| dodotudor a întrebat:

Care este planeta din centrul galaxiei noastre pamantul sau soarele? Va rog am nevoie pentru scoala! Primu ia o FUNDA mare ^.^

Răspuns Câştigător
| Diavolcata a răspuns:

Soarele happy
Succes!

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În centrul sistemului nostru solar se află, evident, astrul principal: Soarele (bănuiesc că la asta te-ai referit).

Deşi unii oameni m-ar contrazice:
http://youtu.be/ZLdcVG9aUYQ

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Pai cred si eu ca te-ar contrazice. Cum sa fie Soarele in centrul GALAXIEI?

| Inferno a răspuns:

Luna.

| Inferno a răspuns:

Primo,galaxia noastra are in centru cel mai probabil o gaura neagra.
Secundo, in cazul in care te refereai la sistemul solar nu pot sa-ti acord decat o varsta cuprinsa intre zero si cinci ani. Geocentrismul inca mai este considerat corect?
Tertio, Soarele nu este o planeta.

| Mădă0611 a răspuns:

In centrul galaxiei nu se afla nici Pamantul, nici Soarele. Soarele e in centrul sistemului stelar, e o mare diferenta.

| Lizzu a răspuns:

Galaxia nu are o anume planeta in centru...
Pentru ca galaxia e un conglomerat de mii de planete.Nu este doar una in centru.
Cum a spus si Mada, Soarele e centrul sistemului solar si atat, nu in centrul intregii galaxii...

| relian a răspuns (pentru Lizzu):

Pai sa vedem.Eu zic capamintul se afla in centru, dar nu centrul galaxiei ci in centru universului.Asa spune biblia deci Dzeu a facut prima data pamintul si ca urmare tot ce sa creeat ulterior a fost in jurul primului lucru creat nu? Asa ca pamintul este buricul tirgului.Restu se afla dejur imprejuryul pamintului, ca urmare toate se rotesc in jurul nostru.

| Lizzu a răspuns (pentru relian):

Tu poti sa crezi ce vrei, eu nu cred asa ceva.
Nici o planeta nu este in centrul galaxiei. Gresim cand ne consideram prea speciali, buricul Universului noi si numai noi.

Nu este asa.
Dintre miile de planete populate in univers, nu este Pamantul centrul Universului.

| relian a răspuns (pentru Lizzu):

Am specificat conformcu dogmele crestine cu biblia asa ar sta situatia.Acum cao fi sau nu e alta poveste.Din pct de vedere stiintific normal se spune altceva.Dar tot teorie este ca sin cazul bibliei.Eu nici atit nu cred ca sintem in mijloc, doar spuneam asa ca idee.Referitor la specialnu e vorba de asta.E vorba atunci cind faci referire la ceva te consideri peundeva pe la miloc, de la tine pleaca totul in jur.Si cum nu avem si nu stimce mai e prin univers uite asa ne consideram speciali.Deci am putea spune ca ne aflam in centrul; universului nu a galaxiei.Stii cind faci o harta de ex stelara cum o faci? Iei pct de referinta pamintul dupa care de jur imprejur incepi sa explorezi si sa maresti acea harta ca un cerc in jurul nostru.Si daca universul este imens si nu prea ii poti da de cap normal ca noi sintem in mijloc.Ei ce spui?

| HueyFreeman a răspuns (pentru relian):

Doar un extract din VSauce, despre centrl universului.

http://www.youtube.com/watch?v=DsXsJtOQnTY

| Lizzu a răspuns (pentru relian):

Da, adevarat ca pleci de la un punct de referinta pe care il cunosti, in cazul asta fiind Pamantul, planeta noastra.

Dar in cazul obiectiv, daca privesti totul din afara, de undeva de sus...nu suntem cu nimic mai speciali si nu ne aflam in centrul galaxiilor.

Eu asta cred.

| relian a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cam acelasi lucru l-am spus si eu, insa am facut referire la pamint la noi oamenii. Iara tipul ala mai bate si campii citeodata.Am mai vazut o chestie cu el cind spunea ca lucrurile nu se ating pentru ca atomii au electroni la exterior.Cu alte cuvinte spunea el noi nu atingem nimic concret.Dar batea cimpii ca este departe de adevar. Electronii da sint la exterior insa ei fac parte din ceva din acel atom care este de faptneutru din pct de vedere electric, ori magnetic, deci asa luat separat asa sar parea, la prima vedere dar trebuie sa stii si chestii elementare.Asa ca VSauce asta nu stiu cit stie el, dar uneori este cam [pe linga.

| relian a răspuns (pentru Lizzu):

Iara noi cum nu putem privi nicidecum din afara si stam aici pe acest pamint atunci sintem mai aproape de chestia asta, ca urmare putem spune ca sintem in centrul universului.Cind om putea sa privimdin alta parte atunci om mai vedea.Deci chestia cu privit din afara este subiectiva deocamdata. Obiectivi sintem sau ce privim acum.Eu asta cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca ne aflam in Calea Lactee, iar in centrul galaxiei se afla o presupusa gaura neagra.
Vazusem un documentar in care iti scoteau aia ochii ca la orbi: "we are here, on our galaxy" si eram cam departe de centru.Fock'it!

Răspuns utilizator avertizat
| SoundTHeWave a răspuns:

Soarele nu este o planeta ci o stea, el este centrul sistemului nostru solar. In centrul galaxie se presupune ca exista o gaura neagra imensa, dar nu s-a dovedit nimic concret cu toate ca toate indiciile conduc sprea asta.