| mentholinks a întrebat:

De ce se inchina ortodocsii la idoli si se roaga la scarboasele chipuri omenesti?

11 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Zeul x fiind personaj invizibil (și inexistent) de poveste, pentru reprezentarea lui trebuie ceva vizibil și atunci merge bine orice reprezentare din realitate. Comunicarea intre oameni se face cu ajutorul simțurilor: auz (povesti), văz (icoane), miros (parfumuri și fumuri parfumate), deci e nevoie de ceva real pentru reprezentarea imaginarului happy

| aditimus a răspuns:

La fel te intreb si eu de ce judeci aproapele fara sa il cunosti?

| mentholinks explică (pentru aditimus):

Eu nu judec aproapele ci faptele sale caci la fel judeca si condamna si Dumnezeu si ne-a poruncit sa facem la fel. Dar tu nu cunosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Fiecare face ce vrea cu VIAȚA lui! Crede în ce dorește și face ce vrea cu timpul liber! happy
Există LIBERTATE de exprimare s-a.m.d, deci LIBER ARBITRU!

Personal, mi se pare caraghioasă treaba, super amuzantă... ( asta demonstrând ) că oamenii sunt ușor de manipulat și foarte... prostuti, în esență.
Sau pur și simplu, foarte simpluti / simpli, în esență, tradiționali, chiar, fără o gândire CRITICĂ/ OBIECTIVĂ/ LOGICĂ!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă vrei, îți povestesc o întâmplare personală, foarte amuzantă de acum 2 ani.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Chiar te rog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Bună.

Acum 2 ani am suferit o intervenție chirurgicală la sâni ( la unul dintre sâni mi-a apărut un nodul care, evident, trebuia îndepărtat chirurgical ). Operația am făcut-o la Cluj la spitalul Oncologic ( am mai suferit o intervenție asemănătoare în 2014 ). Dacă te întrebi, cum sunt, sunt ok, bine, -- din fericire în urma biopsiei s-a demonstrat că acei noduli erau benigni (adică necancerosi - simple " bucăți de carne", crescute. )

Ok! Să ne întoarcem...
Pentru că intervenția în sine a durat aproximativ 1 oră, iar internarea 3 zile... părinții mei, care m-au însoțit au trebuit să se adăpostească undeva. În apropierea spitalului, există o biserică care adăpostește și găzduiește peste noapte pe cei care, evident întâmpină asfel de probleme.

După ce am fost externată din spital, am decis să mai rămânem o zi & noapte în Cluj, asfel am rămas peste noapte, acolo, la aceea bisericuța. Toate bune și frumoase...doar că eu, cum nu suport plictiseala și fiind o fire mai curioasă, după slujba de la bisericuța, la care părinții mei au participat ( iar eu am fost oarerecum obligată ), am inceput să observ lucrurile & oamenii de prin prejur, mai exact observasem că toți după intrarea în încăpere, făceau o mișcare, prin rotație, și, se opreau în anumite puncte, și pupau ceva!
Asta, mi-a stârnit curiozitatea, și evident, am pornit să investigez!
De-a lungul încăperii, am observat diverse obiecte de cult, icoane reprezentandu-l pe Isus și fecioara Maria, cruci, o Bibliei mare deschidă, și diverse alte icoane din aur sau îmbrăcate parțial în aur.
Asta mi-a atras atenția!, și încercând să găsesc o logică a acestui comportament al celor intrați în biserică ( unii, se și închinau nițel ), eram foarte absolvita în propriile gânduri și nu am observat, că cineva ma observat, și sa furișat în spatele meu! Eu, fiind îngrămădită lângă o icoană ce se cerea a fi tucata happy, nu am observat că cineva îmi bloca din spate ieșirea ( era măicuța bisericii, o femeie masivă ), striga din spate : " Tuc-o! Sarut-o! Hai! "
Nah, CE să fac? dacă se cerea a fi sărutată, am făcut-o laughing))))

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Citeste Decalogul (pe cel corect, desigur).

| cristimacheama a răspuns:

Dragule, sunt ortodox și pot să-ți confirm că noi nu închinăm la lemnul din care sunt făcute icoanele, ne rugăm la cine e în icoană, adică la Maica Domnului. Eu, personal, nu fac asta dar acum vorbesc despre cei care fac.