| gabrielutzu a întrebat:

Care este rostul de a aduce pe lume copii?
Care este sensul procreerii?
Oare doar pentru a perpetua o specie degenerata si cazuta in mizerie, pentru a o mentie vie?
Oare atunci cand cineva aduce pe lume un copil nu da cumva dovada de egoism si reavointa?
Se stie ca odata adusa pe lume o fiinta umana este automat condamnata la suferinta, mizerie, foamete, lipsuri, iar mai tarziu OBLIGATORIU la boala si la moarte, uneori in cele mai grele chiniuri.
Asta daca nu moare mai intai in accidente, sinucideri, crime.
Sau mai rau, daca nu ramane paralizata, nu orbeste sau nu-si pierde vreo mana sau vreun picior...
Multi copii(din ce in ce mai multi) inca din start pornesc cu stangul in viata, nascandu-se cu tot felul de deficiente, handicapuri, boli cronice grave.
Intrebarea ar fi: De ce ii place omului sa perpetueze suferinta?
Foarte multi din ziua de azi au ca zicala preferata "mai bine nu ma nasteam", de ce?
Nu ar fi mai bine ca sa se dea o lege la nivel mondial in care sa se interzica perpetuarea speciei umane? Suferinta umana sa se incheie cu aceasta ultima generatie si in maxim 100 de ai Pamantul sa devina ceea ce a fost inaintea aparitiei speciei umane, adica un Paradis?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai Dumnezeu decide daca meritam sa traim, daca o sa mai traim, daca o sa mai fie suferinta etc.

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ar fi o idee cu legea aia, dar asta ar crea o revolutie; cati oameni isi doresc sa moara? Mie, una, imi place sa traiesc. In ceea ce priveste aducerea pe lume a copiilor, are loc din 2 perspective: cea a parintilor echilibrati, impliniti, cu o relatie ok si o perspectiva frumoasa despre viata, pe care vor sa o imparta cu copiii lor si una din perspectiva parintilor... mai putin echilibrati, care isi doresc un copil ca sa isi ocupe timpul, sa isi refaca relatia (chiar am vazut un sfat de genul asta pe site zilele astea; sa lesin, nu alta!; sa ai un copil aduce si mai multe griji, mai multa responsabilitate, mai multa oboseala, deci trebuie' sa ai un cuplu armonios ca relatia sa faca fata, nicidecum unul deja pe picior de dezintegrare), pentru ca societatea ii preseaza, pentru ca au auzit ca scopul femeii e maternitatea etc. Sunt multe motive pentru care oamenii fac copii. Dar tu poti sa nu faci si in felul asta ajuti un pic la disparitia speciei umane.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Sta in ADN-ul nostru (si a altor specii) sa ne perpetuam genele. Asta ar fi cea mai simpla justificare din punct de vedere biologic. Atunci cand societatea traieste in "mizerie" (boli, conditii precare, conflicte), este mai rentabil din punct de vedere biologic sa faci mai multi copii ca iti vor supravietui doar cativa. Asa se si intampla in societatile slab dezvoltate, unde o femeie naste peste 7 copii, dar supravietuiesc 2.
Odata ce societatea prospera, se investeste in calitate si nu in cantitate. De aceea in Europa, US si alte tari civilizate rata demografica este foarte scazuta, sau chiar este in declin (Europa are cel mai mic indice), iar media de copii pe cap de familie este mult sub 2.
In prezent traim in perioada cea mai prospera din istoria civilizatiei umane, si calitatea vietii se imbunatateste continuu.
In trecutul nu prea indepartat, speranta de viata nu depasea 30 de ani, puteai muri de la orice boala usoara pentru ca nu existau antibiotice, existau razboaie sau conflicte interne, exista sclavagism, samd. A spune ca specia este degenerata, este doar o falsa "acuzatie".winking
In tarile civilizate, sansele ca un copil sa aiba o viata buna sunt foarte mari. De fapt, ca el sa fie bolnav, chinuit sau sa aiba vreun handicap fizic sau mental, se intampla doar in cazuri exceptionale. Bineintels ca la populatie de peste 1 miliard de oameni, cati traiesc in tarile civilizate, aceste cazuri par multe (mai ales daca le vezi la stirile de la ora 5). Insa statistic, e doar un procent aproape nesemnificativ de copii suferinzi. Si exista tot felul de organizatii si programe de protectie sociala care fac ca acesti copii sa sufere mai putin.
A da o lege la nivel mondial sa nu se mai faca copii, as asemana-o cu ingradirea libertatilor individuale sau cu eugenia. Eugenie, care istoric vorbind a facut milioane de victime in numele ideii de a avea oameni mai buni sau mai perfecti.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu as fi regretat daca parintii mei nu m-ar fi adus pe lume, deci nu consider ca viata este mizerabila, depinde cum o vezi si cum ti-o faci. Cati copii sarmani nu au devenit cineva in viata? Doar pentru ca au avut vointa! Viata este prea frumoasa pentru a nu aduce copii pe lume.

| gabrielutzu explică:

Nu prea s-a inteles ideea de unde am pornit...cateva replici...
Nu am zis ca oamenii si-ar dori cumva sa moara am zis doar ca oamenii, prin aducerea pe lume a unei noi generatii perpetueaza moartea si suferinta, prin faptul ca acei oameni de generatie urmatoare se vor imbolnavi si vor muri.
Nu am zis de cei ce suntem, ci doar ce rost au cei ce vor veni?
Si da, acea fiinta umana care vine pe lume are sansa de a se bucura de viata, a rade, a face misto de altii, de a iubi si de a fi iubita, nu zic nu, dar mai apoi vine vrand-nevrand si reversul...boala(chiar si la batranete), suferinta si mai apoi moartea.Ideea este: Punand in balanta cele doua situatii, ideea ar fi, merita sau nu merita sa te nasti?
Multi zic ca viata este doar o mare iluzie, te nasti, traiesti si apoi dispari in neant...merita "efortul..."?
Repet, nu am zis nimic de generatiile deja aparute, oricum noi nu mai avem ce face, ne convine sau nu trebuie sa traim, sa ne inbolnavim(mai devreme sau mai tarziu toti ne imbolnavim de ceva) si mai apoi sa murim...
Eu ma refeream la cei ce vin din urma pe care OBLIGATORIU ii condamnam la aceleasi etape prin care vom trece si noi...boala,suferinta,moarte...merita?
Draga kk1ss, psihologul nu are ce sa-mi faca, daca va gandi logic si realist, nu idilic, va ajunge la aceleasi concluzii ca si mine, si da, nu toti VOR sa moara dar toti TREBUIE sa moara...iti convine sau nu, asta este si n-ai ce face...
eileen, asa gandesti tu acum ca viata e frumoasa, dar sa vad, doamne fereste, sau peste cativa zeci de ani vei gandi la fel...eu,petrecandu-mi o mare parte din timp printre bolnavi(care si ei au avut la un moment dat aceleasi "ingrediente", tinerete, frumusete, odata cu boala si-au schimbat radical viziunea asupra vietii(nu confunda acceptarea destinului cu zicala "viata e frumoasa..."
Draga selfhelp, situatia e cam total inversa fata de cum o prezinti tu... odata cu avansarea civilizatiei, viata s-a degradat nu a crescut calitativ, hrana modificata genetic si aditivii(conservantii) din ce in ce mai agresivi si toxici au nenorocit viitorul acelor tari.ai intrat tu vreodata intr-un institut oncologic pentru copii din Germania(de exemplu) sa vezi ce este acolo? Sau macar intr-unul cardiologic? Banuiesc ca nu.
Adevarul este ca MAJORITATEA copiilor nascuti in aceste tari asa-zis 'civilizate"(eu le numesc puternic industrializate si cu un grad urias de poluare) sufera de o afectiune sau alta...
Dominante sunt: Cancerul(princ. leucemia), Obezitatea cronica( cu grad fff de riscuri cardiovasculare), Insuficiente respiratorii cronice(astm in forme ff grave uneori mortale), si multe altele...de afectiunile psihice nici nu mai vorbesc.
Adevarul este ca dpdv fizic, copii "vestici"(si la noi vine stati fara grija) sunt ori obezi, ori disproportionati.
Rasp pentru 44... da, specia umana este untr-un proces de degenerare din ce in ce mai mare, cu sanse de autodistrugere

| gabrielutzu explică:

Am intrat pe http://www.vhemt.org/roindex.htm si mi se pare chiar niste lucruri interesante si care merita atentie.
Intr-adevar, cu cat se nasc mai multi oameni, cu atat insasi aceasta specie se indreapta spre dezastru...in cativa zeci de ani populatia lumii va atinge ZECE MILIARDE de oameni, care le trebuiesc loc si mancare unde sa traiasca...
iar inmultirea oamenilor duce automat la extinctia celorlante specii din jurul nostru, animale si plante, deoarece aceasta inmultire necesita un spatiu din ce in ce mai mare si asta inseamna defrisare, poluare, extinctie pentru alte specii, distrugere a naturii...
Sincer nu as vrea ca peste o suta de ani, Pamantul sa nu fie altceva decat o mare de oameni, fara paduri, fara oceane(curate), fara aer respirabil plin de masini, gaze de esapament, mizerie, boli...nu vreau ca un astfel de viitor sa existe.
Realitatea este ca omul este SINGURA SPECIE DISTRUCTIVA SI AUTO-DISTRUCTIVA din Univers, si doar prin disparitia acestei specii viata va mai avea o sansa.

| kh1ss a răspuns:

Nu. pentru ca odata ce ai dat viata unui mic omuletz, nu este condamnat sa traiasca in suferinta, nu totii copii sunt bolnavi, nu toti copii traiesc in saracie, nu toti copii sufera, unii au o copilarie fericita, au o viata implinita, de ce vrei sa le strici si lor fericirea? nu toti vor sa moara... si tie iti recomand un psiholog... nu vreau sa mi-o iei in nume de rau dar asa poate ti-ai mai schimba parerea despre aceasta lume

| alina_8976 a răspuns:

O fiinta este condamnata la lucrurile acestea rele, numai daca vrea.sincera sa fiu, sunt dezamagita cand vad cum gandesc unii oameni. este foarte deprimant. v-ati pierdut speranta, credinta, nu sunteti constienti de propriile voastre puteri, cu alte cuvinte, sunteti lasi. unde e bucuria aia de a trai chiar si cand nimic nu merge bine? unde e speranta aia ca va fi bine? (pentru ca oricum va fi bine, doar ca va place sa va plangeti de mila). unde va sunt ochelarii? sunteti atat de orbi incat nu puteti vedea cat de minunata e viata? nu puteti vedea ca vi s-a dat minunea de a trai, pentru a va bucura de tot ce inseamna viata? Citand pe Cartarescu,"oare mi s-a dat minunea de a trai doar pentru a fi sofer de autobuz?"sau alte lucruri. Mi-as dori atat de mult sa stiu cum pot schimba aceste pareri despre viata, pentru ca am incercat cu multe persoane, si nu prea mi-a iesit.Am incercat sa ii conving, dar. e partea cea mai grea. Asa ca, daca poate cineva sa ma ajute, as fi recunoascatoare.

| 44-mytel a răspuns:

In primul rind, de ce consideri ca specia umana este degenerata? ceace ai invocat tu aici este cu totul altceva si fac parte din VIATA.

| Xulescu_6752 a răspuns:

Saracu` de tine...mai bine du-te la psiholog inainte de a ajunge sa te sinucizi din cauza suferintei de pe planeta. Odata o fiinta nascuta, ea are sansa de a se bucura de viata, de a rade, de a iubi si de a fi iubita, nu doar sa aiba o viata plina de suferinta. Asa ca mai bine da-ti tie o lege la nivel psihic de a incerca sa te si bucuri de viata. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super intrebarea!winking Ai o imaginatie bogata si imi place cum gandesti... dar mai gandeste-te ca sunt o gramada de oameni carora le place viata si isi doresc din tot sufletul sa aiba un copil... daca se nasc cu deficente asta este pentru ca asa a vrut Cel de sus deci nu-ti mai face atatea griji pentru altii si incearca sa vezi viata altfel...am avut si eu momente in care m-am descurajat si am crezut ca nu merita sa traiasti dar mi-am dat seama ce oameni minunati am langa mine... dar sincer mi-ar place si mie sa se dea legea asta, insa e cam imposibil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu noi am adus suferinta in paradis.ci satan cu inselatoria lui.as intreba intai copilul daca vrea sa se nasca in familia mea, dar nu se poate.nici nu este o scoala care sa te invete sa fii parinte.mai bine nu ma nasteam. bun era mai bine. dar daca te-i nascut trebuie sa-ti chemi singur pedeapsa? in viata trebuie sa ai rabdare sa lupti sa supravietuiesti si sa lasi in urma ta o lume mai buna decat, cum ai gasit-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija la ce spui ca deja ti s-a conturat profilul psihologic.asa s-a nascut si Hitler si, nu-mi vine sa cred ca a perpetuat fericirea la care visezi.Iti recomand ca in momentul conceperii primului copil intre tine si partenera sa fie o unitate perfecta atat fizic cit si sufleteste astfel incit sa salvezi viitorul de condamnarea mai sus amintita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebarea asta, si variantele pro si contra vor exista intotdeauna.Mai ales pro si nu contra...Ideea e ca si eu la 32 de ani, nu-mi doresc copii. E ciudat cand ma gandesc ca in urma cu ani nu gandeam la fel.Acum sunt casatorita, sotul meu asteapta ca familia sa "evolueze" "sa ne implinim ca si cuplu", dar...iti dau dreptate...pentru ce? Am eu o viziune mai pesimista despre lume si viata. Iubesc copiii, lucrez cu ei, dar nu cred ca il voi putea aduce pe lume pe al meu, tocmai din considerentele de care vb tu.Omenirea e in cadere libera, sensul de mers e gresit, asa ca, mai bine nu.