare o fi, la un tac de asta masiv cedeaza pana la urma, nu mai face fata, ca doar nu ai gura de aur laughing

| LaviniuA explică (pentru relian):

Ba da mult scrii laughing In fine... da se pot lua unele, altele banuiesc. Eu una nu prea as pupa obiecte sau maini pe care nu le cunosc. Cand eram mai mica mai pupam cate o icoana ca sa fiu si eu ascultatoare, dar mai degraba ma faceam ca pup, ca nu voiam sa ating.
Si am ramas tot de mica cu ideea ca popii miros cam urat laughing asa erau cei care veneau sa ne predea religia. Deci de regula cam pastrez distanta.

| Mosotti a răspuns (pentru LaviniuA):

Relian scrie mult ca are ce spune, bravo lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Https://youtu.be/eo95hnKQtGk?feature=shared

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Răspunsurile mele sunt cele două, cu " Bună :) " ))

https://www.tpu.ro/......-omenesti/

| gabicoo a răspuns:

C. T. Popescule! Tu erai!winking

Pupatul de moaște e practica românașilor cu apucături de Hamas! Parcă asta spunea CTP-ul!

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Pai da CTP acel intelectual ilustru a gasit asemanari... mai e putin si babutele scot mitraliera din geanta laughing

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Comparatia e de gindire, nu de ce folsesc fiecare laughing baba si dear avea o mitraliera, sta si se uita ca la Luna laughing nu va stii ce sa faca sa te lucreze, ar fi foarte bucuroase sa elimine pe astia care nu-s cu ei in secta respectiva, pentru ca dupa mine crestinoizii astia ortodocsi deja au devnit ceva gen secta, is mai ceva ca musulmanii laughing

Nu ai vazut au preluat de la altii, baga boxe, anunta slujbe, dau slujbe la boxa, deranjeaza oamenii care nu merg la biserica, cauta prin oprice mijloace si metode sa atraga oameni.
Daca te iei cu ei, ala esti laughing nu au ei putere, ca de ar avea tiar da in cap in secunda aia, atunci pe loc cand spui ca nu e ca ei.

Doamen ajuta laughing siau tras si sigla sau cum sa-i spun, forma de salut.Hai Doamen ajuta si tie laughing laughing

| gabicoo a răspuns (pentru LaviniuA):

Păi nu au inventat românașii expresia: Baba și mitraliera?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Https://youtu.be/Ceik0no89F4?feature=shared ( urmărește tot dar NU rata faza de la final, 18:00 laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Răspunsurile mele sunt cele două, cu " Bună :) " ))

https://www.tpu.ro/......-omenesti/

| mastadont a răspuns:

Cum să arate decent dacă ele sunt îmbucătățite și împărțite între biserici și mănăstiri? Fac ăștia niște afaceri cu moaște de nu-ți vine să crezi, o ureche mie, un deget ție, și uite așa toată lumea e fericită și toți popii bagă bani în buzunar.
Treaba asta se practica încă din evul mediu, pe atunci se făceau niște afaceri cu moaște de nu-ți vine să crezi, citisem cândva într-o carte în care unul spunea că i s-a oferit într-o zi, de vreo trei oameni diferiți, să cumpere prepuțul lui iisus pentru o sumă exorbitantă bineînțeles... Noaptea minții frate... Îți dai seama dacă ar apărea prepuțul lui iisus cred că l-ar linge credincioșii de lună l-ar face laughing

| LaviniuA explică (pentru mastadont):

Off cam trist ca se fac afaceri cu asa ceva. Ce sa-i faci. Cerere si oferta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Se crede ca pupatul sau atingerea moastelor e ceva tamaduitor si miraculos. Eu am fost nascut intr-o familie de crestini ortodoxi de rit vechi, unde posturile si lucrurile sfinte sunt "mai stricte" decat la ortodoxii obisnuiti. Cu toate ca ai mei si restul rudelor mele au tinut mortis, sa ma invete toate astea, eu am tinut mortis sa disting cat pot eu de bine, binele de rau in tot ceea ce ma inconjoara.

Asa ca eu cred ca, moastele sunt trupuri imbalsamate corespunzator, despre care se crede ca apartin ale unor sfinti, plimbate de biserica prin lume, pentru racolarea de credinciosi.
Oamenii care au fost vindecati dupa atingerea acelor moaste, fiind vindecati prin puterea autosugestiei pe care o avem cu totii.

Eu unul cred intr-o divinitate/dumnezeu, doar ca nu stiu 100% daca exista sau daca chiar este acela de care noi auzim in biblie. Insa chiar si asa, eu continui sa ma rog si sa cred in acest dumnezeu cu speranta/credinta. Nu sunt la modul extremist, sa tin posturi, sa pup moaste si sa ma spovedesc, dar in sufletul meu port o legatura imaginara cu el si continui sa fac bine in jurul meu.

Asta cred eu ca e cel mai bine pentru mine si cred ca si pentru toata lumea sa faca. Nu cred ca dumnezeu daca chiar exista, i-ar face placere sa vada oameni care se cearta sau se bat intre ei pentru a dovedi ca sunt credinciosi.

| haileewatson a răspuns:

Nu serveste la nimic. E doar spalare pe creier si turma de oi.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu privi lucruri pe care nu vrei să le vezi.
Tu nu poți avea control asupra milioanelor de oameni, dar poți avea control asupra ochilor și creierul tău

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta crestina ( indiferent de religii! ) ar trebui sa se bazeze pe Cartea de capatai a Credintei Crestine - si anume Biblia! ( iar in Biblie nu este absolut nicaieri mentionat faptul ca ar trebui sau ca este bine sau indicat sa te inchini vreunui sfant / mort! Sau cu atat mai mult vreunui sfant, care ESTE mort! happy
Nici nu exista vreun personaj biblic care sa fie dat exemplu de urmat in acest sens! ( al inchinarii)
Si am citit Biblia cap - coada de doua ori la viata mea! + am rasfoit-o de... multe ori de-a lungul timpului! Deci, nu e din " auzite" precum la majoritatea crestinilor care practica acest obicei ( si nici macar nu stiu de ce! happy

Cred ca asfel de practici sunt total neconforme cu Biblia si credinta crestina si sunt numite IDOLATRIE tot conform cu acesta!

Ortodoxia se bazeaza in principal pe TRADITII!
Aceste traditii sunt in fapt o metoda de entertainment gratuit pentru popi, de ex

https://youtu.be/_tbp_uy8eik?feature=shared

https://youtu.be/bNTW0yxpiA8?feature=shared

https://youtu.be/rMeughdI74Q?feature=shared

https://youtu.be/JxYpVfsuo7I?feature=shared

https://youtu.be/Q2f3UdFj7NA?feature=shared

Material

https://youtu.be/8gxPSWSvs7o?feature=shared

https://youtu.be/GIcHyDn4E5E?feature=shared

&

Emotional ( & trandescendal laughing

https://youtu.be/F5ETSLbUDWI?feature=shared

https://youtu.be/uuMEyHZHfOM?feature=shared laughing

Cat despre pupaturi...

https://youtu.be/HZO9XfbiDPE?feature=shared

Dar cam tot asa face romanul si cand e promotie la tigai...

https://youtu.be/E5wzOcSZUT4?feature=shared

Cam asa iese romanul de la moaste in mod obisnuit - laughing

https://youtube.com/shorts/lf17AMaL8VE?feature=shared

CONCLUZIA: (, Aici, )

https://youtu.be/eo95hnKQtGk?feature=shared

Doamne ajuta!

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, si uitasem de babele exorcizate cu ajutorul moastelor laughing

https://youtu.be/StBfBc1DqYw?feature=shared

laughing

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Offf nu stiu cum le-ai gasit. Nu imi puteam inchipui toate astea. Aia cu episcopul care varsa galeata pe enoriasi cred ca e cel mai cuminte laughing se credea la paparude?
Ferrreasca si mintea cea de pe urma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Cel mai tare mi se pare cel cu popa care călărește la propriu enoriasul posedat laughing devil devil Ce nu-și dadea seama enoriasul " posedat " de boala prostiei și gloata de prostovani... e că, enoriasul cară Dracul în spate laughing)))

| Drake21 a răspuns:

Da doar la crestini, am vazut ca au fost 70 de mii de oameni la sfanta, 40 mii de sarmale, ce e tare e din Costantinopollaughing

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Ti S-a facut scarba de mancare, ai sa vezi ce mananci intr o pandemie sau razboi, noi si la scoala si la fotbal mancam si bem unul dupa altul

| Konstantinos99 a răspuns:

Moastele ma mir ca nu ai vazut inca dar sunt bucati neputrezite ale omului cea a a vut o viata desavarsita si care miros frumos. Am vazut urechea sfantului Ioan gura de Aur neputrezita prin care se zice ca i-a soptit Duhul Sfant pentru a scrie, si e singura parte intacta, jumatae schelet jumatate efectiv piele adevarata putin atrofiata, si mai ales ca te gandesti ca urechea are crant, nu are oase.Atingerea de moaste este respect adus celui ce a murit drept in fata Domnului si bonus na o dorinta indeplinita dar asta depinde de tine si de scopul dorinteiwinking Crede ma ca scarba mi se face atunci cand duci mortul care mioase la gropapa, nu ceva care miorase frumos fara parfum adaugat happy

| LaviniuA explică (pentru Konstantinos99):

Cam materialista viziunea asta, ca respectivul si-a folosit urechea ca sa asculte divinitatea straight face

| Konstantinos99 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu a decis el asta, el doar s-a facut instrument pentru aceasta.Mai e capul sfantului Andrei,si multe moaste prin tara,dar nu imi place sa stau la coada prefer sa merg cand nu e nimeni, stau cat vreau si ma rog cat vreau. Si fara suparare,nu imi perd timpul, cand e sa fie, ma aduce Dumnezeu la moaste cand nu e coada, si mi s-a intamplat de multe ori, stie ca nu am rabdare HAHA.Viziunea mea este dupa felul meu, credinta este aceeasi pentru toti sau ar trebui sa fie.Manifestarea si modul de intelegere este adaptat persoanei, iar cei ce nu cred de fapt nu s-au descoperit pe ei insisi.

| danimarinescu a răspuns (pentru Konstantinos99):

Cât de credul sa fi sa crezi bazaconii de acest gen. Trezește -te! Râd și curcile!
Horror

| danimarinescu a răspuns (pentru LaviniuA):

TPU este full de fanatici religioși
Îmi place că mai sunt și de partea cealaltă câțiva...mă simțeam în inferioritate numerică

| LaviniuA explică (pentru Konstantinos99):

Capul... nu trebuia sa imi zici de asa ceva sad Daca te ajuta la trairi transcendentale e bine. La mine ar avea efectul opus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danimarinescu):

straight face https://youtu.be/bVyFuae28DE?feature=shared. straight face
No comment.

Mai era un video " interesant " în care 2 sau 3 preoți fură nu - stiu - ce moaște dintr-o biserică, și pur și simplu le pasează de la unul la altul...
ASTA DA CREDINȚĂ! straight face?

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Tu esti ctp-ule?