| AC4S4 a întrebat:

Care este ramura stiintei care va place cel mai mult?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Psihologia,Neurostiinta,Biologie,Chimie,Fizica,Astronomia imi place tot ce inseamna stiinta, matematica e o stiinta exacta e si singura care nu poate fi pusa sub semnul indoieli, stiinta este descoprirea naturii
Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Crearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunoștință științifică

| AC4S4 explică (pentru RAY):

Exista totusi o ramura care sa-ti placa mai mult decat celelalte?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Psihologia dar se intersecteaza cu Neurostiinta, fiecare stiinta e frumoasa, medicina fara teoria evolutiei nu ar putea functiona, savanti nu ar putea lupta impotriva unui virus daca nu ar avea habar de evolutie

| T0T a răspuns:

Matematica și informatica.

| SG1995 a răspuns:

Psihologia,pshiatria, psihopatologia, criminalistica, medicina legala, astro-fizica, biologia.

| GoldenZenith a răspuns:

Biologie și puțină chimie.

| Caro34 a răspuns:

Medicina, chimia, psihologia... sunt interesante si aplicabile in studiul cel mai complex: OMUL! Numai bine!

| BlackRose03 a răspuns:

Astronomia.

| CleanHeart a răspuns:

Psihologia
My life

| drutzix a răspuns:

Fizica - iar din asta astrofizica si fizica particulelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta despre Dumnezeu.

Apoi astrofizica, informatica, cosmologia, astronomia, matematica, fizica, chimia, biologia, biofizica, biochimia. happy

Si da, unora le place politica, comertul, popia, calugaria, medicina, instruirea, invatamantul, educatia, psihologia, neurologia, cultura, sportul, arheologia, geografia, geologia, istoria, filosofia, jurnalismul, sefia, moda, playboy, industria pornografica, agricultura, muzica, actoria, ingineria, arta, dansul, circul, magia, etc. si toti ajung la un loc adica la 2 metri sub pamant fara nici o speranta dupa moarte ignorand stiinta despre Dumnezeu.

| missfatadelatara a răspuns:

Biologia practică big grin

| Alexul99 a răspuns:

Astronomia, mi se pare fascinant ca putem afla lucruri despre acest univers in care traim.

| AleexisViol3t a răspuns:

Matematica, psihologia, biologia imi plac

| iamanonima a răspuns:

Matematica, pentru că ea e baza majoritatatii celorlaltor științe, zic eu. Tu ce preferi?

| AC4S4 explică (pentru iamanonima):

Tot matematica, dar din alt motiv. Stiintele naturii sunt si ele frumoase, dar nu m-au atras niciodata suficient.

| RAY a răspuns (pentru iamanonima):

Baza celorlalte științe sunt doveziile care le sutin nu matematica, Darwin nu a descoperit selectia naturala prin matematica

| iamanonima a răspuns (pentru RAY):

Celorlaltor*. Iar mă urmărești?laughing)

| RAY a răspuns (pentru iamanonima):

Peste tot