| lookingforlove a întrebat:

Hey. limba latina, ce limbi de astazi provin din limba latina? romana, franceza, spaniola, portugheza.si inca?:o mersi mult, fundawinking

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

"Conform studiului efectuat de Mario Pei în 1949, care compară gradul de evoluţie al limbilor faţă de limba din care provin, iată aici coeficientul de evoluţie pentru limbile romanice în comparaţie cu limba latină:

Limba sardă: 8%;
Limba italiană: 12%;
Limba spaniolă: 20%;
Limba română: 23, 5%;
Limba occitană (provensală): 25%;
Limba portugheză: 31%;
Limba franceză: 44%.

Teritoriul pe care se vorbesc astăzi limbi romanice nu coincide cu cel al Imperiului Roman. Au fost pierdute pentru romanitate mai multe zone (Panonia, Dalmaţia, Thracia, Grecia, Moesiile, Britania, Germania, Africa de nord). Acestea poartă numele de Romania Submersa („scufundată") şi mai păstrează uneori forme ale romanităţii în toponimie si vocabular". Citat din Wikipedia.

2 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Italiana...

| YangMin a răspuns:

Italiana,romana,franceza,spaniola,portugheza si cam atathappy

love struckFundalove struck?