| Geanin a întrebat:

Ce este prezentu? Este foarte abstract, trece foarte repede, devine foarte repede trecut. Si foate repede vitorul devine prezent. Cam ciudat. Dar imi definsete si mie ce este timpul. Oare suntem programati in timim sa noi ne alegem propria decurgere a timpului? Oare timpul se opreste catodata si noi nu il simtim?

Răspuns Câştigător
| usuk a răspuns:

Notiunea de prezent este gresita; nu putem spune ca exista asa ceva, pentru ca nu exista...prezentul pe care il discutam noi se leaga de trecut si de viitor.el e mai mult ca o linie FOARTE subtire, despartitoare, dintre trecut si viitor

timpul: este o notiune care ne ajuta sa masuram deteriorarea lucrurilor[imbatranirea/oxidarea/samd]
nu puteam spune ca timpul este "ceva" palpabil

timpul nu se poate oprii in loc...NU se poate oprii in loc

13 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Timpul nu se opreste, el are ritmul, cursul lui insa tu poti sa te detasezi de el, sa nu te afecteze, sa fi undeva in afara lui;
doar prezentul exista si este practic infinit in el te regasesti tot timpul; trecutul il gandesti totdeauna din prezet, ii spunem trecut doar din modul nostru de percepere a timpului, liniar; viitorul este un potential si il creezi din prezent

| Kaℓi a răspuns (pentru Shammal):

Timpul nu trece, noi trecem prin el...

| Shammal a răspuns (pentru Kaℓi):

Dezvolta- ce vrei sa spui prin aceasta fraza

| Dreamer a răspuns:

Constientul tau realizeaza doar prezentul....trecutul existand sub forma de amintiri iar viitorul sub forma de presupunere si speranta conditionata de mentalitatea individului. Sau cum a zis Einstein mai pe scurt:,, Timpul este relativ''.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai baut de dimineata?

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa traiesti prezentul, sa faci totul stiind ca deseara vei muri este cheia mariilor realizari.

| Xenya a răspuns:

Prezentul dureaza doar o secunda, este in imediata apropiere a viitorului.

| Shammal a răspuns (pentru Xenya):

Dupa acea secunda? esti in viitor sau in urmatoarea secunda a prezentului?

| Xenya a răspuns (pentru Shammal):

Buna!
"In urmatoare secunda" a prezentului sau "in viitor" mie mi se pare ca sunt sinonime, adica reprezinta acelasi timp dar sunt spuse cu alte cuvinte. happy

| Mădălllinna a răspuns:

Prezentul este acel moment din afara timpului care uneşte trecutul cu viitorul. În acest prezent pot face apel la conştiinţă pentru ca momentul să devină real. Trecutul şi viitorul sunt însă iluzii.
Timpul nu trece, noi trecem prin timp happy

| BlackWaltz a răspuns:

Invata mai intai sa scrii, apoi poti incepe cate discutii filozofice vrei.

| iZberg a răspuns:

Poi timpul a inceput odata cu Big Bang, de atunci timpul a fost cel mai rau cu oameni, ia ambatranit si ia dus la moarte, dar in prezent nu mai este ca si in trecut (lupte, boli, etc) acum cel mai rau pentru oameni este imbatranirea dar nici o adata nu tei vei simti destu de batran cat timp viata ta este fericita

| LinaCobarstean a răspuns:

Nu prea stie nimeni clar care-i treaba cu timpul si modul in care curge.
de ce te-ai framanta cu probleme de gen? e bine ca te intrebi chestii dar ca unele iti mananca neuronii degeaba si in "timpul asta... timpul se curge si-l pierzi" laughing