| Prezidentul a întrebat:

Care limba considerati ca este mai apropiata de romana: franceza sau spaniola?

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu cred ca limbi latine sint doar romana, spaniola si italiana, Franceza nu o vad nici cum ca fiind limba latina, desi ei tot trimbiteaza asta.Nu stiu pe ce criterii au stabilit ei ca franceza ar fi o limba latina, dar asta e o fi daca spun ei, desi eu ma indoiesc de asta. Vorba cuiva mai degraba chinez e mai aproape de romana decit franceza.

| sublime89 a răspuns:

Spaniola.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spaniola și Italiana.
De ce întrebi tocmai de franceză? Franceza și Română nu prea seamănă mai deloc.

| crytical a răspuns:

Orice in afara de franceza.Chiar si germana.

| soloangel01 a răspuns:

Eu cred ca spaniola este mai apropiata.

| BaiatDeGaşcă a răspuns:

Spaniola!

| Carla01 a răspuns:

Spaniola e mai apropiată de română, mie se pare uşoară şi o înveţi repede

| Dendoris a răspuns:

Ambele sunt pentru ca toate cele trei limbi ( franceza, romana, spaniola ) au aceeasi origine si anume limba latina.

E imposibil de raspuns la intrebare. Peninsula Iberica a fost si sub influenta musulmana pentru mult timp si unele chestii s-au schimbat. Franta a fost sub ocupatie engleza ce a determinat ca si limba franceza sa fie modificata. Romania? Ce nu au fost la noi? Au fost sasi, secui, unguri, maghiari, slavi, turci si barbarii aia migratori ce au creat multe probleme in estul Europei... da... am uitat cum ii chema laughing

| Ary_Ariana_1997_E2KH a răspuns:

Eu cred ca spaniola.

| Mihaitza_Mitzuu_1998 a răspuns:

Domnule "crytical", nu sunt de aceeasi parere...cum se face ca tu gandesti tocmai invers. Vrei sa spui ca si chineza, eusa si germana sunt limbi apropiate de romana? Eu nu prea cred...Foarte multe cuvinte sunt imprumutate din limba franceza, engleza sau latina.