| anonim_4396 a întrebat:

Care imi poate da definitia temperaturii in fizica?

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Temperatura se masoara in grade celsius/kelin sau fahrenheit, pe wikipedia gasesti cate ceva despre fiecare.

| relian a răspuns:

Uite o definitie, desi nu stiu daca este cea corecta sau daca te ajuta cumva.Am luat-o de undeva desi cred ca o explicatie mai simpla te-ar ajuta mai bine.Dar ai cerut definitie desi si tu ai gasi intr-o carte de fizica definitia temperaturii.Dar probabil nu ai o carte la indemina si voiai sa stii exact care este definitia data in carte nu asa definitii date de oricine pe net.Ei nici eu nu am o carte la indemina asa ca am intrebat pe cineva si uite cum suna o definitie a temperaturii, desi nu stiu daca este exact cea din carti... Temperatura este o marime fizica ce caracterizeaza gradul de incalzire a materiei, deci masoara intensitatea agitatiei termice a particulelor componente. Temperatura este o marime de stare locala a sistemelor fizico-chimice, ce se refera la echilibrul termic al lor. Doua sisteme sunt in echilibru termic, cand au aceeasi temperatura. Daca un sistem este in echilibru termic cu un al doilea sistem si acesta se afla in echilibru termic cu un al treilea sistem, atunci primul si al treilea se afla, de asemenea, in echilibru termic). Sistemele nu se afla in echilibru termic cand au temperaturi diferite, si cel cu temperatura mai mare va ceda caldura celui cu temperatura mai mica.

| Maxim96 a răspuns:

Temperatura este o marime fizica ce caracterizeaza starea de incalzire a unui corp/sistem de corpuri aflate in echilibru termic.