| anonim_4396 a întrebat:

Care este parerea voastra despre icoane si inchinatul la icoane? Cea de-a doua porunca este: "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti..."

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Icoanele nu sunt dupa chipul Domnului pentru ca nimeni nu stie cum arata, sunt doar imaginatia artistului. sI nu cred ca trebuie sa pupam icoane si sa ne inchinam in fata lor. Sunt doar arta.

20 răspunsuri:
| andrei_5514 a răspuns:

@Himura, interesant ce spui tu, insa cum ramane cu porunca pe care a dat-o Dumnezeu? sa nu iti faci chip cioplit sau asemanare (icoana este chiar o asemanare)... cu infatisare a lucrurilor care sunt in cer (Isus, apostolii samd)...
In Faptele 10:25, 26 spune ca lui Petru i s-a inchinat Corneliu, insa Petru "Petru l-a ridicat, zicând: «Scoală-te! Şi eu sunt om»". (Dacă Petru n-a acceptat să i se aducă închinare când a fost prezent personal, ne-ar îndemna el să îngenunchem în faţa unui chip care îl reprezintă pe el?
sunt multe alte versete care arata ca inchinarea aprobata de Dumnezeu nu are nimic in comun cu obiectele (vezi si 2 Cor. 5:7, BC: „Umblăm prin credinţă, nu prin vedere" sau Ier. 10:14, 15, BC: „Orice argintar rămâne de ruşine cu chipul lui cioplit; căci idolii lui nu sunt decât minciună şi nu este nicio suflare în ei; sunt un lucru de nimic, o lucrare înşelătoare".)

| Ianna33 a răspuns:

Icoana nu este un chip cioplit...chiar daca nimeni nu stie cum arata, acolo este reprezentat Dumnezeu.

| buburuzAndreea a răspuns:

Eu am inteles ca icoanele crestine traditionale sunt facute avand ca model exact o pictura facuta in vremea in care traiau Iisus si Sfanta Maria. Deci nu e chip cioplit, erau autentice. Dar acum iti dai seama ca au fost prelucrate cu timpul si icoanele pe care le gasim acum sunt deviate de la subiect cam rau.

Parearea mea e ca nu e importanta icoana la care ne inchinam. Putem si sa nu avem nicio icoana. Conteaza sa te rogi. Nu cred ca e important nici daca zici nu stiu ce rugaciune invatata dintr-o carte. Eu sunt de parere ca tot ceea ce conteaza e sa vina din suflet si sa ajunga acolo unde trebuie, cu cele mai sincere intentii.

| Himura a răspuns:

Sti frate, stau si ma intreb, oare tu n-ai p-acasa vreo poza cu mama ta, ori cu tatal tau, ori cu cine ti-e tie drag, si atunci cand ti se face dor de careva din ei, nu te uiti tu la ea sau o saruti ca pe amintirea care tine vie in tine dragostea fata de persoana respectiva. Tot asa si noi avem in Sfanta Biserica poza Tatalui nostru, Fratelui nostru, Prietenului nostru, Mamei noastre, etc, de care ni se mai face dor, caci razvratindu-ne, am plecat de acasa si ne-am ratacit si acum nu prea mai gasim drumul inapoi. Si atunci, privindu-I ne indreptam gandul catre Ei, stiind ca ne aud si ne vad, desi sunt departe si Ii rugam sa ne indrepte pasii nostri catre acasa.

| whitehair a răspuns:

In primul rand Dumnezeu este duh, spirit, iar Fiul este intruparea Sa.
In al doilea rand Cartile Sfinte ale omenirii se adreseaza unei civilizatii avansate din punct de vedere spiritual si tehnologic pentru a fi intelese corect "...si scrisoarea noastra catre voi nu e scrisa pe table de piatra sau lemn ci e scrisa in carne si sange..."-codul genetic-
In al treilea rand daca El a spus sa nu ne facem chip cioplit si sa nu ne inchinam acolo, noi de ce o facem, nu e clar?

| clau44 a răspuns:

Voi vă auziţi ce spuneţi!? Cum nu se ştie cum arată Fiul lui Dumnezeu!? Deoarece Apostolii L-au văzut în carne şi oase ca pe un Om, de aceia spune Iisus "Fiul Omului"! Dacă dotiţi să vedeţi prima Icoană zugrăvită de Apostolul Luca se găseşte în Biserica din Priscilia! Dar năframa (batista) care are Chipul Mântuitorului (când s-a şters pe faţă cu năframa (batista)) pe Drumul Crucii? Icoana nu poate fi chip cioplit deoarece în aceea vreme foarte puţini ştiau să citească şi să scrie, dinte Apostoli Luca ştia să scrie deoarece în Faptele Apostolilor scrie "vă salută Doctorul vostru drag", chiar el a zugrăvit şi pereţii Bisericilor (deoarece şi cea mai veche Biserică din lume descoperită datând din anul 33 - 77, are picturi reprezentând pasaje din Evanghelie)! Icoana nu poate fi chip cioplit, deoarece Fiul lui Dumnezeu a fost văzut de Apostoli, şi pe lângă reprezintă întâmplări reale din viaţa Mântuitorului Iisus Hristos, din acest motiv Icoana iese de sub "chip cioplit", care pentru Icoană nu are sens, deoarece chipul cioplit este doar o imaginaţie, dar Icoana sunt întâmplările reale ale Fiului lui Dumnezeu!
Iisus Hristos a fost văzut de Apostolii, în carne şi oase, şi de foarte mulţi oameni!

| clau44 a răspuns:

Voi blasfemitorilor, oare Moise nu a făcut Heruvimii tot icoane? Oare ortodocşii se închină la Icoane? Nu cumva idolul este: omul, stelele, păsările, animalelele, stelele, pe care pagânii le considerau ca fiind Dumnezeu. Pe cine aţi auzit zicând de Icoană că ar fi Dumnezeu? Când ne rugăm în faţa Icoane spunem cumva Icoană ajută-mă? NU! Spunem Domane ajută-ne.
Când a fost Iisus în Templu de ce nu a scos Icoanele din Templu (Heruvimii)?
Oare nu sunte după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu? Oare Iisus Hristos nu a spus: "Cine M-a văzut pe Mine, pe Tatăl L-a văzut"?
Apostolii L-au văzut şi în vremea aceea oamenii nu ştiau carte, datorită acestui fapt Apostolul Luca (fiind Doctor şi ştia şi zugrăvia), a hotărât să zugrăvească pe pereţii peşterilor (care au ajuns Biserici) şi pe pânză pasaje din Evanghelie. Din acest motiv Icoanele se mai numesc şi "Biblia celor neştiuitori de carte".

| yuli10 a răspuns:

Omul nu se inchina la icoana ci la ce, sau pe cine reprezinta ea.

| vivi_6895 a răspuns:

Nu te inchini la icoane ci la Sfintii care sunt pictati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Porunca din Biblie se refera la faptul ca nu trebuie sa ne inchinam la vreo zeitate sau sa slujim un animal. cum faceau vechile popoare. Insa noi ne inchinam la icoane pentru ca sunt dupa chipul si asemanarea Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stylish, daca nu te superi te-as corecta; omul este facut dupa chipul si asemanarea Domnului. Icoanele sunt doar viziunea unui artist despre sfinti, Isus, rai etc. Tare multe icoane cu chipul Lui dar nici una la fel, de ce? Pentru ca nu stie nimeni cum arata Domnul, dar artistii isi pot imagina un chip si sa picteze o icoana deosebit de frumoasa. Aceasta nu este sfanta, este doar un omagiu adus lui Dumnezeu. De ce as pupa un lemn, sticla si uleiuri? Cred ca de acum tot TPU stie ca sunt crestina practicanta, dar nu habotnica, asa ca ma poti crede. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca-ti aduci aminte; sfantul ioan care a scris apocalipsa, cand s-a intalnit cu ingerul Domnului a vrut sa i se inchine.si acesta i-a spus; ferestete sa faci una ca aceasta. eu sunt un impreuna lucrator cu tine.Domnului trebuie sa i te inchini.deci cum sa te inchini unei icoane cand insusi ingerul nu permite sa te inchini lui? el insusi fiind un slujitor al Domnului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oliana sunt de acord cu tine. Insa m`am referit la faptul ca noi nu ne inchinam la vreun animal sau altceva laughing Ci lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prezentza icoanelor in biserici si in casele noastre ne ajuta sa dialogam cu dumnezeu si sfintii Lui care sunt pictatzi pe acestea. icoanele sunt reprezentari sensibile ale lui dumnezeu si ale sfintelor. sfantul Vasile cel mare a spus:"Cinstea adusa icoanei se indreapta catre cel infatisat pe icoane", nu catre materia din care este facuta aceasta. icoanele nu sunt chipuri cioplite ci niste capodopere ale omului in care sunt reprezentatzi anumiti sfinti.noi ne inchinam la ceea ce reprezinta icoana, ce simbolizeaza ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fericiţi vor fii cei care vor păzii poruncile Domnului şi cei însetaţi după adevăr căci a lor va fi împărăţia cerului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apostolu Luca a pictat chipul maicii domnului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si icoana este un chip cioplit, deorece cand domnul ne-a dat limba sa vb direct cu el insusi de ce sa ne inchinam la realizarea unui pictor care mai stiu eu injura bea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Www.icoana.eu

| miha_3066 a răspuns:

Pentru.cei care ii intereseaza adevarul sa citeasca:Romani cap.1/22-32,Isaia 44/9-11,Iata cum ni-l descrie biblia pe Domnul Isus in Isaia cap.53/1-2 cum dar il vedem in icoane frumos cu ochii albastrii etc. Exista un singur domn un singur mijlocitor cine se inchina in duh si in adevar se inchina negresit lui Dumnezeu.Sa ne ajute Domnul la toti