| WR104 a întrebat:

Care este scopul vietii tale, de ce traiesti, pentru cine sau pentru ce?

Răspuns Câştigător
| akadeaa a răspuns:

Pentru lucrurile marunte care imi fac viata mai frumoasa.
http://www.youtube.com/watch?v=1jWDQN0h8xA

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cautarea scopului vietii a framantat mintile oamenilor timp de mii de ani. Punem intrebari egocentrice cum sunt:Ce vreau eu sa fiu? Ce trebuie sa fac cu viata mea? Care sunt idealuurile mele, visurile mele cu privire la viitorul meu? Nu poti afla scopul vietii tale incepand sa iti concentrezi atentia asupra asupra propriei fiinte.Trebuie sa incepi cu Dumnezeu, Creatorul tau.Tu existi numai pentru ca Dumnezeu a vrut sa existi.Numai in Dumnezeu ne putem gasi originea, identitatea, importanta, scopul, ratiunea existentei noastre si destinul nostru.Tu ai fost creat pentru placerea lui Dumnezeu.Ca sa ne asemanam cu Hristos.Sa fim sfinti.Ai fost modelat pentru a-I slujit lui Dumnezeu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Traiesc pentru Dumnezeu si pentru familia mea, iar scopul meu e sa ma mantuiesc in primul rand si sa fiu implinit si fericit cu adevarat, sa am o familie si sa ma bucur cu adevarat de viata(si nu, nu prin cluburi si prin betii).La multi ani!

| WR104 explică (pentru AvalohAlyn):

Multumesc pentru raspunsul tau.
O zi frumoasa, la multi ani!

| harciog a răspuns:

Pai daca respir involuntar, ce naibii sa-mi pun atitea intrebari?

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu trăiesc pentru absolut nimeni şi nimic.
Trăiesc doar pentru că m-am născut, şi vreau să văd şi să fac cât mai multe chestii. Nu prea am de gând să las ceva în urmă, prefer să trăiesc "degeaba", doar pentru mine.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu am un scop precis.
Am o imagine vaga cu privire la viitor, stiu cam ce situatie vreau sa am peste cativa zeci de ani, dar nu m-am gandit la detalii. Astea se vor contura cu trecerea timpului.

| Siracuzia a răspuns:

Hmm...bună întrebare.O să mă străduiesc să îţi răspund cât mai sincer şi răspicat.
În primul rând,am primit o viaţă,de aceea trăiesc.
În al doilea rând,trăiesc pentru a ieşi din anonimat,doresc să mă afirm,după părerea mea, viaţa e asemenea unei săli de teatru. Publicul numeros, iar pe scenă, cei care s-au străduit să se facă cunoscuţi, care au luptat pentru ceea ce sunt.Doresc o carieră strălucită,să demonstrez că sunt bună în ceea ce mi-am ales să fac în viitor.
În al treilea rând,deşi viaţa nu e aşa dreaptă şi roz,cum mi-o doream,cu ghilimelele de rigoare,trăiesc pentru că sunt sigură că mai devreme sau mai târziu, lucrurile se vor îndrepta.
Şi în final, trăiesc ca să mă bucur de ce ne-a oferit Dumnezeu, de toate lucrurile frumoase din jurul nostru, aparent banale.

| anss23 a răspuns:

Chiar daca acum nu pot spune ca sunt fericita sau ca am un anumit scop in viata, traiesc in ideea ca in viitor voi gasi acel scop si voi incepe un "capitol" mai bun al vietii mele.day dreaming

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Eu sunt obligat sa traiesc.Crezi ca mi-am dorit asta?

| WR104 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu prea conteaza daca ti-ai dorit ci daca iti (mai) doresti.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru WR104):

Daca tot e rotunda viata, fara deformari, de ce nu?

| DenisIonut01 a răspuns:

Traiesc pentru ca m-am nascut si nu am tupeul sa ma omor ^_^

| adinaciosescu a răspuns:

Scopul vietii? Hmm, este acela de a atinge urmatorul tzel... apoi urmatorul, si urmatorul.Scopul este de a trece frumos prin aceasta viata, de a realiza ceva de pe urma ei si de a ne simti bine in acelasi timp.Scopul vietii este acela de a iubi.Caci fara iubire, sub diversele ei forme, practic nu ar mai exista viata.

| RAY a răspuns:

Nu exista scop, si doar scopuri, cu fiecare pas facut in viata am terminat un scop, si tot asa

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html
Trebuie sa traim pentru Dumnezeu (Elohim).
Asta e rostul nostru.
http://www.biblestudy.org/basicart/why-man.html
Dumnezeu a vrut o familie si a creat omul.
GOD CREATED US FOR HIS GLORY
(Isaiah 43:1-7)
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahweh)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yeshua (Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad langa demonii lui.
Nu putem sluji la 2 stapani(matei :24)
http://www.youtube.com/......?/playlist

http://stirileprotv.ro/......l/60532034

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:Rai sau Iad
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu."
Romani 14:11

| TheStory a răspuns:

Inca ma gandesc la asta, insa nu cred ca nu voi gasi un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu traiesc pentru nimeni. Scopul meu, ca al oricarui om, este acela de a muri. Perpetuarea speciei? Nu suntem deja prea multi? Cred ca acesta nu mai este demult un scop, este mai mult un blestem.

| Alexandru98 a răspuns:

Viata trebuie traita la maxim intr-o anumita masura

| DeidaraXR1 a răspuns:

Pai de mic cand incepi sa vezi ce este viata iti stabilesti un punct in viata, un checkpoint sa zic asa. Cand eram mic tata imi spunea ca cea mai puternica masina este Lamborghini si ii spuneam ca vreau sa imi cumpar si eu cand o sa fiu mare. Acum am crescut, vreau sa ma fac butonier la tastatura(IT) si chestii mai private care nu le pot zice. In concluzie traiesc sa ma fac pe mine si pe cei apropiati mie fericiti.

| Prunela a răspuns:

Fiind o masochista, traiesc pentru o singura persoana pe care oricum nu o pot avea. Am fost practic obligata sa traiesc, si nu am tupeul necesar sa schimb asta.Si oricum nu prea are sens sa ne pierdem mult timp meditand la scopul vietii, fiindca oricum nu e sigur ca o sa fie cum ne asteptam.

| WR104 explică (pentru Prunela):

De ce nu o poti avea si daca e asa cum zici de ce mai traiesti pentru acea persoana, de ce nu incerci sa traiesti pentru tine sau pentru alta persoana?

| Prunela a răspuns (pentru WR104):

Pentru ca sunt o masochista, fara control de sine.

| WR104 explică (pentru Prunela):

In privinta asta ne asemanam, incearca totusi sa recapeti controlul.
Numai bine!

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Majoritatea au raspuns foarte vag..altii vor sa se omoare..pentru ce? Ceva imi spune ca si tu ai ganduri din astea asa ca iti voi raspunde asa: Nu face asta, gandeste-te daca vei muri unde te vei duce? cum ti-ai trait viata pe acest pamant? te-ai gandit vreodata ca ai nevoie de Dumnezeu? El iti poate veni in ajutor mai mult decat orice nimeni nu te poate ajuta mai mult ca El. Dumnezeu ti-a dat viata ca sa o traiesti pe placul Lui.Eu personal am o relatie cu Dumnezeu si el e mai mult decat orice si il simti in viata ta, incerca sa gasesti o Biblie citeste din ea, si descopera ce a facut dumnezeu pentru tine si cat de mult a suferit ca tu, ca noi, sa fim ai lui.am doar 14 ani si dumnezeu mi sa descoperit, si nu numai mie si multi altora care au cautat adevarul.Te-ai gandit vreodata unde duce aceasta lume? crezi ca daca te sinucizi te duci in rai? nici gand realitatea este ca desi multi se amagesc cu mersul la biserica din tot felul de sarbatorii o fac in zadar fiindca nu asta vrea dumnezeu de la ei, si mai e ceva intodeauana dumnezeu iti doar ce poti duce adica greutatile pe care le ai sunt in masura in care le poti duce! Multa intelepciune! Pot sa iti raspund la multe intrebari legate de acest lucru iti voi putea raspunde din experienta personala dar si a celor pe care ii cunosc! Crezi ca Dumnezeu te-a condamnat..NU! Cu El poti trai o viata fericita, familie tot ce iti doresti..si te vei simti implinit total [majoritatea iti cauta fericirea in femei si tot felul de lucruri si desi realizeaza ca lucrurile astea nu le aduc implinirea sufletului!

| WR104 explică (pentru DAAAAAAAAAA):

Multumesc pentru raspuns, un nou an fericit!
Numai bine!

| angelicsin a răspuns:

Scopul vietii e viata insasi (si nu ma refer la actul de a traii) pentru ca viata e ceea ce faci din ea cu mainile tale si este acolo unde ajungi pe picioarele/spetele tale

cat despre mine happy

e o lume cidata, plina de ciudati si cidatenii de descoperi, explorat si exploatat si e fun happy

traiesc pentru mine si cei care imi sunt aproape
si sa scot din sarite pe cei care ma urasc

| Dope a răspuns:

Scopul vietii este acela se a-ti implinii visele, si bucuria realizarilor! De trait pentru cineva...Mi se pare absurd! Nimeni/nimic nu ar trebui sa fie cauza fericirii tale, si nici scopul pentru care traiesti! Ne nastem, traim, murim! Un ciclu perfect! Nu sunt eu o persoana foarte spirituala, dar sper ca am incercat sa ma exprim cat de cat. Un an nou fericit si o dimineata frumoasa!

| Xtal a răspuns:

Uneori am ganduri de sinucidere dar intervin mici,, bucurii'' irelevante dar care ma ajuta semnificativ. http://www.youtube.com/watch?v=z4hQG-XTVa4

| WR104 explică (pentru Xtal):

Multumesc pentru raspuns, sa nu cumva sa te sinucizi inaintea mea.
Numai bine!

| CichasEmo a răspuns:

Si eu ma intreb asta de multe ori, si nu gasesc raspuns.

| Turok90 a răspuns:

Perpetuarea speciei. Pentru că asta e ciclul vietii.

| charna a răspuns:

Existenta

| shinelikeastar a răspuns:

Am o conceptie crestina, si cred ca de aceea traiesc pregatindu-ma pentru Dumnezeu si pentru Rai.

| Bisea_Nicoleta_1996 a răspuns:

Cel mai de pret eu traiesc pentru familie, prietenii si cei dragi!