| AdrianBica a întrebat:

Care este viteza timpului prezent? Fiecare cuvant rostit la mai putin de o fractiune de secunda devine trecut. Care este durata prezentului? Cat timp un gest sau un cuvant vorbit este situat in prezent inainte de a trece in trecut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
Din cauza particulelor acelea de la experimentul acela de la granita Frantei cu Elvetia din 2008. In prezent suntem cu o minisecunda parca.

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Prezentul este in fiecare clipa ce se hraneste din viitor si se digera in trecut.

| danut a răspuns:

Prezentul este "momentul actiuni".

| Marcian a răspuns:

Prezentul este infinit de mic, dar exista.

| CM7YRE a răspuns:

Gandeste-te ca prezentul e mereu etern deroarece mereu exista "acum", trecutul e trecut si viitorul e viitor, nu poti masura timpul, daca intervalul stabilit de generatiile precedente ar fi o secunda, si osecunda in ziua de azi ar dura mai mult sau mai putin, nu inseamna ca e chiar asa, fiecaruia i se pare ce i se pare, si, cine stie, orice e posibil thinking

| DanielJackson a răspuns:

Viteza timpului e, surpriza... 0! timpul nu trece, nu se misca, nimic. oamenii au inventat teoria potrivit careia timpul trece, pentru a putea explica unele lucruri, a caror explicatie nu ne ajuta cu nimic.in realitate insa timpul sta pe loc sa zicem asa. poti tine ceva in mana cat vrei tu, de exemplu, si sa nu te uiti la ceas nici cand ai inceput sa tii acel ceva in mana, nici cand ii dai drumul, efectiv faci asta cat vrei, timpul nu trece. intri pe TPU azi, maine vei zice:am intrat pe TPU in trecut. dar poimaine ce vei zice, am intrat pe TPU in trecutul trecutului? sau peste o luna, un an, cum vei zice? prin urmare timpul nu trece

| ƦoyJoиЭsJR a răspuns:

Prezentul are o durata de mai putin de o secunda, deci dupa o secunda tot ce a fost devine trecut.(sunt profesor de fizica dar n-am vrut sati umplu mintea cu tot felul de chestii etc.

| autoboy a răspuns:

Aaa... eu as scrie un raspuns, dar pana o sa il citesti tu devine trecut. am si uitat raspunsul deja...

| 12345ok a răspuns:

Bine spus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ne apucam sa facem radiografia prezentului nu ajungem nicaieri pentru ca asa cum spunea-i devine aproape instantaneu trecut si n-ar fi timp decit pentru cuvinte care-si vor pierde sensul odata cu timpul.Prezentul dureaza exact atit cit reusesti sa fii tu insuti traind cu intensitate maxima. Durata lui coincide cu spontaneitatea fiecaruia de a fi deschis perceperii. Iar gesturile si cuvintele tot in perceptia fiecarui individ in parte isi au durata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clipa. clipa este durata prezentului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal cred ca prezentul este cea mai mica unitate de masura! Este o opinie personala, insa daca ne gandim ca orice facem in asa-zisul prezent trece imediat, aceasta afirmatie pare sa aiba sens!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o logica de suprafata, da,"timpul trce".Dar realitatea e, ca noi trecem prin timp. Timpul, nu numai pe terra exista, ci in tot universul. Daca "pamantul e "inghitit"de o "gaura neagra" inseamna ca timpul s-a oprit? NU! TIMPUL CONTINUA SA EXISTE VESNIC. Dragii mei. tel. 00306947794637