| d3liutza a întrebat:

Care este natura si motivul existentei forței gravitationale?

Răspuns Câştigător
| FRE3wILL a răspuns:

De forma sau nu,e o intrebare foarte buna,gravitatia e aboslut necesara in primul rand si se datoreaza mai multor fenomene combinate,interesant e ca ea actioneaza cu aceeasi viteza(acceleratie) asupra oricarui corp, indiferent de greutatea lor, asadar asta descoperise si Newton ca daca arunci 2 obiecte avand mase diferite, acceleratia lor e aceeasi(9, 8m/s2)...iar ea intr-adevar,se datoreaza campului magnetic,dar si fortei Coriollis,cea care invarte Pamantul. Gravitatia difera in functie si de marimea planetei,teoretic cu cat o planeta este mai mare,cu atat si forta sa gravitationala este mai mare,de aia se presupune ca pe luna oamenii faceau salturi uriase,luna fiind mult mai mica decat pamantul,si neexistand o frecare atat de mare datorita lipsei atmosferei. Asadar,gravitatia ajuta la bunul mers al lucrurilor,ne tine cu picioarele pe Pamant, si ne antreneaza musculatura, altfel.ar fi un haos totaltongue

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Fierul din interiorul pamantului creaza campul magnetic si de aici forta gravitationala.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu nucleul de fier al pamantului creeaza gravitatia.are o oarecare contrubutie dar nu face numai asta!
*fierul din interior creeaza invelisul magnetic, care protejeaza pamantul de radiatii solare de ex *
Dar gravitatia se formeaza din orice! orice corp care are masa creeaza gravitatie!
pana si o scama are gravitatie si atrage particule mai mici ca ea!
Binenteles ca una este vorbesti de gravitatia omului, si alta de cea a planetei!
Totusi ca si cauza ...ramane necunoscut

| harciog a răspuns:

Cimpul magnetic.

| mihaibrasov a răspuns:

Toate obiectele se atrag. Daca esti intr-o naveta spatiala si nu ai gravitatie, bagi bucatele de zapada artificiala intr-un tub de sticla si incepi sa misti sticla o sa vezi foarte frumos cum functioneaza atractia.

| CoquineNoire a răspuns:

Forta gravitationala atrage penisurile datorita prezentei tale in preajma baietilor.
ai inteles?

| Hombre a răspuns (pentru CoquineNoire):

Bleaho, cand fortele gravitationale ale penisului si vaginului se ciocnesc aia se numeste "big-bang" si de acolo pana la creatie mai e decat un pas si iese bibiloiu, "ai inteles"?

| CoquineNoire a răspuns (pentru Hombre):

Homobre, cand fortele gravitationale ale rimelor se imperecheaza aia se numeste "creatie" si de acolo pana la un nou duel poetic mai e un pas, ai inteles?

| Hombre a răspuns (pentru CoquineNoire):

Te astept in jacuzzi sa ne duielam in fortele gravitationale desavarsind creatia. Acum ai inteles.

| zdrangoi a răspuns:

Ia vezi pe-aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Gravita? ie

| Birjaru a răspuns:

Daca vrei sa stii bazele fenomenului, deocamdata "unknown".

| d3liutza explică:

hai lasati-o balta ca stiu si intrebarea asta am pus-o asa...de forma