| StrongHeart a întrebat:

Care pot fi cauzele sindromului StockHolm?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Deși pentru specialiști este clar de ce apare acest sindrom, pentru victimă este o strategie de aparentă protecție și un mod la îndemână de a gestiona suferința emoțională sau fizică.

Acest mecanism de apărare este bazat pe teamă, pe dependență și pe trauma suferită în situația respectivă.

Persoanele care ajung să dezvolte sindromul Stockholm construiesc sentimente pozitive față de agresori și încep să creadă în obiectivele acestora, având, în același timp, sentimente negative față de cei care vor să le salveze din situața de abuz în care se află.

mai vezi aici:

https://www.clinicaoananicolau.ro/sindromul-stockholm/

| Dana2103 a răspuns:

Simplu. Nevoia de protectie. Acele persoane au nevoie de a se proteja chiar si de ele insele. Pot sa incerce sa se sinucida si ajung sa depinda emotional de rapitor.
Orice om are nevoie de afectiune. Daca il lasi inchis mult timp fara sa aiba contact cu oameni, va deveni depresiv si va simti acea "nevoie de piele" sau de "imbratisare".
Intrebarea ta ma duce cu gandul la masochiste, care accepta sa fie "violate" doar pentru a si umple golul interior. Sau la barbatii care ajung sa confunde iubirea reciproca cu iubirea patologica sau obsesia lor sexuala.

| RaduRobertRO a răspuns:

Este un mecanism de apărare este bazat pe teamă, pe dependență și pe trauma suferită în situația respectivă.

Persoanele care ajung să dezvolte sindromul Stockholm construiesc sentimente pozitive față de agresori și încep să creadă în obiectivele acestora, având, în același timp, sentimente negative față de cei care vor să le salveze din situața de abuz în care se află.