| valeria a întrebat:

Care sunt diferentele dintre filosofia Simonei de Beauvoir si cea a lui Sartre?

2 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Cred ca este o intrebare extrem de grea. Ptr a da un raspuns ar trebui sa studiem si sa intelegem ambele filosofii lucru care ar dura ceva si intrebarea ta s-ar pierde fara raspuns. Imi pare rau ca nu pot da raspunsul dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei au fost apropiati in ce priveste influentele lor, au fost amandoi apropiati de metoda fenomenologica (Husserl si Heidegger) si de autorii francezi existentialisti, intre care s'au situat. Uneori Sartre se exprima public cu expresii de genul "eu si Simone credem ca."

Totusi, Simone Beauvoir a fost preocupata de alte probleme decat Sartre, cum ar fi problema feminismului, dominanta pentru ea. Lucrarile lor sunt f originale si personale asa incat intrebarea de mai sus e suspendata de multimea de diferente. Sartre a fost fenomenolog, ontolog, filosof al vietii si omului in mod personal, cum si sotia lui a avut un mod propriu de a problematiza situatia omului modern. Cred ca e mai firesc sa ne intrebam cu privire la asemanarile si influentele existente decat la deosebiri.