| cornelino999999 a întrebat:

Care sunt fazele diviziuni celulare?

Răspuns Câştigător
| MonnicaM a răspuns:

Pai diviziunea poate fi: amitoza si cariochineza.
Amitoza se realizeaza fara fus de diviziune.
Cariochineza poate fi: mitoza si meioza.
Mitoza are urmatoarele faze: profaza, metafaza, anafaza, telofaza.
Meioza are doua etape:
1.Etapa reductionala(heterotipica): profaza1, metafaza 1, anafaza 1, telofaza 1.
2.Etapa ecvationala(homeotipica): profaza 2, metafaza 2, anafaza 2, telofaza 2. happy

4 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Diviziunea directa=amitaza
Este carateristica organismelor animale si vegetale inferioare.La om este foarte rar intalnita.
Diviziunea indirecta=cariochineza
Este caracteristica organismului uman, animalelor si vegetalelor pluricelulare.
Aceasta diviziune se imparte in 4 faze:
Profaza, metafaza, anafaza, telofaza.
Profaza:In citoplasma centrul celular se divide si formeaza doi cromozomi.
Metafaza:Fiecare cromozom se divide intr-o pereche, in 2 cromozomi-fii.
Anafaza:Imparte cromozomii in doua grupe de cromozomi perechi, fiecare grupa continand jumatate din numarul de cromozomi existenti in metadaza.Bine,in final fiecare grupa este formata din numarul initial de cromozomi(N), pregatind astfel formarea celor 2 nuclei ai viitoarelor celule fiice.
Telofaza:Cromozomii se unesc cap la cap.
Te poti uita pe youtube, cel mai bine inveti din desene...asa poti citi 100 de carti, si degeaba, daca nu ai in cap schema.
1.http://www.youtube.com/watch?v=-Hs2vmlo6ts
2.http://www.youtube.com/watch?v=-FC7oJnPQjs

| bss415 a răspuns:

1. Profaza
2. Metafaza
3. Anafaza
4. Telofaza

| cornelino999999 explică (pentru bss415):

Profaza,Prometafaza,Metafaza,Anafaza,Telofaza si Citochineza

| Exilee a răspuns (pentru cornelino999999):

CItochineza nu este decat un efect, un procedeu ce se manifesta in TELOFAZA MITOZEI. ( citoplasma celulei se imparte, impreuna cu cei 2 nuclei, prin aparitia unei membrane despartitoare, asta este citochineza)

In ceea ce priveste meioza, avem 2 etape: reductionala ( unde celula mama se divide in 2 celule haploide c-un numar de cromozomi redusi la jumatate) si ecvationala ( unde aceste 2 celule haploiude se divid iar CATE 2 rezultand 4 celule haploide) Etapa reductionala se desfasoara-n 4 faze, diferite de cele ale mitozei, : Profaza 1, Metafaza 1, ANafaza 1 si telofaza 1, iar etapa ecvationala : profaza 2, metafaza 2, anadfaza 2, telofaza 2 ( sau mitoza obisnuita) rezultand asadar, 4 celule fiic haploide ( numite si gameti) care nu se mai divid.